Інновації в галузі охорони здоров’я: лікарі з 13 країн світу продемонстрували перспективи змішаної реальності в хірургії

130

Доповнена реальність об’єднує реальний і віртуальний світи, накладаючи цифрові 3D-голограми та візуалізації на фізичні об’єкти. З нею приходить нова ера в охороні здоров’я, оскільки гарнітура Microsoft HoloLens2 та технологія Dynamics 365 Remote Assist допомагає лікарям вже сьогодні застосовувати рішення доповненої реальності у своїй практиці.

марафон 24H Holographic Surgery

15 хірургів з 13 країн, в тому числі український хірург-ортопед Олександр Страфун, стали учасниками марафону 24H Holographic Surgery, та провели 13 ортопедичних операцій, використовуючи технологію доповненої реальності. Онлайн-трансляція медичного марафону відбулась з 16:00 9 лютого до 16:00 10 лютого, за київським часом.

«Ми вважаємо, що якщо й існує область, в якій технології повинні мати значний вплив на суспільні інтереси, то це саме охорона здоров’я. Ефективне впровадження технологій доповненої та змішаної реальностей вже сьогодні покращує сферу медичного обслуговування у всьому світі. В результаті виграють усі: від пацієнта до практикуючого лікаря, оскільки дана технологія надає в режимі онлайн повну та захищену інформацію усім зацікавленим сторонам», — пояснює Шарль Кластрупа, керівник відділу зі зв’язків із громадськістю Microsoft France.

В процесі 24H Holographic Surgery, під керівництвом професора Томаса Грегорі з лікарні Avicenne AP-HP (Франція), хірурги взаємодіяли один з одним за допомогою інструменту змішаної реальності Dynamics 365 Remote Assist та гарнітури доповненої реальності Microsoft HoloLens 2. Сам же професор Грегорі відомий тим, що провів першу в історії медицини операцію з використанням можливостей змішаної реальності в грудні 2017 року.

24H Holographic Surgery — медична кругосвітня онлайн-подорож

10 лютого о 9:00 за київським часом, в режимі онлайн-трансляції, досвідчений хірург-ортопед, старший науковий співробітник відділення ортопедії Національної академії медичних наук України Олександр Страфун, провів першу в Україні операцію з реверсивного депротезування плечового суглоба, використовуючи гарнітуру змішаної реальності HoloLens2, розроблену Microsoft. Вона відбулась у Клініці мікрохірургії та реконструктивної хірургії верхньої кінцівки — єдиного медичного закладу в країні, що застосовує технологію змішаної реальності на практиці.

«Наша клініка першою в країні вирішила використовувати в хірургії такий інструмент, як доповнена реальність, адже вважаємо, що за цією технологією майбутнє. На сьогодні, в клініці було проведено понад 10 операцій, коли в рамках хірургічного втручання лікар використовував HoloLens 2. Можу констатувати, що гарнітура значно розширює можливості хірурга при проведенні найскладніших процедур, що вимагають від лікаря максимальної концентрації та зосередженості. Наприклад, вона дає можливість індивідуального підходу в лікуванні, адже кожен пацієнт має свої особливості будови скелета. Саме тому вкрай важливо отримати точні дані історії хвороби, а також мати до них миттєвий доступ в процесі операції. В цьому випадку HoloLens 2 відкриває революційні можливості», — розповідає Сергій Страфун, керівник Клініки мікрохірургії та реконструктивно-відновлювальної хірургії верхньої кінцівки.

До речі, Україна єдина з країн Східної Європи, що взяла участь у 24H Holographic Surgery. Крім вітчизняних лікарів, в проєкті взяли участь хірурги з Франції, Індії, ОАЕ, ПАР, Німеччини, Бельгії, Марокко, Бразилії, Болівії, Мексики, США і Великобританії. 

Під час трансляції 24H Holographic Surgery також були показані дискусії в форматі круглих столів, присвячених обговоренню використання і застосування інноваційних технологій в хірургічній практиці та майбутнього медицини. Більш ніж 60 міжнародних фахівців обговорили можливості штучного інтелекту, доповненої та змішаної реальностей в галузі охорони здоров’я.

У чому переваги HoloLens 2: По-перше — це бездротова гарнітура змішаної реальності, яка розширює можливості для спільної роботи лікарів. По-друге, в порівнянні з попередніми розробками, HoloLens 2 значно легше, зручніше і забезпечує ефект повної присутності для дистанційних користувачів. Технологія стеження точно визначає, куди спрямований і на якому об’єкті сфокусований погляд хірурга, що дозволяє йому діяти з максимальною точністю, а завдяки системі Dynamics 365 Remote Assist зображення можна транслювати на будь-якій поверхні навколо користувача.

Хірурги, які вже застосовують на практиці гарнітуру HoloLens 2 і Dynamics 365 Remote Assist, відзначають, що вони значно спрощують роботу. Дозволяють візуалізувати та керувати операцією за допомогою голограм, ділитися знімками й відеоматеріалами в реальному часі з колегами та експертами. А лікарі, перебуваючи за межами операційної, або навіть за сотні кілометрів, можуть дати консультацію або експертна рада під час самої операції, в разі якщо лікар з чимось стикається вперше у своїй практиці.

«Змішана реальність в корені змінює сучасні підходи в хірургії. HoloLens 2 діє як універсальний помічник. Це дозволяє нам впроваджувати в процеси дану інноваційну технологію вже сьогодні, адже вона гарантує безпеку, і в майбутньому стане новим стандартом», — ділиться думками професор і хірург французької клініки Avicenne AP-HP Томас Грегорі.

Весь контент, що транслюватиметься під час 24H Holographic Surgery, буде доступний для перегляду за посиланням: https://aka.ms/24h

Додатково:

Олександр Страфун

Лікар Олександр Страфун — хірург-ортопед, фахівець в галузі хірургії плечового і ліктьового суглобів, а також старший науковий співробітник відділення ортопедії Національної академії медичних наук (НАМН) України у Києві.

У 2004 році Олександр закінчив Національний медичний університет імені О.О. Богомольця. Після цього, у 2006 році він був резидентом НДІ травматології та ортопедії Національної академії медичних наук (НАМН) України. У 2010 році, став лікарем відділення мікрохірургії та реконструктивної хірургії верхньої кінцівки НДІ травматології та ортопедії НАМН України, а також Олександру було надано звання доктора філософських наук. Має 52 наукових статті, патенти й публікації в професійних українських журналах.

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я