Сучасна медицина розвивається такими темпами, що зупинитись на досягнутому означає відстати назавжди. Такий принцип сповідує у своїй діяльності колектив Київського міського клінічного ендокринологічного центру.
Усі дороги ведуть у столицю
Незважаючи на столичну «прописку», цей заклад відомий в усіх куточках України, звідки сюди приїздять тисячі пацієнтів. На жаль, хворих ендокринологічного профілю в нашій країні дуже багато і їх кількість з кожним роком зростає: за статистикою, поширеність хвороб ендокринної системи в Україні у 2010 р. становила 815 випадків на 10 тис. населення, у 2014 р. — уже 849.
Натомість не в усіх регіонах країни є можливість лікувати таких хворих за сучасними стандартами, якими може похвалитися столичний центр. Тому тут нікому не відмовляють у допомозі, особливо коли йдеться про надскладну патологію — рак щитоподібної залози (РЩЗ), що після Чорнобильської трагедії стала дуже поширеною. До 1986 р. захворюваність на РЩЗ в Україні становила 3,5 випадку на 100 тис. населення, нині цей показник зріс майже вдвічі, а Київ і Київська область вийшли в лідери: 10 й 11 випадків на 100 тис. населення відповідно. Зниження захворюваності на РЩЗ фахівці не прогнозують навіть у найближчі десятиліття. Тож долати проблему доведеться єдино можливим шляхом — вчасним виявленням хвороби і розширенням можливостей її лікування завдяки застосуванню новітніх технологій. Над цим і працює колектив центру, де спромоглися на тлі скорочення ліжкового фонду підвищити якість й інтенсивність лікувального процесу, а завдяки новим терапевтичним методам скоротити терміни перебування хворих у стаціонарі. Натомість із кожним роком у центрі зростає кількість пролікованих пацієнтів: у 2014 р. їх було майже 11 тис., а за період 2011-2014 рр. — понад 44,5 тис. Це майже третина пролікованих в Україні ендокринологічних хворих.
Можна лише уявити навантаження на фахівців центру, яким доводиться обслуговувати такий потік пацієнтів. Упродовж 2014 р. тут було проведено майже 1300 операцій тільки на щитоподібній залозі. Хірургічна активність у центрі досягла 74%, а показник обігу ліжка збільшено до майже 28.
Завтра — краще, ніж сьогодні
Нині в центрі функціонують сім стаціонарних відділень на 390 ліжок, консультативна поліклініка, діагностична лабораторія, рентгенвідділення, кабінети функціональної та УЗ-діагностики, реабілітаційне відділення, анестезіологічна служба й операційний блок. Але зростаюча кількість пацієнтів і необхідність впровадження нових методик змушує заклад розширюватися. Тому нещодавно в реконструйованому корпусі було відкрито новий операційний блок.
Тож українські фахівці в цій галузі не відстають, а багато в чому й випереджають зарубіжних колег. Наприклад, світова статистика реєструє метастатичну хворобу у 40% хворих на РЩЗ із метастазами (після лікування), у нашій клініці цей показник не перевищує 6%.
До того ж, життя змушує нас до постійного пошуку. Бо за відсутності дороговартісного високотехнологічного обладнання доводиться сподіватися лише на власні руки і винаходи. Співробітники нашого центру запатентували 18 власних методик оперативного втручання, опанували суміжні професії. Наприклад, раніше ми запрошували судинних хірургів для проведення складних операцій, коли метастази проростали в судини. Тепер потреба в цьому відпала — закупили необхідний інструментарій, усі хірурги пройшли спеціалізацію із судинної хірургії та здатні впоратись із подібним завданням. Ось і сьогодні такі таланти нашим хірургам знадобляться: хворому, якого вже оперують у новій операційній з приводу задавненого раку з метастазами, потрібні судинні втручання.
Нові операційні, обладнані за сучасними стандартами, нададуть нам можливість проводити більше операцій, а за допомогою нового обладнання ми зможемо розширити спектр оперативних методик у лікуванні не лише РЩЗ.
Тобто ми робимо все для того, щоб врятувати людей, які довіряють нам своє життя. І вдячні всім, хто нам у цьому допомагає, — інвесторам, владі, без підтримки яких, мабуть, не відбулося б сьогоднішнього новосілля.
Ще одна вагома причина уваги до потреб закладу — його успішна діяльність. Статистика центру найвища серед українських закладів ендокринологічного профілю: понад 40 тис. прооперованих і 4 тис. оперативних втручань з приводу РЩЗ! Тож маємо всі підстави вважати, що це не міський, а всеукраїнський центр. У разі створення єдиного медичного простору влада Києва наполягатиме на тому, щоб він став головним закладом, навколо якого об’єднуватимуться інші лікувальні установи цього профілю, що функціонують у місті. Адже саме тут зібралися найкращі фахівці. Свідченням тому є черга пацієнтів з інших регіонів, які обирають професіоналізм лікарів центру і його унікальні можливості.
Для нас важлива думка професіоналів, тому ми радилися з ними щодо вибору обладнання. Тут багато вітчизняної апаратури, зокрема київських виробників, наближеної до європейських зразків і вже точно не гіршої за китайську. Використовувані матеріали також відповідають євростандартам. У приміщенні змонтована сучасна система очищення повітря — на це пішли дуже великі кошти, але витрати виправдані метою запобігти поширенню внутрішньолікарняної інфекції та ускладненням, які вона спричиняє. Кияни жартують: у таких відремонтованих лікарнях можна знімати серіал «Доктор Хаус». На наступний рік запланований ремонт лікарняного корпусу центру, аби гарні умови були не лише в операційній, а й у звичайних палатах. Вдячний керівництву закладу за розуміння того, що місто «не потягне» усіх витрат. Колектив заручився підтримкою людей, які успішно пролікувалися в центрі й мали можливість допомогти.
Підготувала Світлана ТЕРНОВА, «ВЗ»