Надскладний рік видався в медичній галузі: не проведені тендери на закупівлю ліків, проблема з вакцинами, обмежене фінансування. Кожен регіон із цієї ситуації виходив з огляду на свої можливості, при цьому пам’ятаючи про якість надання медичної допомоги. Про цьогорічні труднощі та здобутки медичної галузі Кіровоградщини «ВЗ» розповів директор департаменту охорони здоров’я обласної державної адміністрації Олег Рибальченко.
ВЗ Нестабільність і недофінансування внесли суттєві корективи в плани?
ВЗ Що із запланованого не вдалося втілити в життя?
— Враховуючи, що Постановою №65 Кабінету Міністрів України було заблоковано непершочергові видатки, ми загальмували будь-які ремонтні роботи, хоча є плани, є проектно-кошторисна документація на ремонт обласної дитячої лікарні, обласної лікарні, станції переливання крові, медичного коледжу. Із усього цього ми до кінця року зможемо лише забезпечити ремонт гемодіалізного залу обласної лікарні як за рахунок бюджету, так і завдяки благодійним акціям, що в нас проводилися. Тобто половина коштів пішла не з обласного бюджету — це пожертви людей, яким небайдужий стан хворих на ниркову недостатність. До кінця року гемодіалізний зал буде відремонтований, і пацієнти в належних умовах отримуватимуть гемодіаліз до чотирьох разів на тиждень по чотири-шість годин. Адже без цього вони не зможуть жити…
ВЗ Неабиякі проблеми виникли в Україні через несвоєчасно проведені тендери на закупівлю ліків для онкохворих, ВІЛ-інфікованих тощо. Як виходили із цієї ситуації?
— Так, серед проблемних питань найгостріше — перебої із закупівлями ліків. У нас, на мій погляд, трохи краща ситуація, ніж в інших областях, тому що по деяких позиціях були залишки з минулого року, які повністю дозволили нам до кінця року забезпечити безперебійне надання медикаментів для певних категорій. Це, перш за все, хворі на СНІД — вони отримували антиретровірусну терапію. За планом, дві третини необхідних ліків забезпечувало Міністерство охорони здоров’я, а третину — Глобальний фонд. Ми спілкувалися з нашими представниками, які опікуються проблемами ВІЛ/СНІДу, і вони надали нам ці ліки як гуманітарну допомогу. Так ми подолали дефіцит в часі. Пацієнти, які знаходяться на АРВ-терапії, таким чином не відчули відсутності цих ліків.
У нас були певні збої з постачанням вакцин для дітей. Виручили знову ж таки залишки з минулого року — їх вистачило на перший квартал цього року. Ми розуміли, що в деяких районах області кількість вакцин поступово зменшувалася або взагалі запас був вичерпаним. Тому перше, що ми зробили, — це перерозподіл у межах області. Тобто взяли вакцини у закладів, які ще їх мали, і передали їх тим лікарням, де вони закінчилися. Зрозуміло, що це пришвидшило їх використання, але пацієнтів забезпечили. Влітку, коли відреагувало Міністерство охорони здоров’я, ми вже звернулися до нього з проханням забезпечити критичні залишки, які в нас вичерпалися. Зараз ми отримуємо вакцини не в річних обсягах, а лише необхідну кількість і розподіляємо по регіону.
ВЗ Як проходить реабілітація та лікування військових з Кіровоградщини, що отримали поранення в ході антитерористичної операції на Сході країни?
— Із березня Кіровоградський обласний госпіталь ветеранів війни забезпечує реабілітаційне лікування учасників АТО. Всі хлопці, що перебували в зоні проведення антитерористичної операції, направляються у госпіталь на реабілітацію і лікування, що здійснюється безкоштовно. Ми не перешкоджаємо діяльності військової медицини — відбувається співпраця. У нас створений центр реабілітації хворих на базі госпіталю — це окрема громадська організація. Психологічна реабілітація воїнів дуже важлива, тому психологи в якості волонтері залучені до цього процесу. У штаті госпіталю досі не було цих посад у достатній кількості, зараз же ми їх додамо.
ВЗ На Кіровоградщині цього року почали відпрацьовувати власний механізм закупівлі інсуліну. Поділіться досвідом.
— Раніше закупівлі на місцевому рівні забезпечувалися за рахунок місцевого бюджету і за умов реалізації цього проекту на підставі тендерних закупівель. Цього року обласна рада запропонувала піти шляхом децентралізації закупівель — за процедурою відшкодування коштів, тобто передати ці кошти на заклади, які їх використовують. Що це нам дало? Ми не потрапили в процес тендерних закупівель, і це дозволило використовувати кошти оперативніше.
Зараз і Уряд, і Міністерство говорять про те, що централізовану закупівлю треба відмінити: нехай регіони використовують ці кошти на свій розсуд.
Нам важливо, щоб пацієнти постійно мали ліки, яких потребують. Це залежить не від процедур, що відбуваються, а від соціально-економічної ситуації в державі. Є переваги і централізованих закупівель Міністерства охорони здоров’я — великий обсяг дає можливість поторгуватися з виробниками і за зниженими цінами придбати ліки. Питання, які регулярно постають, — про корупційні схеми — мають вирішувати правоохоронні органи, тендерні комітети. Тендерні процедури дуже складні, і їх важко безперешкодно пройти. Тому ми застосовуємо державне регулювання цін на ліки — на жаль, воно не завжди спрацьовує. Якщо буде державне регулювання на всі ліки, які є в країні, ми повністю забезпечимо людей необхідними медикаментами.
ВЗ Які пріоритети окреслюєте на наступний рік?
— Знову ж таки питання належних умов для лікування пацієнтів — і в першу чергу для дитячого населення. На черзі — ремонт дитячої лікарні: є підтримка Голови обласної державної адміністрації і обласної ради, сподіваємось на підтримку бюджету, адже там — капітальне вкладення в кілька мільйонів гривень! Якщо державний бюджет нас не підтримає, то виділятимемо кошти з місцевого бюджету. Крім того, будемо звертатися до всіх небайдужих — за таким принципом відремонтовано весь обласний госпіталь: меценати із кожного району знайшли можливість відремонтувати по кілька палат. Заборона на капітальні ремонти не відміняє потреби в якісному лікуванні!
Вікторія СЕМЕНЕНКО, власкор «ВЗ», м. Кіровоград
Новий механізм забезпечення інсулінами дійсно ефективний
Починаючи з другого півріччя 2014 року, система забезпечення хворих на інсулінозалежний цукровий діабет працює за принципом відшкодування коштів. Лікар-ендокринолог щомісяця або раз на три місяці подає заявку на інсуліни до аптеки. Аптека забезпечує наявність і безперебійність поставок необхідного асортименту інсулінів та умови їх зберігання. Пацієнт приходить до лікаря і той виписує йому рецепт; далі хворий здає рецепт в аптеку, яка закріплена за відповідною територією, і там отримує інсулін.
При видачі ліків існують певні технічні нюанси. Фармацевт в аптеці дуже ретельно звіряє кількість препаратів, виписаних у рецепті, відповідність упаковки (флакони чи картриджі) тощо. Якщо, наприклад, рецепт виписаний на інсулін у картриджах, то вони повинні видаватися в упаковці і не розпаковуватися до початку використання пацієнтом. Ретельний контроль аптечних закладів — одна з переваг нової системи. Лікувальні заклади області уклали договори з аптеками щодо забезпечення інсулінами жителів Кіровоградщини.
Впроваджена система схожа на процедуру забезпечення ліками пацієнтів із гіпертонічною хворобою. Лікар виписує рецепт на ліки, фармацевт ліки видає, а відшкодування коштів — це проблема безпосередньо самого лікувального закладу.
Колишня — тендерна — процедура закупівлі інсулінів департаментом охорони здоров’я обласної державної адміністрації була недосконалою, адже існувала ймовірність затримки у поставках інсулінів, зокрема, у разі подачі скарг учасниками конкурсних торгів. Це викликало постійну соціальну напругу серед населення. Впроваджена система забезпечення інсулінами проста, прозора, працює чітко і дозволяє уникнути будь-яких бюрократичних проявів. Пацієнти вже оцінили її переваги. А головне — такий підхід дозволить забезпечити хворих на діабет необхідними препаратами протягом перших місяців 2015 року, навіть якщо до цього часу не буде прийнятий Державний бюджет України.