Коронавірус COVID-19 настільки впевнено крокує світом, що навіть зразкові системи охорони здоров`я піднімають білий прапор і просять допомоги. Іспанія звернулася до НАТО з проханням забезпечити країну апаратами ШВЛ, тест-системами та захисним спорядженням для лікарів. Чи є це підтвердженням того, що влада не підготувалася належним чином до епідемії?
Загальна кількість населення Іспанії — 45,66 млн осіб.
Захворіли — 102 136 осіб
Померли — 9053 осіб
Це дуже складне питання. Госпіталям не закупили і вчасно не доставили засобів захисту в необхідній кількості. Іспанська система охорони здоров’я, що входить в десятку найефективніших у світі, зіткнулася з проблемою суто політичною. Лікарі і навіть керівництво лікарень не могли (у них немає для цього бюджету) закупити величезну кількість засобів захисту. Це повинен був зробити уряд. І він із цим не впорався. Система охорони здоров’я продовжує працювати злагоджено і зразково попри важкі умови, у яких опинилися лікарі. Але політики, безумовно, усіх дуже розчарували своєю нездатністю налагодити постачання і логістику. Закупівлею масок і їх доставкою не повинні займатися лікарі. Це мав зробити уряд. Принаймні так вважає Ольга Соловйова, директорка компанії Barcelona Medical Consulting, до якої «ВЗ» адресувала питання, що турбує наших читачів.
ВЗ За статистикою, більше 12 000 медпрацівників Іспанії заражені коронавірусом. Наскільки ця цифра відповідає дійсності?
ВЗ У чому причина такої великої кількості захворілих медиків: у відсутності засобів захисту?
— Щодо умов роботи всіх лікарів в ці тижні, то треба визнати: іспанський уряд занадто пізно перейнявся питаннями безпеки медичного персоналу. І лікарі виявилися майже беззахисними перед коронавірусом. Звичайно, не в усіх лікарнях і поліклініках, але в багатьох, медперсонал був змушений (і це не змінилося досі) працювати із хворими на COVID-19, маючи у своєму розпорядженні всього одну хірургічну (а не спеціальну!) маску на весь день. Це, звичайно, страшний недогляд уряду, який повинен був вчасно виділити кошти і закупити заздалегідь в необхідній кількості засоби індивідуального захисту. Медичне співтовариство це питання порушило одразу, але чиновники відреагували надто пізно. Боляче спостерігати, що професіонали змушені спокутувати своїм героїзмом недостатньо швидку та компетентну роботу чиновників.
ВЗ Нещодавно у ЗМІ з’явилася інформація про 3 сімейних лікарів, що загинули від COVID19.Чи введено запропонований ВООЗ алгоритм роботи лікарів первинної ланки, тобто лікування пацієнтів із нетяжким перебігом інфекції без прямого контакту лікаря з пацієнтом (по телефону, за допомогою телемедицини тощо)?
— Так, безумовно, він застосовується майже з перших днів: усіх пацієнтів із легким перебігом сімейний лікар веде дистанційно.
ВЗ Скільки всього лікарів померло внаслідок зараження коронавірусом?
— Поки тільки троє, про яких ми і говорили. Безумовно, те, що серед усіх зареєстрованих пацієнтів із COVID-19 близько 14% становлять лікарі ― це тривожний сигнал. Але оскільки в більшості випадків все ж ідеться про людей віком до 65 років, то сподіватимемося, що великої кількості смертей серед професіоналів вдасться уникнути.
ВЗ Ви казали, що Іспанія відчула нестачу лікарів. Як поповнюється цей дефіцит: за допомогою волонтерів або іншими способами?
— Деякі автономії, де ситуація найбільш критична, уже кинули клич серед студентів 6 і 5 курсів медичних вишів. Але йдеться про виконання ними адміністративної роботи, а не клінічної: залишити студента медичного вишу сам-на-сам із пацієнтом не можна — за ним потрібен нагляд, тому навряд чи таким чином проблему дефіциту кадрів вдасться вирішити.
Питання нестачі лікарів намагаються також розв’язати, беручи на роботу людей, які закінчили медичні факультети, але не пройшли інтернатуру (у «мирний час» це неприпустимо). Сьогодні оголосили також про підписання договорів із 200 іноземними лікарями, які постійно проживають в Іспанії, але не мали необхідних документів для роботи за фахом. Нарешті, мобілізовані деякі лікарі-пенсіонери. Проте, безумовно, найбільшою проблемою є брак саме пульмонологів і реаніматологів. Через це фахівці з клінічній медицини або внутрішніх хвороб змушені тимчасово виконувати обов’язки пульмонологів, а деякі анестезіологи працюють реаніматологами, яких критично не вистачає.
ВЗ А як ви прокоментуєте офіційну статистику? Кількість виконуваних тестів відповідає рекомендаціям?
— Ні. Насправді, за оцінками експертів, кількість інфікованих (як в Іспанії, так і в Італії чи Великій Британії) у кілька разів перевищує офіційні цифри: річ у тому, що в цих країнах не виконують тесту на коронавірус при легкому перебігу хвороби. Пояснення цьому просте: вчасно не доставили достатньої кількості надійних тестів. З іншого боку, ця ж обставина дає привід для оптимізму. Адже доводить, що реальна летальність в Іспанії або Італії не вище, ніж в інших країнах.
ВЗ Чи є ще якісь чинники, що ускладнюють боротьбу з коронавірусом в Іспанії?
— Безумовно, в Іспанії та Італії ситуація залишатиметься особливо складною: у цих двох країнах проживає найстаріше населення в Європі (це держави із найвищою тривалістю життя). З огляду на те, що шансів перемогти COVID-19 менше всього саме у людей літнього віку, то зрозуміло, що в нас у будь-якому випадку очікується вища смертність (середній вік померлих від коронавірусу в країні ― 81 рік, і у 60% з них було понад 3 супутніх захворювання).
Ще один фактор — проживання великої кількості людей старшого віку скупчено, на спільній території. В одній тільки Каталонії в будинках для людей літнього віку живуть 65 тис. громадян старечого віку з високою коморбідністю, і приблизно в 2 з 10 таких будинків зафіксовано випадки інфікування коронавірусом. Додайте до цього родичів цих пенсіонерів (а до недавнього часу кожного тижня їх відвідували рідні, обіймали і цілували), і стане зрозуміло, що ця чудова сімейна традиція за нинішніх обставин додала чималий відсоток захворюваності. Тому нам буде важче, ніж Німеччині або Данії. Тобто ми очікуємо на загострення ситуації найближчими днями. Але сподіваємося протягом наступних тижнів її стабілізувати за допомогою карантину.
ВЗ Як уряд стимулює лікарів працювати в умовах епідемії? Можливо, місцева влада компенсує лікарям ризики?
— Лікар в Іспанії ― найпрестижніша і важкодоступна професія (підготовка триває 12 років і вимагає багато зусиль і витрат). Цей фах обирають за покликанням. Лікарі працюють зараз у найжорстокіших умовах: високий ризик інфікування, нескінченні чергування, надзвичайна відповідальність… І за все це жодних доплат чи компенсацій вони не отримують. Крім єдиної ― почуття того, що роблять усе можливе. Ніхто не думав, що нам доведеться побачити таку виражену форму альтруїзму і самовіддачі! Тому щодня рівно о восьмій годині вечора з усіх балконів країни лунають оплески. Для наших лікарів.
Юлія НОВГОРОДСЬКА, «ВЗ»
Дякуємо за допомогу в організації інтерв`ю медичному журналісту, PhD Тетяні Приходько