Нещодавно «ВЗ» розповідала про перевірку Департаментом охорони здоров’я КМДА Київського міського пологового будинку №3 (№31-32 від 7.08.2015 р.), причиною якої були численні скарги громадян, зокрема повідомлення про незаконні побори за медичні маніпуляції в недержавний благодійний фонд. Тоді перевіряюча комісія попередньо визнала роботу закладу незадовільною й ініціювала фінансовий аудит.
Нещодавно на офіційному інтернет-порталі КМДА були оприлюднені Результати фінансового аудиту в Київському міському пологовому будинку №3. Наводимо текст дослівно.
«Під час аудиту оцінено діяльність КМПБ №3 в частині створення умов для організації прозорих механізмів надання медичних послуг і медичної допомоги та отримання максимальних доходів для забезпечення потреб у процесі виконання функціональних повноважень, у тому числі за рахунок коштів спеціального фонду закладу.
Під час аудиту з’ясовано наявність непрозорої схеми отримання доходів за іншими джерелами власних надходжень через залучення третіх осіб, яка створює можливості існування узгодженої поведінки між керівництвом КМПБ №3 та «Міжнародним фондом допомоги хворим з наслідками травм та захворювань».
Зокрема в рамках аудиту проведено фактичний огляд історій хвороби пацієнтів стаціонарних відділень КМПБ №3, результати якого засвідчили, що в медичних документах майже 30% хворих наявні квитанції про надання ними благодійних пожертв «Міжнародному фонду допомоги хворим з наслідками травм та захворювань».
Наявність платіжних документів в медичних справах надає підстави вважати, що такі платежі є «обов’язковою складовою» при отриманні медичної допомоги.
Зокрема встановлено, що в період з 01.01.2013 р. по 01.05.2015 р. у «Міжнародний фонд допомоги хворим з наслідками травм та захворювань» від пацієнтів КМПБ №3 надійшло благодійних пожертв у грошовій формі в сумі 10 796,7 тис. грн, яким у подальшому відповідні добровільні пожертви передані до КМПБ №3 вже у формі товарно-матеріальних цінностей на суму 9 134,1 тис. грн.
Факт того, що за період з 01.01.2013 р. по 01.04.2015 р. частина коштів благодійників у сумі 1 662,6 тис. грн, яка могла бути використана за призначенням, фактично залишається в Благодійному фонді, дає підстави вважати відповідні кошти втратою доходів для КМПБ №3.
Зазначаємо, що «Міжнародний фонд допомоги хворим з наслідками травм та захворювань» протягом 2013-2015 років співпрацює з КМПБ №3 на умовах підтримки з боку керівництва закладу шляхом створення умов для постійної наявності представників Благодійного фонду в приміщеннях біля приймального відділення КМПБ №3 без оформлення договірних відношень, що надає виключні умови для Благодійного фонду та позбавляє відповідальності посадових осіб КМПБ №3 через відсутність документального підтвердження зазначених фактів.
Відповідна схема отримання «благодійних внесків», які, по своїй суті, є платою за надані медичні послуги (компенсацією за витратні матеріали, обслуговування медичної техніки тощо), позбавляє можливості КМПБ №3 самостійно визначати напрямки ефективного використання відповідних доходів, а посадовим особам дозволяє уникати відповідальності за результати відповідних господарських операцій в частині забезпечення якості придбаних товарів (ліків, ремонтних матеріалів тощо), гарантій використання коштів на першочергові цілі та повноти забезпечення потреб закладу і містить ризики щодо нерегламентованої роботи з готівкою, уникнення процедури закупівель згідно Закону України «Про здійснення державних закупівель», уникнення механізму використання бюджетних коштів на проведення ремонтних робіт, зокрема в частині проходження обов’язкової експертизи кошторису ремонтних робіт.
Порівняльний аналіз відповідних показників діяльності інших пологових будинків м. Києва засвідчив застосування вищезазначеної схеми із залученням третьої сторони виключно в КМПБ №3.
За умови існування вищезазначених неефективних моделей господарських взаємозв’язків керівництвом КМПБ №3 не приймаються дієві рішення щодо вирішення наступних проблем.
По-перше, кошторисами доходів і видатків загального та спеціального фондів на початок 2015 р. заплановано в середньому лише 30% необхідних поточних видатків, не враховуючи «захищені статті» (заробітна плата та комунальні послуги), у результаті чого відсутні джерела фінансування потреб розрахунково в сумі 3 500,0 тис. грн.
По-друге, за умови значного браку коштів для виконання функціональних повноважень керівництвом КМПБ №3 не використана можливість планування та фактичного отримання додаткових надходжень за рахунок платних послуг відповідно до постанови КМУ від 17.09.1996 р. №1138 зі змінами та доповненнями, унаслідок чого протягом 2013-2015 рр. ймовірно втрачені відповідні доходи.
По-третє, результати проведеного Департаментом охорони здоров’я моніторингу закупівельних цін на вироби медичного призначення засвідчили, що КМПБ №3 придбані окремі лікарські засоби за період з 01.03.2015 р. по 01.06.2015 р. за цінами, які суттєво вищі, ніж придбані в той самий період аналогічні ліки іншими медичними закладами, наприклад, кетамін ЗН 50 мг/мл 2 мл №10 придбано на 69% дорожче, морфін г/х 1% 1 мл на 39% дорожче, фентаніл 0,05 мг/мл 2 мл №5 на 13-69% дорожче.
По-четверте, на рахунках бухгалтерського обліку КМПБ №3 не відображені борги перед ПАТ «Київенерго» та ПАТ «АК «Київводоканал» на загальну суму 1 952,0 тис. грн.
Наявність вищезазначених проблем впливає на виконання планових показників у частині використання ліжкового фонду стаціонару, забезпечення різних форм надання медичних послуг та інше.
З огляду на зазначене, на думку аудиторів, головним лікарем Кувітою Ю. В. не в повній мірі дотримано умови контракту в частині забезпечення раціональної та ефективної господарської діяльності (п. 2.1.1)».
Отже, аудит підтвердив численні факти кричущих порушень, про які неодноразово повідомляли обурені пацієнти, але… Що означає оте «на думку аудиторів, головним лікарем Кувітою Ю. В. не в повній мірі дотримано умови контракту в частині забезпечення раціональної та ефективної господарської діяльності»? Чи буде порушена кримінальна справа за результатами перевірки — досі не відомо. Нині ж пологовий будинок, як стверджують його співробітники, працює за тією самою схемою і під тим самим керівництвом.
За даними офіційного інтернет-порталу КМДА
Коментар
На брифінгу, який відбувся днями, заступник Голови КМДА Михайло Радуцький повідомив, що результати перевірок Київського міського пологового будинку №3 передані до право-охоронних органів. А також озвучив суму фінансових порушень, які виявили спеціалісти Департаменту внутрішнього фінансового контролю й аудиту КМДА під час перевірки закладу: це 1 955 000,00 грн із втратами від фінансових порушень і неефективних управлінських рішень на суму 1 663 000,00 грн. Тільки задумайтесь: керівництвом пологового будинку в українських пацієнтів вкрадено більше 3,5 млн!
Сподіваюся, що винні нарешті будуть покарані, адже ситуація, коли заклад очолює людина, яка роками наживалася на здоров’ї пацієнтів і роботі підлеглих, не є нормальною.