Івано-Франківщина: Протест у лікарні: терпець урвався?

850

VZ_51-52_2015_Страница_13_Изображение_0005На початку грудня медики Обласної клінічної лікарні м. Івано-Франківськ з вимогою виплатити індексацію заробітної плати за 2015 р. звернулися до головного лікаря закладу та Департаменту охорони здоров’я Івано-Франківської облдержадміністрації. Обурені працівники звинувачують у бездіяльності керівництво лікарні та чиновників. Поки що медики обмежуються листами-зверненнями до всіх можливих інстанцій з проханням вирішити ситуацію мирним шляхом. Але громадські та профспілкові активісти погрожують акціями протесту.

 

VZ_51-52_2015_Страница_13_Изображение_0001Євген ШТАЙДЕН, Голова комітету первинної профспілкової організації Обласної клінічної лікарні м. Івано-Франківськ
Ми зібрали майже 800 підписів членів колективу і повторно направили до обласного керівництва та Кабміну листи з проханням виділити додаткові кошти в сумі 12 млн грн для виплати індексації заробітної плати та 4,356 млн грн нарахування на індексацію всім працівникам лікарні за 2015 р. Відповідь із Департаменту охорони здоров’я отримали. Нам повідомили, що Івано-Франківська обласна рада під час чергового уточнення свого бюджету розгляне це питання з урахуванням наявного фінансового ресурсу. До документа додали лист Міністерства фінансів України від 24.06.2015 р. №31-09010-09-8/21023. У ньому зокрема сказано: «У разі проведення індексації без урахування наявного фінансового ресурсу в другому півріччі поточного року виникне заборгованість із виплати заробітної плати, грошового забезпечення, пенсійних і соціальних виплат. Крім того, спрямування додаткових бюджетних коштів на індексацію грошових доходів населення поставить під загрозу фінансове забезпечення витрат на проведення антитерористичної операції й обороноздатності країни в цілому». У листі також зазначено, що Міністерством соціальної політики розробляється проект постанови Кабінету Міністрів України «Про особливий порядок індексації грошових доходів населення у 2015 році та внесення змін до Порядку проведення індексації грошових доходів населення».

На наше безпосереднє звернення до Мінфіну надійшли тільки два письмові повідомлення про вручення листів. Поки що чекаємо відповідей. Але, якщо виникне потреба, то ми організовано, з вільними від роботи працівниками вийдемо на акцію протесту до облдержадміністрації. Однак сподівання на результативність наших акцій видаються марними, адже питання регулюється не в Івано-Франківську, а в столиці. Тож ми направили до Києва делегацію голів профспілкових комітетів, маючи надію, що їм разом з іншими представниками профспілок України, які 17 грудня організували мітинг на захист конституційних прав працівників бюджетної сфери, вдасться достукатися до влади.


VZ_51-52_2015_Страница_13_Изображение_0003Олег ОВЧАР, заступник директора Департаменту охорони здоров’я Івано-Франківської облдержадміністрації
Ситуація, що склалася в Обласній клінічній лікарні м. Івано-Франківськ, майже аналогічна для більшості бюджетних установ України. Доведений області граничний обсяг медичної субвенції на 2015 р. не дав змоги достатньою мірою забезпечити медичні заклади видатками за захищеними статтями (зарплата, медикаменти, харчування, енергоносії).

Певною мірою неправильне планування видатків закладу обумовлене управлінською діяльністю керівництва лікарні. Так, згідно з Бюджетним кодексом України (ст. 77) керівник повинен був у першу чергу врахувати потребу в коштах на оплату праці, а також на проведення розрахунків за спожиті теплоенергоносії. Крім того, за ст. 51 Бюджетного кодексу керівники бюджетних установ зобов’язані утримувати чисельність працівників та здійснювати фактичні видатки на заробітну плату, включаючи премії та інші види заохочень чи винагород, матеріальну допомогу, лише в межах фонду заробітної плати, затвердженого в кошторисах бюджетних установ. З огляду на критичну ситуацію з фінансуванням системи охорони здоров’я Івано-Франківської області наказом Департаменту охорони здоров’я керівників бюджетних закладів зобов’язано забезпечити вжиття заходів щодо дотримання жорсткого режиму економії коштів. Відповідно до законів України «Про Державний бюджет України на 2015 рік», «Про індексацію грошових доходів населення», роз’яснення Міністерства фінансів України індексація має здійснюватись у межах фінансових ресурсів і відповідно до особливого порядку, який мав розробити Кабмін. Усім керівникам наголошувалося, що стимулюючі виплати можуть здійснюватися тільки за умови забезпечення обов’язкових виплат із заробітної плати та видатків на енергоносії. Незважаючи на це, протягом 2015 року керівництво Обласної клінічної лікарні м. Івано-Франківськ частково здійснювало виплати працівникам закладу стимулюючого характеру, загальна сума яких могла б бути спрямована на індексацію доходів.

Крім того, у лікарні трапляються перевитрати бюджетних коштів через розподіл однієї ставки між кількома працівниками однакового профілю на 0,25, 0,5 чи 0,75 ставки. Унаслідок цього видатки, передбачені на сплату єдиного соціального внеску на 2 чи 4 працівників, перевищують таку суму на 1 працівника.

З метою поліпшення ситуації з фінансуванням закладів охорони здоров’я Прикарпаття обласна державна адміністрація неодноразово зверталася до головного розпорядника коштів медичної субвенції — Міністерства охорони здоров’я України, інформуючи про обсяги незабезпеченості видатками медичної галузі Івано-Франківщини на оплату праці, зокрема індексацію, та з проханням допомогти вирішити зазначену проблему й виділити додаткові кошти.


VZ_51-52_2015_Страница_13_Изображение_0002Остап ГРИЩУК, головний лікар Обласної клінічної лікарні м. Івано-Франківськ
Питання виплати індексації не раз порушувалося перед керівництвом області. Листи з відповідними вимогами були відправлені до обласних держадміністрації та ради ще в жовтні. Проте жодних зрушень не відбулося.

Для виплати індексації двотисячному колективу лікарні потрібно 16,5 млн грн, а такі кошти — непідйомні для закладу. Кошторисом на 2015 р. на виплату заробітної плати працівникам лікарні передбачено 46,33 млн грн. За 11 місяців нараховано та фактично виплачено 42,57 млн грн, зокрема 1,18 млн грн надбавки за складність і напруженість роботи. Тобто їх вистачило б на виплату індексації всього за один місяць. Надбавку ми виплатили середньому медичному персоналу реанімаційного та приймального відділень, адміністративно-управлінському та господарсько-обслуговуючому персоналу. Це становить усього 2,55% річного фонду зарплати, й ці кошти «погоди не зробили». З метою вирішення проблеми облдержадміністрація направила листи до Міністерства фінансів і Кабінету Міністрів України.

Людмила СТРАЖНИК, спеціально для «ВЗ», м. Івано-Франківськ

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я