В понеділок вранці 18 травня близько 25 співробітників Харківського обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф зібралися на підстанції №1. Вони висловлювали обурення затримкою виплати 300% надбавки до зарплати фахівцям, які обслуговують виклики до пацієнтів хворих на COVID-19, та обмеженням медиків у використанні ЗІЗ.
З 1 березня до 15 травня бригади у складі 244 людей здійснили 330 виїздів за підозрою на COVID – 19, з яких підтверджено за результатами лабораторних аналізів 137. Після зустрічі з головою ХОДА Олексієм Кучером та директором Центру Віктором Забаштою медики повернулися до роботи. Конфлікт вичерпано чи вугілля невдоволення ще тліє, і полум`я може розгорітися знову?
Цифри та факти – майже без коментарів
Проте місцева влада стверджує, що боргів перед медиками не має. Директор Харківського обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастрофВіктор Забашта надав «ВЗ» вичерпне пояснення .
«12 травня КНП ХОР «ЦЕМД та МК» на виконання Постанови КМУ від 24.04.2020 р. № 331 уклав договір з НЗСУ за пакетом послуг екстреної медичної допомоги пацієнтам з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2.
14.05. 2020 р. надійшли кошти від НСЗУ. І вже наступного дня КНП ХОР «ЦЕМД та МК» здійснили додаткову доплату членам бригад Е(Н)МД, які були задіяні у наданні екстреної медичної допомоги хворим на COVID -19 у квітні. Вони отримали 300% до посадового окладу з підвищеннями та урахуванням обов’язкових доплат і надбавок. Це були 244 осіб членів бригад Е(Н)МД відділень екстреної допомоги , серед яких 181 члени бригад Е(Н)МД відділень Харкова та 63 – Харківської області.
Але від НЗСУ надійшли 3 320 673 грн., цих коштів вистачило лише на сплату 146 особам, а потребували виплати 244 працівники.
Тому 14 травня відбулося спільне засідання 2 комісій – тарифікаційної та з інфекційного контролю КНП ХОР «Центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф», на якому прийняли рішення використати кошти підприємства (Центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф – ред.) для доплати в розмірі 300% 98 працівникам, які працювали в квітні на обслуговуванні викликів до хворих на COVID -19. Таким чином усім 244 співробітникам Харківського обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф була виплачена обіцяна надбавка . Загальна сума виплачених коштів склала 5 366 333 грн., тобто в середньому кожний отримав майже по 22 тисячі гривень. За травень доплати поки що не здійснювалися, оскільки кошти від НСЗУ ще не надходили та визначитись із кількістю таких виплат неможливо, бо ще тільки середина місяця.
Щодо засобів індивідуального захисту, то станом на 9-ту годину 15 травня в КНП ХОР «Центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» кількість медичних працівників, які працюють на «швидкій», складає 1310 осіб, але це тільки медики. Загальна кількість автомобілів на лінії – 160. З них 19 автомобілів призначені для виїздів на виклики щодо інфекційних захворювань (зокрема й на COVID -19), де працює 57 медичних працівників.
Кількість засобів захисту: комбінезонів – 5445, (в день видається для роботи на лінії 480, в середньому по 8 шт.); рукавичок усього 226 028 пар, виданих на даний момент на лінії – 2 400 пар; респіраторів усього 19 013, виданих на лінії 480; маски усього 152 846, виданих на лінії 1 920; окуляри та щити для обличчя усього 4 464, видано на лінії 960; бахілли усього 527, видано на лінії 104; шапочки усього 219, видано на лінії 0. Цих запасів вистачить на період до 47 днів. Але дирекція турбується про їх поповнення, насамперед про комбінезони та респіратори».
Позиція обласної адміністрації
Губернатор Олексій Кучер загалом згоден з тим, що існує несправедливість в нарахуванні додаткових оплат та пільг медикам, які задіяні у порятунку людей від COVID -19. Але така нормативна база затверджена Урядом та МОЗ.
«Чи хочу я, щоб всі 2400 працівників отримали 300%? Я вам відповідаю ствердно: так, хочу. Які є варіанти виходу з цієї ситуації? Наскільки мені відомо, Уряд зараз розглядає можливість вирішити це питання», – сказав медикам та журналістам очільник обладміністрації. І пообіцяв сьогодні ж порушити питання доплат на селекторній нараді з представниками Уряду.
Така сама ситуація і з забезпеченням засобами індивідуального захисту – у Харкові їх вистачає. Нормативи ж використання затверджує не місцева влада.
«Непорозуміння виникло через недостатню комунікацію керівництва підстанції з колективом. Але після спілкування питання зникли», – пояснив Віктор Забашта.
Та учасники акції, що тривала годину, все ж передали своє звернення, в якому стоїть 25 підписів, голові ХОДА Олексію Кучеру. В ньому зазначається, що вони готові почати безстроковий страйк через невиплату надбавок і неможливість сповна використовувати засоби захисту. Поки що вони будуть працювати, але згодом ситуація може змінитися, якщо проблеми не будуть вирішені.
Ольга Фалько, спеціально для ВЗ