Кандидоз ротової порожнини: причини, симптоми, лікування та профілактика рецидивів

66317

Кандидоз ротової порожнини (молочниця у роті) – досить поширена грибкова інфекція, локалізована у роті, горлі або стравоході. Причин для його виникнення багато, але останнім часом поширеність захворювання провокують антибіотики.

Кандидоз ротової порожнини

Кандидоз розвивається, коли у ротовій порожнині надмірно розмножується дріжджовий грибок Candida albicans – тоді у роті, на язиці, щоках та у горлі з’являються специфічні білі плями. Цей стан може виникнути практично у будь-якої людини, проте найчастіше кандидоз ротової порожнини зустрічається у немовлят, літніх людей та осіб з ослабленим імунітетом.

Кандидоз ротової порожнини після антибіотиків

Аномальний ріст грибів Candida зумовлюють певні чинники, зокрема, лікування антибіотиками. Антибактеріальні засоби діють неспецифічно – вони знищують не тільки безумовний патоген, на кшталт стрептококу, сальмонели чи стафілококу, а й корисні бактерії, котрі входять до складу здорової мікрофлори.

Отже, тривале й \ або нераціональне застосування антибіотиків доволі часто призводить до так званого дисбалансу мікрофлори: корисні мікроорганізми знищуються антибактеріальним засобом, і на зміну їм заселяються патогенні або умовно патогенні представники мікрофлори (в нашому випадку рота).

Таким чином, значне зменшення чисельності корисних мікроорганізмів, які є природним конкурентами Candida albicans, зумовлене антибіотикотерапією, призводить до створення сприятливих умов для розвитку і розмноження цих грибків. Внаслідок цього слизова оболонка роту «перенаселяється» дріжджами, й цей процес супроводжується характерними симптомами.

Крім антибіотиків, розвиток цієї інфекції може зумовити тривале застосування кортикостероїдів.

Дізнайтеся більше: COVID-19 може вражати ротову порожнину – вчені.

Кандидоз ротової порожнини: симптоми

Передусім, кандидоз ротової порожнини супроводжується утворенням білих плям у вигляді нальоту, хоча ця інфекція може проявлятися в залежності від віку й іншими симптомами.

Симптоми кандидозу ротової порожнини у дорослих

Симптоми кандидозу ротової порожнини у дітей та немовлят

  • Білий наліт або плями з характерною «сирною» текстурою, часом випуклі або схожі на висипку, на язиці, внутрішньому боці щік, у горлі, на гландах чи в інших частинах рота.
  • Відчуття вати у роті.
  • Сухість або інші дискомфортні відчуття у роті.
  • Втрата смаку.
  • Заїди, які ніяк не загоюються.
  • Почервоніння і тріщини навколо рота.
  • Біла тонка плівка на язиці,
  • Товсті білі плями на язиці, у роті та горлі.
  • Біль у роті.
  • Зниження смоктання під час годування груддю або годування з пляшечки, в результаті чого споживається менше молока.
  • У жінок, що годують груддю немовлят, інфекція може проявляться тріщинами чи больовими відчуттями у ділянці сосків.

Все ж першою найбільш поширеною і основною ознакою молочниці у дорослих та дітей є наявність білястих уражень ротової порожнини, котрі іноді нагадують сир. Такі ураження виникають на язиці, внутрішній стороні щік, яснах, мигдаликах або задній частині горла. Часом вони бувають болючими і при спробах їх зішкребти можуть трохи кровоточити.

Якщо дріжджова інфекція поширилася в напрямку стравоходу, людину із молочницею в роті можуть непокоїти такі симптоми, як біль та неприємні відчуття у горлі, а також виникнути проблеми з ковтанням.

Кандидоз ротової порожнини: лікування

У переважній більшості випадків кандидоз ротової порожнини вдається вилікувати протягом декількох тижнів за допомогою застосування відповідних протигрибкових засобів, проте у деяких пацієнтів захворювання піддається лікуванню гірше. Наприклад, більшої уваги лікаря потребують хворі із:

  • ослабленою імунною системою;
  • ВІЛ-інфекцією;
  • онкологічними захворюваннями, що проходять хіміотерапію;
  • цукровим діабетом та деякими іншими хронічними захворюваннями.

Крім того, більш схильні до розвитку молочниці в роті люди, які палять або носять ортодонтичні конструкції (брекети, протези тощо).

При призначенні лікування також важливо визначити основні причини інфекції. Це може запобігти майбутнім рецидивам і утримувати ріст дріжджів під контролем. Наприклад, якщо кандидоз ротової порожнини виник після курсу антибіотиків, розгляньте варіант прийому пробіотиків: засоби із ацидофільними бактеріями допоможуть заселити в організм «дружні» мікроорганізми, що гальмуватимуть ріст дріжджів, витісняючи їх.

Кандидоз ротової порожнини: ліки

У випадку молочниці проводиться лікування протигрибковими засобами, котре покликане зупинити поширення дріжджової інфекції. Залежно від причини та локалізації вогнищ інфекції застосовується терапія пероральними чи топічними протигрибковими препаратами. Зазвичай це лікарські засоби, котрі містять наступні активні речовини: ністатин, клотримазол, ітраконазол, флуконазол.

Тривалість курсу лікування залежить від віку пацієнта, причини грибкової інфекції тощо. У більшості випадків курс застосування протигрибкових препаратів складає 10 – 14 днів. Більш важкі випадки молочниці, зумовлені порушеннями імунітету, зазвичай потребують довгострокового лікування. У таких випадках лікарі здебільшого призначають комбіновану терапію пероральними та топічними протигрибковими препаратами. Останні доступні у вигляді таблеток для розсмоктування, пастилок, суспензій або рідин для полоскання.

Кандидоз ротової порожнини: чим лікувати ще?

При кандидозі ротової порожнини обов’язково застосовуються протигрибкові засоби – вони складають основу специфічної терапії, й альтернативних варіантів не існує.

Втім, для лікування ротової молочниці у дорослих можна застосовувати домашні засоби, котрі допоможуть полегшити симптоми. Наприклад, можна регулярно полоскати рот одним із наступних розчинів:

  • солоною водою;
  • розчином води і харчової соди;
  • сумішшю води і лимонного соку;
  • сумішшю води та яблучного оцту.

Увага до гігієни!

Ефективним засобом профілактики рецидивів стане ретельний догляд за зубами. Зуби потрібно чистити щіткою і зубною ниткою принаймні двічі на день. Якщо ви носите протези, дезінфікуйте їх належним чином, оскільки покриті грибком протези можуть призвести до повторного зараження. Обговоріть зі своїм стоматологом найкращий для вас спосіб/техніку очищення.

Хоча де факто будь-яка молочниця класифікується як інфекція – адже захворювання викликає мікроорганізм – кандидоз ротової порожнини не передається іншим, адже основна причина захворювання – не присутність у організмі дріжджового грибку як такого, а його надмірне поширення. Отже, ротова молочниця не заразна, як інші інфекції – проте це захворювання може передатися людині (наприклад, через зубну щітку), яка має підвищений ризик захворіти кандидозом.

Кандидоз ротової порожнини: ускладнення

Найбільш розповсюджене ускладнення цієї інфекції – поширення росту дріжджів (зокрема, на стравохід) – виникає за умови відсутності лікування чи нераціональної терапії кандидозу. У більш важких випадках інфекція поширюється на інші органи: зазвичай це ускладнення розвивається у людей із порушеною імунною функцією.

Потрібно враховувати, що часті епізоди молочниці можуть бути ознакою інших захворювань або проблем зі здоров’ям, тому не варто ігнорувати їх як щось несуттєве.

Любомира ПРОТАСЮК, спеціально для «ВЗ»

Джерело: WebMD, Healthline, MedicalNewsToday, Medicinenet, Mayoclinic, NHSInform.

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

1 коментар

  1. Мені дуже сподобалась ваша стаття. У вас читала, що спровокувати виникнення грибка в ротовій порожнині можуть антибіотики. Як цьому можна запобігти, адже при деяких хворобах без них не обійтись?

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я