Різноманітні операції – порожнинні чи на м’яких тканинах, – що проводяться за допомогою робота, вже давно не є науковою фантастикою. За останні 20 років американська група Intuitive Surgical, піонер і світовий лідер в секторі медичних роботів, вже встановила понад 4 800 хірургічних «автоассистентів» da Vinci в операційних залах усього світу.
Роботи з асортименту Intuitive Surgical взяли участь уже в більш ніж 6 мільйонах хірургічних процедур по всьому світу. Тільки в минулому році вони асистували при одному мільйоні хірургічних втручань, і це є ознакою різкого підвищення попиту на таку продукцію.
Однак далеко не всі хірурги цінують допомогу роботів, як можна було б подумати, дивлячись на цифри їх продажів. Так, за словами президента французького Фонду прикладних медичних досліджень Домініка Летурно (Dominique Letourneau), «роботизована хірургія не демонструє помітного підвищення ефективності у порівнянні з традиційною «людською» хірургією». Й з роботом або без нього, при будь-якому хірургічному втручанні неможливо досягти «нульового ризику».
Вартість цих технологій залишається основною перешкодою для їх більш широкого поширення та вивчення їхніх переваг. При цьому самі лікарі поки що не можуть сказати, що така техніка знижує їх робоче навантаження: що з роботом, що без нього, в операційній збирається повна команда. Клінічних досліджень, які б доводили доцільність витрат на таку техніку, не проводилося й наразі поки що не передбачається.
Джерело: Science et avenir