У Кіровоградському обласному кардіологічному диспансері пацієнтам почали імплантувати удосконалені електрокардіостимулятори. Різниця між апаратом старого і нового покоління в тому, що останній не просто рятує людину від смерті, як це робили попередники, а й дозволяє жити активним повноцінним життям.
— За останні роки кардіостимулятори дуже «порозумнішали» і зараз інколи керують серцем краще, ніж той вузол, який іще з самого початку був для цього призначений. Це фактично мікрокомп’ютер, що оцінює багато параметрів і на основі цього робить висновки про те, як серце повинно працювати в конкретній ситуації. Раніше при перших штучних водіях ритму серце робило 60 ударів за хвилину за будь-яких умов, зараз же воно може підлаштовуватися під фізичне навантаження пацієнта. Мікрокомп’ютер знімає всі показання, вираховує найоптимальніший ритм серця і стимулює цей орган працювати згідно із заданою програмою, — розповідає завідувач блоку рентгенендоваскулярних методів діагностики й лікування Кіровоградського обласного кардіологічного диспансеру Віталій Крошка. — Людина абсолютно нормально переносить усі фізичні навантаження за рахунок використання сучасних апаратів.
Такий електрокардіостимулятор прослужить більше п’яти років: усе залежить від того, наскільки важке порушення.
Протипоказань для встановлення електрокардіостимулятора за віком абсолютно немає.
— Його навіть у дитячих кардіохірургічних центрах новонародженим імплантують. Тобто якщо показання є, то протипоказань немає! — додає медик, уточнюючи, що раніше молодих пацієнтів, яким передбачалось активне життя, направляли до Інституту ім. М.М.Амосова. — Тепер вони мають можливість цю операцію зробити у нас.
На даний момент, за словами Віталія Крошки, безкоштовних водіїв ритму немає.
— Держава ними не забезпечує — пацієнти самі їх купують, а процедура зі встановлення безкоштовна, — каже Віталій Крошка, відзначаючи, що не в усіх обласних центрах України можна встановити кардіостимулятор.
Наразі ж в області такої операції потребують близько 100-120 осіб. Загалом у США виконується 700 імплантацій штучного водія ритму на один мільйон населення, у Європі — 400 імплантацій. У нас розрахунково має бути не менше 300 пацієнтів на рік.
Вікторія СЕМЕНЕНКО, спеціально для «ВЗ», м. Кіровоград