13 березня в одній із соціальних мереж народний депутат України Геннадій Москаль на своїй сторінці опублікував інформацію, підтверджену фотографіями, про те, що вартість упаковки препарату «АПРОВЕЛЬ®» (ірбесартан) виробництва компанії Sanofi в українських аптеках вдвічі перевищує ціну його аналога, придбаного в Румунії. Так розпочалося розслідування з приводу цінової політики на імпортні ліки в Україні.
Сумна традиція?
Після гучного скандалу компанія Sanofi заявила про зниження ціни на сумнозвісний «АПРОВЕЛЬ®» із 299,70 грн до 38,00 грн, про що «ВЗ» писала у №11-12 від 22 березня. Але, як з’ясувалося згодом, крапку в пошуку ласих до надприбутків імпортерів ставити поки що рано.
18 березня Геннадій Москаль оприлюднив інформацію щодо трьох наступних препаратів, знову ж таки придбаних у Румунії та Україні за цінами, які суттєво відрізняються не на користь українських пацієнтів. «Ось нові порівняння. Лікарський препарат «Локрен®» 20 мг, в упаковці 28 таблеток (виробник Sanofi, Франція), в Україні коштує 127,60 грн, або 15,95 дол. США, а в Румунії — 22,82 лея, тобто в 2,5 разу дешевше», — повідомляє депутат. Зазначимо, що препарат «Локрен®» приймають хворі на гіпертонію. Друге порівняння цін стосується препарату «Omega-3» (риб’ячий жир) виробництва Queisser Pharma (Швейцарія). Препарат «Omega-3», 800 мг, в упаковці 120 капсул, у Румунії коштує 69,30 лея, що дорівнює 19,80 дол. США. А в Україні цей же препарат «Omega-3», 800 мг, 30 капсул в упаковці, я знайшов за ціною 57,21 грн. Таким чином, 120 капсул в Україні коштуватимуть 228,84 грн, або 28,60 дол. США. Різниця в ціні — майже 10 доларів», — зазначає Геннадій Москаль. Наостанок депутат наводить інформацію щодо препарату «Креон® 25000» виробництва компанії Abbott (Німеччина): «… В упаковці 20 капсул. В Україні його вартість становить 145,56 грн, що дорівнює 18,19 дол. США. «Kreon® 25000» того ж виробника, куплений у Румунії, коштує 33,00 лея, або 9,43 дол. США». Крім того Геннадій Москаль пояснює, чому порівнює ціни на ліки, придбані в український аптеці, саме з румунськими аналогами: «Бо Румунія є членом Європейського Союзу, і вона єдина із сусідів України, що продає ліки без рецептів».
Висока ціна — не гарантія якості
Розслідування, приводом для якого стало завищення ціни, несподівано викрило ще один факт — українці платять втридорога за ліки… сумнівного походження.
— Державна служба України з лікарських засобів надала на моє депутатське звернення перелік ліків із зазначенням країн, які в 2012 році імпортували свою продукцію в Україну, — повідомляє нардеп Геннадій Москаль. — Я розбив цей перелік на частини, за країнами-виробниками, і почав порівняння з Румунії — купував аналогічні ліки в аптеках двох країн і порівнював їхню вартість.
За даними Держлікслужби, в 2012 р. Румунія імпортувала до нас 97 лікарських препаратів. Із усього переліку я зумів знайти в аптеках Києва тільки 10 препаратів. Інші 87 столичні провізори не те що не продавали, а навіть ніколи не чули.
Перший із куплених у Києві препаратів, який я показав румунським фармацевтам, викликав у них збентеження. Мова йде про «Ніфуроксазид Ріхтер» вартістю 44,63 грн (або 5,50 дол. США), який в аптечній мережі Києва продається у вигляді суспензії.
Виявилося, що в Румунії цей препарат у вигляді суспензії взагалі не виробляється й не продається. Його виготовляють у капсулах під назвою «Ercefuryl®» 200 mg (nifuroxazide) і продають у румунських аптеках за 3,26 дол. США. Різниця в ціні становить більше третини, і при тому не зрозуміло, які саме ліки українцям продають під назвою «Ніфуроксазид Ріхтер».
Далі — препарат від ревматизму, який в Україні продається під назвою «Алфлутоп», румунські фармацевти взагалі назвали підробкою. Оригінал цього препарату під назвою «ALFLUTOP®» коштує в Румунії 18,00 дол. США, тоді як українці за фальшивку платять 245,10 грн, тобто понад 30,00 дол. США!
Ось іще порівняння: за «Вермокс®» (виробник Janssen-Cilag S.p.A.) українці переплачують близько одного долара, за «Декарис» 50 мг (виробник Richter Gedeon Ltd, Угорщина) — 1,76 дол. США, за «Декарис» 150 мг — вже 2,16 дол. США.
Розслідування Геннадія Москаля триває, тому висновки робити зарано — редакція «ВЗ» обіцяє тримати читачів у курсі подій.
За матеріалами сторінки народного депутата України Геннадія Москаля
в соціальних мережах