Ізраїльське Міністерство охорони здоров’я опублікувало 28 січня нові розпорядження, які стосуються вакцинації від COVID-19 вагітних жінок. Для тих жінок, які не перебувають в групах ризику, рекомендовано робити щеплення не раніше, ніж на початку другого триместру вагітності. Тобто починаючи з 4 місяця вагітності.
Дана рекомендація пояснюється тим, що в першому триместрі вагітності (без будь-якого зв’язку з коронавірусом) наявна висока ймовірність кровотеч, раптових викиднів і розвитку вад у плода. Тому, щоб уникнути навіть випадкового зв’язку між щепленням і можливим ускладненням вагітності, жінкам, які не входять до груп ризику, рекомендовано відкласти вакцинацію до другого триместру.
Що робити жінкам з груп ризику?
До групи ризику МОЗ Ізраїлю відніс людей, які страждають ожирінням, діабетом, підвищеним тиском, хронічними серцево-судинними, легеневими і аутоімунними захворюваннями (або з інших причин мають знижений імунітет), а також потребують діалізі.
Жінкам з такими хворобами рекомендовано робити щеплення від COVID-19 і в першому триместрі вагітності, тому що для них коронавірус може виявитися небезпечнішим, ніж побічні ефекти від щеплення.
У документі МОЗ також стверджують, що більшість випадків важкого перебігу коронавірусної інфекції припадає на жінок з пізніми термінами вагітності (третій триместр).
Також МОЗ Ізраїлю навів наступні рекомендації:
- Немає жодних доказів, що щеплення від COVID-19 завдає шкоди плоду на будь-якій стадії вагітності. Також науці не відомий біологічний механізм у вакцині, який міг би спровокувати таку шкоду.
- Не рекомендується вакцинація тим жінкам, у яких дитина перебуває на грудному вигодовуванні.
- Жінкам, які планують вагітність або проходять процедури із запліднення, рекомендовано отримати обидві дози вакцини до початку вагітності.
- Жінкам, які мають першу дозу вакцини і після цього виявили, що вони вагітні, рекомендовано зробити друге щеплення через 21 день, якщо мова йде про вакцину компанії Pfizer.
- Всім вагітним жінкам, термін вагітності яких перевищує 3 місяці, рекомендовано вакцинуватися.
- Жінкам, які планують амніоцентез (аналіз навколоплідних вод), рекомендовано робити щеплення як мінімум з перервою в тиждень між цими процедурами. Це необхідно для того, щоб уникнути плутанини у можливих побічних явищах.
Всім жінкам – вагітним, які планують вагітність і іншим – рекомендовано дотримуватися запобіжних заходів для захисту від COVID-19.