Хмельниччина: Молодь піде працювати в село, якщо її зацікавити

482

В Україні актуальною є проблема нестачі як молодшого та середнього персоналу, так і лікарів, котрих більше приваблюють умови роботи за кордоном. Ще більше ця проблема загострюється на тлі реформування галузі охорони здоров’я. У багатьох медичних закладах ледь не третина лікарів — пенсійного віку, а молоді кадри, замість того щоб іти в державні лікарні, де на них так чекають, влаштовуються у приватні клініки. Вирішувати проблему треба вже сьогодні, бо завтра може бути пізно.

Лариса МУЗИКА, головний лікар КНП «Дунаєвецький центр первинної медико-санітарної допомоги» Дунаєвецької міської ради
Для поліпшення умов надання медичної допомоги на селі було прийнято Закон України «Про підвищення доступності та якості медичного обслуговування у сільській місцевості». Відповідно до нього в усіх областях нашої держави триває будівницт­во та реконструкція амбулаторій загальної практики-сімейної медицини. Зокрема, на Хмельниччині передбачено створити 10 нових амбулаторій (у Білогірському, Віньковецькому, Городоцькому, Дунаєвецькому, Кам’янець-Подільському, Красилівському, Новоушицькому, Ярмолинецькому районах) та звести 17 будівель для діючих амбулаторій (у Волочиському, Городоцькому, Деражнянському, Дунаєвецькому, Кам’янець-Подільському, Летичівському, Полонському, Старосинявському, Теофіпольському, Хмельницькому, Чемеровецькому, Шепетівському районах). При 25 із цих амбулаторій буде житло для лікарів. За попередніми підрахунками, загальна вартість будівництва всіх амбулаторій на Хмельниччині становить 187,5 млн грн, із них 168,75 млн грн — кошти державної субвенції, 18,75 млн грн — місцевих громад.

Варто зазначити, що завдяки процесу децентралізації влада на місцях отримала більше повноважень, можливостей і коштів. Проте ще поки не всі громади навчилися вміло користуватися перевагами, які надає їм держава. Однак у Дунаєвецькій об’єднаній територіальній громаді відчули власні сили та готові працювати на результат. Так, на засіданні 43-ї (позачергової) сесії Дунаєвецької міської ради VІІ скликання розглянуто Програму фінансової підтримки Комунального некомерційного підприємства «Дунаєвецький центр первинної медико-санітарної допомоги» Дунаєвецької міської ради на 2018-2019 роки. Одним з її напрямків визначено підвищення оплати праці медиків та стимулювання молодих спеціалістів, високо­кваліфікованих медичних працівників до професійної діяльності, забезпечення їм максимально сприятливих умов роботи. Зокрема, ОТГ з 2019 року здійснюватиме «стимулювання молодих спеціалістів-лікарів загальної практики-сімейної медицини (педіатрів) за перше робоче місце у сільській місцевості». Таке заохочення має зацікавити молодого спеціаліста після закінчення інтернатури приїхати працювати в село сімейним лікарем в амбулаторії загальної практики-сімейної медицини.

Наразі в Дунаєвецькій ОТГ оновлення кадрів потребують амбулаторії ЗПСМ сіл Миньківці, Велика Побійна та Рахнівці — саме там чекають на молодих фахівців. Громада зі своїх коштів готова доплачувати сімейним лікарям протягом року щомісячно по 10 тис. грн. Це так звані «підйомні», і вони не мають нічого спільного з офіційною зарплатою, яку молодий спеціаліст отримуватиме за основ­ним місцем роботи. Аби лікар не залишив села, відпрацювавши 1 рік і отримавши «бонусні» кош­ти, громада поставила умову: фахівець має підписати щонайменше 5-річний контракт. Крім того, спеціальна комісія, за потреби, розглядатиме питання забезпечення молодих фахівців житлом.

До слова, наші мешканці дуже сумлінно поставилися до необхідності обрати сімейного лікаря: у Дунаєвецькій ОТГ декларації підписали вже понад 60% громадян. З 1 жовтня Дунаєвецький ЦПМСД уклав договір з Національною службою здоров’я, і тепер лікарі почали отримувати нові зарплати. За інформацією Департаменту фінансів Хмельницької ОДА, у закладах, які завершили першу «хвилю» перетворення в комунальні некомерційні підприємства і підписали дос­татню кількість декларацій, зарплатня лікаря становить у середньому близько 11 тис. грн. Тож сподіваємося, що з часом про кадровий голод у наших медичних закладах вдасться забути.

Інна ЛЕВІНСЬКА, спеціально для «ВЗ», м. Хмельницький

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я