Учені-кардіологи всього світу б’ються над тим, аби знайти ефективніші засоби боротьби з найпоширенішою патологією – захворюваннями серцево-судинної системи. А хворі чекають полегшення… Чим сьогодні лікарі можуть допомогти своїм пацієнтам? Українські вчені продовжують пошуки більш результативних шляхів проти підступної хвороби.ЛІКУЄ… ДИХАННЯ
Виявляється, нормалізувати частоту пульсу, поборотися з тахікардією можна й без медикаментозних засобів і навіть без лікаря (маючи вже певні практичні навички лікування по-новому). І не повірив би, якби не довелося поспостерігати за такими хворими у лікувальному кабінеті медико-інженерного Центру НАН України, де почали впроваджувати незнайому ще лікарському загалу незвичайну технологію лікування тахікардії. Під контролем автора новації завідувача відділу клінічної патофізіології Інституту фізіології НАН України заслуженого діяча науки і техніки, лауреата Державної премії України, доктора медичних наук, професора Вадима БЕРЕЗОВСЬКОГО пацієнти освоювали спосіб свідомо регульованого дихання – основи безмедикаментозного лікування порушень ритму серця.
– Ідея замінити традиційні фармацевтичні засоби безмедикаментозними, природними у мене виникла давно і спиралася на відкриття у фізіології, – розповідає Вадим Якимович. – Як відомо, людський організм – це складна й досконала саморегулювальна система. Центри регуляції знаходяться у головному мозку. Давно було встановлено наявність особливих зв’язків між диханням та кровообігом. Ці зв’язки й наштовхнули мене на думку спробувати добитися нормалізації у системі кровообігу у хворого через відповідно налагоджене, свідомо регульоване дихання. Воно полягає у зміні тривалості вдиху носом і форсованого видиху ротом після респіраторної паузи.
Для визначення лікувальної ефективності запропонованої технології у клініці було сформовано групу хворих у складі 17 осіб. У першого хворого, котрий потерпав від тахікардії, до проведення процедури частота пульсу становила 85 одиниць на хвилину, після процедури – 74. У другого ця частота знизилася відповідно з 92 до 78, у третього – зі 105 до 80. У цілому ж по групі позитивний результат становив 81%. І жодного негативного!
МОЖНА ДОПОМОГТИ Й ГІПЕРТОНІКАМ
Принцип регуляції фізіологічних зв’язків між диханням і кровообігом навів ученого на думку використати його і для безмедикаментозного лікування інших поширених захворювань системи кровообігу.
Мільйони людей потерпають від підвищеного артеріального тиску. Таблетки не рятують від гіпертонічних кризів, невідкладної медичної допомоги, тяжких ускладнень, які несе з собою гіпертензія.
В усьому світі не існує панацеї від цього найпоширенішого захворювання. Однак професор Березовський знайшов спосіб полегшити становище гіпертоніків, не довести до тяжких ускладнень. Це підтверджує й патент Державного патентного відомства України №59076.
В основі новації – немедикаментозна регуляція артеріального тиску шляхом керованого дихання зі змінним співвідношенням тривалості вдиху та видиху, створення ефекту так званого від’ємного тиску, коли швидкість вдиху прямо пропорційна величині від’ємного тиску у торакальній порожнині хворого.
Від’ємний тиск, пояснює вчений, збільшує масу внутрішньо-легеневої крові. Оскільки судинна система кровообігу являє собою замкнену систему, збільшення маси крові в легенях зменшує її масу у великому колі кровообігу. Що більша швидкість вдиху, то більшим є негативний тиск у торакальній порожнині. Це й забезпечує перерозподіл загальної маси крові, розвантажує велике коло кровообігу.
Практичне застосування розробленої вченим методики включає кілька послідовних етапів. Перший: хворий (чи медперсонал) тричі вимірює рівень вихідного артеріального тиску, систолічного та діастолічного, занотовує вихідну частоту пульсу. Другий етап: у разі підвищеного тиску (понад 160 мм рт. ст.) під контролем годинника із секундною стрілкою, секундовимірювача чи метронома хворий здійснює енергійні короткі вдихи носом та спокійні без напруження видихи ротом. Тривалість такого режиму дихання – не менш як 2 хвилини. І третій етап: після закінчення процедури створення ефекту від’ємного тиску хворий повторно двічі вимірює рівень артеріального тиску та частоту пульсу, визначаючи ступінь, спрямованість змін та ефективність процедури. У разі відсутності чи недостатності зниження тиску можливе повторення процедури.
Лікувальна ефективність запропонованої методики визначалася на 20 хворих із різним вихідним рівнем артеріального тиску. Контрольні спостереження показали, що у більш як 90% хворих на транзисторну гіпертонію було досягнуто зниження артеріального тиску.
ОТОЖ ЧИ ЗАВЖДИ ПОТРІБНІ ЛІКИ?
Застосовуючи на кожному кроці фармацевтичні засоби, ми долікувалися до того, що, за даними ВООЗ, близько третини всіх хвороб зумовлені «перегодуванням» організму препаратами хімічного синтезу. Професор Березовський, у минулому лікар-клініцист, а сьогодні відомий учений-патофізіолог, віддає перевагу природним, натуропатичним методам зцілення. Результат його багаторічної роботи завидний – близько 50 патентів України на інноваційні розробки. І шляхи його наукового пошуку не є традиційними – вчений знаходить засоби лікування у системі саморегуляції організму, її невикористовуваних можливостях. Глибокі знання фізіології, патофізіології сприяли успіху.
Василь КАЛИТА, «ВЗ»