У бюджеті Кіровоградської області шукатимуть кошти на придбання МРТ для дитячої обласної лікарні. З такою вимогою до влади звернулася громада. Ініціювала придбання апарату жінка, яка нещодавно втратила дитину.
Трирічна дівчинка загинула від набряку головного мозку внаслідок вірусного енцефаліту. Проте її мама, Тетяна Зайченко, вважає: якби лікарі змогли провести магнітно-резонансну діагностику, шансів урятувати дитину було б більше. Тому вона подала звернення до голів Кіровоградських ОДА та обласної ради, у яких попросила передбачити в обласному бюджеті кошти на придбання томографа.
«У нашій сім’ї сталася біда — померла наша маленька донечка Софія. Відсутність апарата МРТ у Кіровоградській дитячій обласній лікарні завадила проведенню своєчасної діагностики в перші години коми, коли дитину не можна було транспортувати. Припускаю, що медики лікарні разом із головним лікарем не перший рік просять вирішити цю проблему. Переконана: наявність такого високоточного апарата дасть змогу вчасно проводити дослідження і встановлювати точні діагнози. На жаль, насправді масштаби проблеми люди починають розуміти лише тоді, коли стикаються з непоправним. Свою дитину я не поверну, але хотілося б, щоб такого в лікарні більше не трапилося», — сказала жінка, виступаючи на засіданні бюджетної сесії Кіровоградської обласної ради.
Після трагедії мама й тітка дівчинки взялися збирати підписи під зверненням до влади.
«Коли ми через Facebook звернулися до громади з проханням зібрати підписи, нас почули всі: волонтери, яким ми з 2014 року допомагаємо підтримувати армію, Голови ОТГ, прості люди — за три дні зібрали 2965 підписів під зверненням. Наша громада розуміє, наскільки нам потрібен такий апарат. На жаль, томографи, наявні на сьогодні в Кропивницькому, у нічний час не працюють. Але й у вихідні, й уночі в дитячу обласну лікарню госпіталізують маленьких пацієнтів у невідкладному стані. Лікарі закладу, неврологи, із якими ми спілкувалися, підтримують наше прохання», — каже Голова Аджамської сільської ради Кіровоградського району Т. Зайченко.
Натомість сам медзаклад томографа у влади насправді не просив. Кажуть, що не мають проблем, користуючись за потреби МРТ Кіровоградської обласної лікарні та приватних клінік.
«Такий апарат з обслуговуванням коштуватиме близько 40 млн грн, однак у лікарні бракує іншої необхідної апаратури, і саме з неї, а не діагностичного обладнання, варто було б починати. Наприклад, є потреба в наркозно-дихальному й ендоскопічному обладнанні. Однак коли придбають апарат МРТ, обстежуватимемо дітей на нашій базі, що буде й оперативно, й безкоштовно», — зазначив головний лікар Кіровоградської дитячої обласної лікарні Василь Хорощак.
Він також додав, що маленькій Софійці діагноз встановили правильно та вчасно й без МРТ, а от провести таке дослідження через тяжкий стан дитини не змогли б навіть за наявності апарата в закладі.
«Високотехнологічне устаткування потребує спеціальних умов утримання. Якщо йдеться про МРТ, то постає питання обладнання кімнати, що не пропускатиме магнітних променів, або ж будівництва нового приміщення. Також необхідно опрацювати питання щодо вибору торгової марки і ринкової ціни — однозначно будуть тендерна процедура й міжнародні торги, тобто процес досить тривалий. Крім того, треба закласти кошти на обслуговування томографа, оскільки сучасні апарати потребують постійного технічного супроводу, а це кошутватиме близько 1 млн грн щорічно», — повідомив директор Департаменту охорони здоров’я Кіровоградської ОДА Олег Рибальченко.
Депутати довго обговорювали питання виділення коштів для придбання апарата МРТ. Насправді ніхто не сумнівається в його необхідності, проте де взяти понад 30 млн грн, адже проект бюджету був сформований заздалегідь? Тому вирішили внести зміни до пояснювальної записки і задекларувати намір придбання МРТ, орієнтовну вартість якого оцінили в 32 млн грн.
Нині фахівці обраховують точну потребу в коштах, визначаються з маркою обладнання та джерелами фінансування дороговартісної покупки. У Кропивницькому не виключають, що проситимуть допомоги з держбюджету або спробують залучити меценатів від бізнесу.
Анастасія ДЗЮБАК, спеціально для «ВЗ»