Івано-Франківська обласна станція переливання крові (ІФОСПК) є об’єктом стратегічного значення, який виконує доведені мобілізаційні завдання із заготівлі компонентів і виготовлення препаратів крові. Це особливо актуально сьогодні, коли в державі відбуваються військові дії і служба має бути готова до роботи в надзвичайних ситуаціях. Проте останнім часом умови діяльності ІФОСПК можна назвати майже екстремальними.
Постійний аврал
Тендери досі не проведені
Раніше тест-системи, контейнери й інші витратні матеріали для взяття крові заклад отримував централізовано, але МОЗ досі не провело тендерів із закупівлі виробів медичного призначення для центрів крові. Не виконується повною мірою й прийнята торік регіональна програма. На колегії Департаменту охорони здоров’я головний лікар ІФОСПК Ігор Дожджанюк, доповідаючи про реформування служби, зауважив, що нині станція крові працює не на розвиток, а на виживання.
Надія — лише на місцевий бюджет
«Наявних зараз витратних матеріалів для взяття та дослідження донорської крові в області вистачить на два місяці. А що далі? — бідкається Ігор Дожджанюк. — У бюджеті станції коштів на їх придбання не передбачено, а централізованих поставок ще не було і, можливо, не буде до кінця року. Надія — на місцеве фінансування. За результатами першого півріччя область має власні надходження, тож сподіваємося, що станція отримає додаткові кошти».
Регіональна програма
Служба крові — серед тих, де якість роботи залежить від технічного оснащення. Через це обласна станція, єдина в Україні, розробила Регіональну цільову програму розвитку донорства крові, її компонентів та виготовлення препаратів з них на 2012-2014 рр., з продовженням на 2015-2017 рр. Суть прийнятої програми не стільки в покращенні фінансування, скільки в розробленні нових підходів до роботи самого закладу.
Основною метою вищезгаданої програми було реформування служби крові області шляхом створення 5-ти міжрегіональних відділів трансфузіології центральних районних лікарень — філій обласної станції переливання крові — з метою економити щорічно майже 1,8 млн грн бюджетних коштів. Програма мала забезпечити раціональне та цільове використання коштів на модернізацію й технічне оснащення п’яти (замість 14) міжрегіональних відділів трансфузіології центральних районних лікарень і обласної станції переливання крові, зменшення бюджетних витрат на придбання необхідного обладнання до 6,1 млн грн замість 17,1 млн грн.
Однак кошти виділяли лише з обласного бюджету, а райони від виконання програми самоусунулися. Отже, нині поетапного придбання апаратури та обладнання для визначених відділів трансфузіології районів і реформування служби крові в області не відбувається. Особливо актуальним залишається питання безпечності компонентів та препаратів донорської крові. Тому спеціалісти ІФОСПК підготували бізнес-план щодо залучення міжнародної технічної допомоги для дослідження донорської крові методом полімеразної ланцюгової реакції, що дає змогу виявити будь-який вірус на ранніх стадіях захворювання.
Закордонний досвід і місцеві реалії
«Я неодноразово брав участь у міжнародних конференціях з актуальних питань трансфузіології в Чехії, Австрії, Нідерландах і можу сказати, що в цих країнах служба крові в пріоритеті, фінансується першочергово і повному обсязі, оснащена сучасною апаратурою, що дає можливість досягти високого рівня якості заготовлених компонентів крові та повної безпеки донора й реципієнта, — розповідає Ігор Дожджанюк. — Нам варто повчитися у закордонних колег такому виваженому ставленню до стратегічно важливої для держави служби».
Натомість на Івано-Франківщині сучасні технології заготовлення та перероблення донорської крові впроваджені лише в ОСПК. Протягом трьох років тут успішно функціонує сепаратор клітин крові «Амікус», на якому в автоматичному режимі отримують компоненти крові, зокрема концентрат тромбоцитів і плазми, еритроцити та стовбурові клітини. Аферезні тромбоцити використовуються в комплексному лікуванні хвороб крові у дітей і дорослих усієї області, їх можна використовувати в акушерсько-гінекологічній і хірургічній практиках при кровотечах, в онкології — після проведення хіміо- та променевої терапії. Щороку в ІФОСПК заготовляють понад 400 доз аферезних тромбоцитів.
Кілька років тому ІФОСПК отримала інактиватор вірусів людської крові, завдяки застосуванню якого вже за 20 хв вона стає на 100% безпечною. Таке обладнання є хіба що в Київської станції переливання крові та кількох обласних. Вірусінактиватор дає змогу знищувати віруси в плазмі та тромбоцитах ще на тому етапі, коли їх неможливо визначити доступними лабораторними методами, що гарантує повну інфекційну безпеку донора та реципієнта. Це особливо актуально для запобігання зараженню хворих ВІЛ, вірусами гепатиту В і С при переливанні плазми та тромбоцитів. Але дороговартісне обладнання потребує відповідного обслуговування й забезпечення витратними матеріалами: вартість одного комплекту — кілька тисяч гривень. Так само дороговартісні витратні матеріали необхідні і для роботи сепаратора. Ускладнюється ситуація ще й тим, що їх виробляють лише у Франції та Польщі, й ціна на них у зв’язку з девальвацією національної валюти зросла в 2-3 рази.
Високий рейтинг попри всі негаразди
Та, незважаючи на проблеми, прикарпатська служба крові має високий рейтинг на всеукраїнському рівні. Дефіциту донорської крові, її компонентів і препаратів з неї в Івано-Франківській області нема. Щодня до ОСПК звертається достатня кількість людей, готових здати кров і плазму, — затримка лише в забезпеченні витратними матеріалами для їх обстеження. При цьому в ОСПК функціонує регіональний реєстр донорів, який постійно поповнюється новими прізвищами, і ці донори можуть бути задіяні в будь-який час.
У квітні в області стартував соціальний проект «Здай кров — збережи життя», який фінансується медичним центром «Пріма МЕД» й триватиме до кінця року. На початку червня в обласній станції переливання крові до Міжнародного дня донора крові відбувся флеш-моб. Його організували активісти братства «Донорство крові EMSA» Європейської асоціації студентів-медиків EMSA, громадська організація DonorUA, а також благодійна організація «Фонд сприяння розвитку служби крові». На їх заклик відгукнулося 65 студентів прикарпатських вишів. За потреби кров та її компоненти використовують у медзакладах області для лікування поранених воїнів із зони АТО.
Безкоштовна донорська кров для бійців
Щоб належно організувати надання медичної допомоги пораненим під час проведення АТО та у відповідь на звернення МОЗ, на сесії Івано-Франківської облради прийняли рішення «Про надання дозволу на безоплатну передачу компонентів і препаратів донорської крові». Це означає, що обласна станція переливання крові зможе безкоштовно передавати донорську кров закладам охорони здоров’я з інших регіонів України, а також медзакладам Міністерства оборони та МВС.
Людмила СТРАЖНИК, власкор «ВЗ», Західний регіон