Коморбідність при легеневих обструкціях: деталі портрету

1488

Pulmonology_treatment_IsraelКоморбідний фон пацієнтів із хронічними обструктивними захворюваннями легень (ХОЗЛ) обтяжений аж ніяк не менше, ніж у «судинних» хворих, при цьому очевидно, що ХОЗЛ, своєю чергою, по ряду клінічних та лабораторних показників посилює клінічний перебіг абсолютної більшості відомих на сьогодні захворювань.

Загальновідомо, що в основі ХОЗЛ ле­жить тривалий запальний процес, який стосується всіх структур легеневої тка­нини (бронхів, бронхіол, альвеол, легеневих судин), проте часто «класичне» локальне запалення набуває системного характеру, при якому докорінно змінюється суть запаль­ного процесу. Хронічне системне запален­ня (ХСЗ) — це типовий мультисиндромний патологічний процес, що розвивається при системному пошкодженні і характеризується тотальною запальною реактивністю ендоте­ліоцитів, плазмових і клітинних факторів крові та сполучної тканини, а на заключних етапах — і мікроциркуляторними розладами у життєво важливих органах і тканинах. Ре­акція мікросудин (особливо посткапілярних венул) носить тотальний характер і впливає на абсолютно всі органи, у зв’язку з чим можна зробити висновок, що мікроцирку­ляторні розлади є ключовими складовими ХСЗ. Крім того, ХСЗ проявляється окислю­вальним стресом, підвищенням концентра­цій циркулюючих цитокінів та активацією численних клітин запалення, що синтезують власні медіатори. Серед основних медіато­рів ХСЗ виділяють: прозапальні інтерлейкіни (ІЛ) -1, 2, 6, 8, 9, 12, 18, фактор некрозу пухлини (ФНП-α), матриксні металопроте­ази (ММП), С-реактивний білок (СРБ) тощо. Біомаркерами, специфічними для запалення, спричиненого ХОЗЛ, сьогодні можна вважа­ти ізомери десмозину, лейкотрієн-В4, ІЛ-8, еластазу нейтрофілів і сурфактантний про­теїн Д.

Здійснюючи пошук спільних механізмів розвитку, здавалося б, діаметрально проти­лежних захворювань, необхідно відзначити: в крові пацієнтів з ХОЗЛ виявляють підвищені концентрації фібриногену, атріального (тип А) і мозкового (тип В) натрій-уретичного пепти­ду (NT-proBNP), а також Т-тропоніну. Системна запальна реакція неможлива без залучення внутрішньосудинних нейтрофілів, системи ге­мостазу та комплементу, а також стромальних клітин периваскулярної сполучної тканини, які призводять до відстроченого розвитку склеро­тичних змін у внутрішніх органах, метаболічних порушень і зниження їх функціональних резер­вів аж до появи поліорганної недостатності.

ХОЗЛ та підвищення артеріального тиску

Артеріальна гіпертензія (АГ) та ХОЗЛ явля­ють собою один із найчастіших коморбідних станів у клініці внутрішніх хвороб. За ана­логією з нефрогенною та ендокринною АГ з 1966 р. має місце термін «пульмогенна АГ», до основних характеристик якої відносять: підвищення артеріального тиску через 4-7 років після маніфестації ХОЗЛ; підвищення АТ в момент загострення ХОЗЛ; зниження АТ у процесі затухання загострення ХОЗЛ; зниження або нормалізацію АТ у міру зник­нення бронхообструктивного синдрому, незважаючи на застосування симпатоміметиків і глюкокортикоїдів. Серед патогенетичних ме­ханізмів АГ у хворих на ХОЗЛ провідна роль належить первинній активізації симпато- адреналової системи (САС). Основним меха­нізмом системної і легеневої АГ на тлі ХОЗЛ є хронічна артеріальна гіпоксемія і гіперкапнія. Зниження напруги кисню в крові і тканинах стимулює хеморецептори артеріальних і ве­нозних судин, спричиняючи посилення афе­рентних збуджуючих впливів на центральні вегетативні нейрони, і далі посилює еферент­ну симпатичну вазоконстрикторну активність на периферії. У міру посилення бронхіальної обструкції та прогресування АГ підвищується центральна α-адренергічна і дофамінергічна активності, які підвищують навіть відносно короткі періоди гіпоксії.

Підвищення активності САС за допомогою збільшення вироблення катехоламінів призводить до порушення функціонального стану центрального адренергічного апарату гіпо­таламо-гіпофізарної системи та посилення модулюючого впливу адренокортикотропно­го гормону на мінералокортикоїдну функцію надниркових залоз, що збільшує секрецію альдостерону. Таким чином, до патогенезу АГ при ХОЗЛ підключається ниркова ланка, що полягає в гіперреактивності ренін-ангіотензин-альдостеронової системи (РААС), підвищенні активності юкстагломерулярного апарату, гіперпродукції реніну й ангіотензину II, при цьому нирковий механізм формування АГ при ХОЗЛ швидко стає домінуючим.

При бронхіальній обструкції в поєднанні з АГ спостерігається висока активність РААС уже в початковій стадії ХОЗЛ, у тому числі відзначається і гіперактивність її тканинних компонентів. Підвищена активність РААС може стати причиною гіпокаліємії у пацієн­тів з ХОЗЛ, яка, своєю чергою, призводить до прогресування дихальної недостатності через зниження сили дихальної мускулатури.

Крім гіпоксії підвищувати артеріальний тиск у хворих на ХОЗЛ можуть різкі коливан­ня інтраторакального тиску, що виникають під час епізодів задухи, які також призводять до значної активації САС і розвитку системної вазоконстрикції. Коливання інтраторакально­го тиску впливають не тільки на симпатичну нервову систему, а й на синтез гормонів, від­повідальних за регуляцію об’єму циркулю­ючої крові (простагландини, передсердний NT-proBNP).

Крім того, у хворих на «пульмогенну» АГ порівняно з генералізованим спастич­ним типом мікроциркуляції у пацієнтів, які страждають на есенціальну АГ, виявлено переважання явищ застою в венулярному відділі мікроциркуляторного русла, до яких з часом приєднуються реологічні розлади, пов’язані з внутрішньосудинною агрегацією еритроцитів, порушенням їх функції і локаль­ним стазом у мікросудинах (еритроцитоз). Пригнічення механізмів активної модуля­ції тканинного кровотоку супроводжується компенсаторним зростанням ролі пасивної модуляції, яка спрямована, перш за все, на розвантаження венулярної ланки мікроцир­куляторної системи.

Безумовно, що при описаних вище меха­нізмах патогенезу АГ та ХОЗЛ взаємообтя­ження двох цих патологій сприяють неспеци­фічному персистуючому запаленню низької градації та оксидативному стресу, які призводять до розвитку ендотеліальної дисфункції, підвищення вироблення ендотеліну і тром­боксану, а також до судинного ремоделюван­ня та активації РААС. Вивчення цитокінового статусу та СРБ у пацієнтів з АГ показало, що рівень прозапальних маркерів підвищується в міру підвищення АТ. Таким чином, наявність латентного запального процесу (наприклад, при ХОЗЛ) в осіб з підвищеним АТ може спричиняти порушення регуляції судинного тонусу, формувати дисфункцію ендотелію і бути патогенетичним механізмом АГ.

ХОЗЛ та мультифокальний атеросклероз

Спільний перебіг ХОЗЛ та ішемічної хвороби серця (ІХС), безсумнівно, обтяжує обидва процеси. Як згадувалося раніше, гіпоксія, що розвивається при хронічній бронхообструк­ції в умовах недостатньої оксигенації, сприяє ще більшому підвищенню потреби міокарда в кисні і подальшому погіршенню мікроциркуляції. Крім того, прогресування гіпоксії призводить до підвищення порогу больової чутливості і формування безбольової ішемії міокарда, аналогічної тій, що у пацієнтів, які страждають на цукровий діабет (ЦД).

Однак при пошуку загальних механізмів патогенезу ХОЗЛ та ІХС не слід забувати про системні запалення. Як відомо, висока кон­центрація різних системних маркерів запа­лення, серед яких СРБ, ІЛ-6, ІЛ-18 і ФНП-α, асоційована з посиленням атеросклерозу і розвитком його ускладнень. У зв’язку з цим останні роки їх вважають незалежними фак­торами ризику кардіоваскулярної патології в цілому та гострого коронарного синдрому (ГКС) зокрема.

Найбільш вивченим чинником ризику є СРБ, який, будучи центральним білком гострої фази запалення, може збільшувати запальний каскад. Він збільшує продукцію прозапальних цитокінів ІЛ-1α, ІЛ-1β, ІЛ-6 і ФНП-α периферичними мононуклеарними клітинами й альвеолярними макрофагами, активує систему комплементу, стимулює захоплення ліпопротеїдів низької щільності макрофагами, а також посилює адгезію лей­коцитів судинним ендотелієм.

Взаємодіючи з іншими прозапальними медіаторами, СРБ бере участь у залученні моноцитів у зону атеросклеротичної бляшки та утворення «пінистих» (ксантомних) клі­тин. Разом ці зміни призводять до розвитку гострого запалення, що перебігає на підставі атероми, її дестабілізації, вазоконстрикції, тромбоутворення й оклюзії гілок вінцевих артерій, які лежать в основі ГКС.

З іншого боку, відомо, що при стабільно­му перебігу ХОЗЛ рівні даних маркерів за­палення також підвищені, що відбивається в наявності прямої кореляції між тяжкістю ХОЗЛ та концентраціями СРБ, ФНП-α, ІЛ-6 і ряду інших прозапальних цитокінів. При за­гостренні ХОЗЛ їх рівні підвищуються в 2,5-3 рази, а, отже, кожне загострення асоційоване з підвищеним ризиком розвитку нових кар­діоваскулярних подій. Оскільки загострення ХОЗЛ напевно супроводжується наростан­ням системно-запальних зрушень, то можна припустити більш виражену структурно-геометричну перебудову серця у разі розвитку інфаркту міокарда (ІМ) у фазу загострення бронхолегеневої патології.

Так, у хворих на ХОЗЛ, які мають 5 і більше загострень протягом року, ризик ІМ збільшу­ється приблизно в 5 разів, проте даних про те, які саме категорії хворих на ХОЗЛ мають найбільший ризик розвитку ІМ і з якої при­чини, в літературі недостатньо. Відомо лише, що підвищення ризику розвитку ІМ на тлі за­гострення ХОЗЛ може бути пов’язане з до­датковим навантаженням на гемодинаміку зі збільшенням роботи серця, зростанням тиску в легеневій артерії, збільшенням роботи ди­хальних м’язів, посиленням активності САС і РААС, а також із викидом прозапальних цитокінів з вогнища запалення в системний кровотік.

Таким чином, можна зробити висновок, що фаза загострення ХОЗЛ є чинником, який провокує розвиток ІМ, і тригером гострого коронарного синдрому у пацієнтів з хроніч­ною бронхообструкцією. Крім того, сьогодні відомо про вплив загострення ХОЗЛ на по­дальші процеси постінфарктного ремоде­лювання міокарда за рахунок посилювання систолічної дисфункції лівого шлуночка, яка розвивається в результаті значного збільшення концентрації СРБ, ФНП-α і гаптоглобіну, подальшого надлишкового синте­зу колагену, наростання розмірів порожнин серця, потовщення його стінок і посилювання ішемії міокарда з розвитком вогнищ некрозу й повторного запалення в серцевому м’язі. До того ж патогенетичний зв’язок хронічної серцевої (ХСН) і дихальної недостатностей підтверджується виявленням у хворих на ХОЗЛ високих титрів мозкового NT-proBNP, що є загальновизнаним маркером ХСН.

ХОЗЛ та гіперкоагуляція

У клініці внутрішніх хвороб тромботичні ускладнення ХОЗЛ у цілому, і тромбоембо­лія легеневої артерії (ТЕЛА) зокрема, є до­сить поширеним явищем. За даними аутопсії у хворих на ХОЗЛ ознаки немасивної ТЕЛА виявляються в 39% випадків і найчастіше асоційовані з наявною у пацієнтів надмірною масою тіла та декомпенсацією хронічного легеневого серця. Крім того, ТЕЛА може на­шаровуватися на поточне загострення ХОЗЛ.

До факторів, що призводять до розвитку ТЕЛА у хворих на ХОЗЛ, відносяться: леге­неве серце з наявністю муральних тромбів у правому шлуночку, порушення агрегації тромбоцитів і фібринолізу, поліцитемія, зниження рівня фізичної активності, системна запальна реакція організму, аритмії, прийом кортикостероїдів та куріння.

Патогенез розвитку аритмій у хворих на ХОЗЛ носить мультифакторальний характер. Серед факторів, що провокують розвиток аритмії, виділяють лікарські засоби (ЛЗ), які призначаються хворим на ХОЗЛ, дисфункцію автономної провідної системи серця, ішеміч­ну хворобу серця, артеріальну гіпертензію, дисфункцію лівого і правого шлуночків, а також підвищення рівня катехоламінів у крові при розвитку гіпоксемії. У числі інших арит­могенних факторів вказуються гіпокаліємія, гіпомагнеземія і респіраторний ацидоз.

У зв’язку з підвищеним ризиком тромбоут­ворення при загостренні ХОЗЛ у доповіді ро­бочої групи «Глобальна стратегія діагности­ки, лікування та профілактики ХОЗЛ» (GOLD) рекомендується проводити профілактику тромбозів глибоких вен (механічні пристрої, антикоагулянти) при знерухомленості, полі­цитемії або дегідратації пацієнтів незалеж­но від наявності тромбоемболій в анамнезі. Однак у широкій клінічній практиці частота дотримання даних рекомендацій гранично низька.

З позицій системного запалення високий відсоток тромботичних ускладнень при ХОЗЛ може пояснюватися вираженим підвищенням сироваткового фібриногену як при стабільно­му перебігу ХОЗЛ, так і при його загостренні, особливо при посиленні кашлю і гіперпро­дукції гнійного мокротиння. Фібриноген є гострофазовим білком і маркером системного запалення, а тому відіграє найважливішу роль в патогенезі та прогресуванні будь-яких захворювань запальної природи, в тому числі ХОЗЛ. Наростання концентрації фібриногену в сироватці крові при загостренні ХОЗЛ відбу­вається настільки стрімко (у 5 разів протягом 24 годин), що ризик раптових тромботичних подій на тлі чергового загострення вельми високий як у коморбідних судинних пацієнтів, так і у хворих на ХОЗЛ, не обтяжених соматич­но. У зв’язку з цим підвищення концентрації фібриногену в плазмі крові розглядається як незалежний предиктор декомпенсації ССЗ і один із ключових факторів, що враховуються при стратифікації тяжкості прогнозу хворих на ХОЗЛ.

Найбільш гетерогенною групою щодо тромботичних фіналів ХОЗЛ є хворі літньо­го віку, у яких високий вміст фібриногену в крові створює сприятливі умови як для гі­пергкоагуляції, так і для організації ланцюгів фібриногену в легенях. Однак процес колаге­ноутворення може розвиватися тільки на ста­білізованому фибрині, підвищення утворення якого при ХОЗЛ пояснюється активацією кон­тактних факторів згортання крові. Цей факт підтверджується укороченням тромбінового часу і більш високим вмістом фібринази в крові у хворих на ХОЗЛ літнього віку, в яких період загострення ХОЗЛ перебігає з особли­во високою коагулянтною і низькою фібрино­літичною активністю.

Іншою складовою синдрому гіперкоа­гуляції при ХОЗЛ, що забезпечує протром­ботичний і прозапальний стан усіх систем організму, є ожиріння, що зустрічається, за нашими даними, у пацієнтів із ХОЗЛ у 31% випадків. Жирова тканина є ендокринним ор­ганом, що депонує безліч прозапальних цито­кінів (у тому числі СРБ, ФНП, ІЛ-6), гормонів і нейромедіаторів. Більше того, адипоцити сприяють великій концентрації адипоцито­кінів, серед яких найбільш вивчені лептин, адіпсин, адипонектин, резистин і ґрелін.

Лептин — це гормон, що має анорексиген­ну дію, яка знижує апетит і при надмірній масі тіла сприяє її зменшенню. Однак, незважаю­чи на те, що у пацієнтів з ожирінням рівень лептину має бути підвищений, у хворих на ХОЗЛ, зважаючи на розвиток гіперадренер­гічного стану, обумовленого гіперкапнією, і в силу активності високих концентрацій проза­пальних цитокінів (ІЛ-1, ІЛ-6), кількість його нижча за належну.

Крім того, у пацієнтів з ХОЗЛ має місце так звана резистентність до лептину, яка, знову ж таки, за допомогою активації супресорів сиг­нальної системи цитокінів та пригнічення сиг­налів лептину сприяє системному запаленню.

При зниженому рівні лептину у хворих на ХОЗЛ із синдромом ожиріння відзначають високі титри концентрації іншого гормону, що продукується жировою тканиною, — адипо­нектину, який сприяє у даних хворих розвитку інсулінорезистентності та ЦД 2-го типу. Таким чином, системне запалення при ХОЗЛ у пацієнтів з ожирінням посилює останнє і перешкоджає зменшенню індексу маси тіла (ІМТ).

ХОЗЛ та малігнізація

Відомо, що у пацієнтів, які перенесли інфек­ційне захворювання, спостерігається змен­шення, а іноді й повне зникнення ракових пухлин. Річ у тім, що ФНП та інші гострофа­зові білки в нормальних умовах володіють цитотоксичним ефектом відносно широкого кола ракових клітин. Однак, як було згада­но раніше, при процесі, що далеко зайшов і супроводжується розвитком емфіземи, утворюються протеази, що відносяться до сімейства ММП, дія яких у нормі пригнічу­ється тканинними інгібіторами ММП (ТІМП). Дисбаланс між ММП та ТІМП лежить в основі патогенезу ХОЗЛ і особливо емфіземи леге­нів. При ХОЗЛ у бронхоальвеолярному зми­ві, мокротинні і альвеолярних макрофагах виявлено підвищення концентрацій ММП-1 (колагеназа) і ММП-9 (желатиназа В).

Говорячи про спільність механізмів пато­генезу різних захворювань у структурі сома­тичного статусу коморбідних хворих, необ­хідно відзначити, що рівень ММП-9 також підвищений у пацієнтів з гострим ішемічним інсультом. Активність ММП-9 значною мірою визначає дію трансформуючого фактора рос­ту (ТФР), який необхідний для нормального відновлення тканин при їх пошкодженні, од­нак при надлишку ТФР, особливо в умовах підвищення ММП-9, розвивається фіброз.

ТФР, своєю чергою, активує рецептори до епідермального фактору росту (ЕФР), збудження яких призводить до індукції клі­тинної проліферації, апоптозу, міграції та диференціації, а також сприяє ангіогенезу й посиленню вироблення муцину. Крім того, при активації рецепторів ЕФР запускають­ся внутрішньоклітинні сигнальні каскади, що призводять до підвищення проліфера­ції малігнізованих клітин, росту пухлини, а також до стимуляції процесів інвазії, патологічного ангіогенезу і метастазування. На підтвердження цього факту численними біологічними дослідженнями була виявле­ на підвищена активність рецепторів ЕФР і каскаду, що запускається при їх активації у хворих на недрібноклітинний рак легенів. Таким чином, можна зробити висновок про те, що ХОЗЛ через цитокіновий прозапальний каскад підвищує ризик розвитку раку легенів. У зв’язку з цим сучасні європейські та американські рекомендації диктують усім пацієнтам зі встановленим діагнозом ХОЗЛ необхідність проходження рентгенологічного дослідження з метою виключення злоякісних новоутворень легень і бронхів.

ХОЗЛ та остеопороз

У числі інших екстрапульмональних проявів ХОЗЛ одним із найбільш інвалідизуючих станів є остеопороз. Патофізіологічні аспек­ти кісткового ремоделювання і формування остеопенічного синдрому при ХОЗЛ пов’язані з низкою цитокінів «ранньої відповіді» (ІЛ-1, ІЛ-6, ФНП) і адипокінів, синтезованих жиро­вою тканиною (лептин, адипонектин). Продук­ція ІЛ-6 здійснюється як лімфоїдними, так і нелімфоїдними клітинами (лімфоцитами, макрофагами, фібробластами, гепатоцита­ми, васкулярними, ендотеліальними, пух­линними та іншими клітинами), в тому числі остеобластами, клітинами строми кісткового мозку, синовіальними клітинами і хондроци­тами. Доведено, що ІЛ-6 відіграє центральну роль у патогенезі остеопорозу з підвищеною резорбцією кісткової тканини.

Цитокіни, подібні ІЛ-6, відіграють важ­ливу роль у гомеостазі кісткової тканини, стимулюючи розвиток остеокластів. Їх над­мірний синтез на тлі системного запален­ня і підвищених титрів ІЛ-6 призводить до проліферації остеобластів недостатньої для заповнення кісткових порожнин. Крім того, що доведено значимість ІЛ-6 в резорбції кісткової тканини, доведено і його роль у па­тогенезі гіперпаратиреозу, хвороби Педжета, мієломної хвороби, ревматоїдного артриту і ряду інших захворювань, які супроводжують­ся підвищенням резорбції кісткової тканини. Доведено, що ІЛ-1, ІЛ-11 і макрофагальний колонієстимулюючий фактор є сильнішими тригерами кісткової резорбції, ніж парати­реоїдний гормон. Зазначені цитокіни можуть забезпечувати зв’язок між запальним проце­сом при ХОЗЛ і кістковим ремоделюванням. У хворих на ХОЗЛ з остеопенією також під­вищений рівень ФНП-α у сироватці крові, у зв’язку з чим можна припустити, що зниження ХМТ і зменшення щільності кісткової тканини при ХОЗЛ ідуть паралельно один з одним і корелюють з тяжкістю захворювання.

Лептин у нормі стимулює кісткове фор­мування, діючи на кістковомозкові клітини, збільшуючи кількість остеобластів та інгібу­ючи диференціювання адипоцитів. Крім того, він інгібує остеокластогенез, підвищуючи продукцію остеопротегерину. Тому зниження рівня лептину при ХОЗЛ може призводити до погіршення формування та підвищення ре­зорбції кістки. Підвищений при ХОЗЛ рівень адипонектину також призводить до поси­лення кісткової резорбції. Крім того, було продемонстровано, що адипонектин може створювати незалежний негативний ефект на кісткову тканину.

Слід зазначити, що при бронхіальній астмі не спостерігається надлишкової продукції за­значених цитокінів, з чим, можливо, пов’язана більш низька кількість остеопорозу при цьо­му захворюванні порівняно з ХОЗЛ. Однак, говорячи про цитокіни, не варто забувати про дефіцит маси тіла, міопатію, обмеження фізичної активності (гіпомобільність і гіподинамію), а також куріння — всі ці фактори роблять додатковий внесок у розвиток «пуль­могенної» остеопенії.

За матеріалами «Русского медицинского журнала»

Тетяна ПРИХОДЬКО, «ВЗ»

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я