Комплементарна медицина залишає «лаву запасних»

1294

na-makedonskite-pacienti-napomosh-stignuva-kineskata-i-indiskata-medicina-216011Нині, коли реабілітація набула особливої актуальності, а вчені й лікарі-практики різних спеціальностей розробляють нові реабілітаційні програми, важливо зосередитися не лише на пошуку новітніх методик, а й використовувати «старі добрі» методи, які пройшли перевірку часом і довели свою ефективність. 

ВЗ Відділення рефлексотерапії в Головному військовому клінічному госпіталі МО — визнання того, що офіційна медицина подолала свій скепсис по відношенню до альтернативних методів?

VZ_3-4_2015_Страница_22_Изображение_0001Володимир Собецький, начальник відділення рефлексотерапії Головного військового клінічного госпіталю Міністерства оборони України, доктор медичних наук, Заслужений лікар України
— Так, наші рефлексотерапевти працюють у тісній співпраці з лікарями інших відділень госпіталю, які застосовують у своїй практиці класичні методи лікування. І керівництво закладу, і Міністерство оборони України підтримують нас. До речі, наше відділення — у своєму роді єдине в Україні. Існують приватні центри та кабінети рефлексотерапії, а от по­діб-
них відділень немає.

ВЗ Хто є вашими пацієнтами?
— У нашому відділенні найбільше хворих із неврологічною патологією — до 85%, з терапевтичними хворобами — 7%, пацієнтів хірургічного профілю — до 4%. Але це обумовлено і профілем лікувального закладу, і віком пацієнтів (переважно це люди старше 55 років). Хоча застосування рефлексотерапії не має вікового цензу. Навпаки: чим молодший організм, тим краще він відповідає на цей метод. А в дітей, починаючи з 5-6-річного віку, ефективність рефлексотерапії найвища. Це обумовлено більш «витонченими» процесами, що відбуваються в нервовій та ендокринній системах, які формуються.
Для лікування та реабілітації хворих ми застосовуємо як стародавні методи східної терапії (голкотерапія, припалювання полиновими сигарами та конусами, кровопускання, вакуумна терапія), так і сучасні — приміром, лазеротерапію. І ті, й інші базуються на впливі на біологічно активні точки (БАТ) людини.

ВЗ Чи пояснила сучасна наука таємниці «східних голок»?
— Існує багато гіпотез щодо механізму впливу на БАТ, проте досі не створено єдиної, визнаної усіма, концепції, яка розкривала б усі тонкощі цього давнього методу лікування. Однак, багато дослідників, на основі клінічних спостережень і спеціальних методів дослідження, уніфікували специфіку реакцій організму при впливі на БАТ у здорових і хворих людей. При гістологічному дослідженні видно, що БАТ — це скупчення нервових закінчень та мікросудинних сплетінь (більше, ніж в інших тканинах). Ці точки пов’язані з різними внутрішніми органами. На тілі людини виявлено понад 600 корпоральних і понад 170 аурікулярних БАТ. У відповідь на введення голки виникає місцева сегментарна і загальна генералізована реакції. Перша полягає у зміні кровонаповнення певної ділянки шкіри, її температури, чутливості, величини електрошкірного опору тощо. В основі такої реакції лежить подразнення екстеро-, пропріо- й інтерорецепторів. Зміна просвіту судин вик-ликає подразнення закладених у їхні стінки вазорецепторів, зміна температури — подразнення терморецепторів, поява набряку — ознака реакції барорецепторів. При пошкодженні тканини виділяються нейрогормони, які впливають на хеморецептори. Велику роль у розвитку місцевої реакції відіграє механізм аксон-рефлексу, який поглиблюється за рахунок метаболічних і гуморальних реакцій. Участь вегетативної нервової системи в розвитку місцевої реакції забезпечує мобілізацію ресурсів організму, змінюючи діяльність серцево-судинної системи. Вивільняється глюкоза, депонована у формі глікогену в печінці, перерозподіляється кровопостачання, і кров надходить у життєво важливі органи і тканини, постачаючи більше кисню, підсилюючи стійкість організму до патологічних факторів.

Сегментарна реакція з’являється у відповідь на подразнення певного метамера. Нервові імпульси проходять по аферентних волокнах до спинного мозку, повертаються по соматичних нервах до м’язів, а по вегетативних — до внутрішніх органів, судин, різних залоз.

Метамерна реакція обумовлена відповідністю різних відділів спинного мозку певним внутрішнім органам. Нижній шийний і верхній грудний відділи спинного мозку пов’язані з іннервацією голови, останній також іннервує серце й легені; нижній грудний відділ «відповідає» за діяльність кишечнику та печінки; поперековий — нирок та органів малого газу. Ці відділи, відповідно до метамерних принципів, іннервують ті чи інші ділянки шкіри, м’язи тощо.

Загальна генералізована реакція виникає в результаті надходження імпульсів із периферичного рівня в корково-підкіркові структури головного мозку. Аферентна імпульсація, що проходить по спинномозкових і вегетативних шляхах, змінює функціональний стан лімбіко-ретикулярного комплексу — нормалізується вміст гормонів та інших біологічно активних речовин, що відіграють важливу роль у регуляції фізіологічних процесів організму. Під впливом акупунктури та інших рефлекторних впливів відбуваються істотні зміни складу «білої крові», фагоцитарної активності й процесу вироблення антитіл, що свідчить про активне залучення імунних процесів у загальну реакцію організму. Мобілізацію імунних реакцій розглядають як один із найважливіших саногенетичних механізмів рефлексотерапії.

З позицій сучасної медицини, в основі лікувального ефекту рефлексотерапії при різних захворюваннях лежать нейрофізіологічні, нейрохімічні, нейроендокринні та імунологічні механізми. На підставі цього вибудовується весь комплекс лікувальних заходів.

ВЗ Тобто роль енергетичних меридіанів наука замовчує?
— Чому ж? Сучасними науковими дослідженнями підтверджено, що наш організм — не тільки споживач і акумулятор космічної енергії, а й автономна біоенергетична система. І так звані меридіани з розміщеними на них БАТ виконують роль каналів сполучення між енергетичними центрами. Згідно з інформаційно-хвильовою теорією рефлексотерапії, голка, яку використовують під час голковколювання, може бути своєрідною антеною, яка приймає електромагнітні коливання навколишнього середовища, наприклад, низькочастотні хвилі (гармоніки) Шумана.

ВЗ Які недуги можна лікувати цим методом?
— Я не буду стверджувати (хоча дехто це робить), що рефлексотерапія — панацея від усіх хвороб. Передусім, вона усуває больовий синдром та відновлює нервову систему, і на цьому фоні лікування хвороб є ефективнішим. Доведено: якщо медикаментозна терапія при лікуванні багатьох недуг проводиться на тлі голкотерапії, ефективність такого лікування зростає у 2,5-3 рази, значно скорочується термін перебування хворого на лікарняному ліжку. У нашому відділенні окремий лікар-рефлексотерапевт займається лікуванням та реабілітацією хворих з ураженням нервової системи — метод дуже ефективний при лікуванні хвороб периферичної нервової системи (невритів, радикулітів тощо). Серед захворювань шлунково-кишкового тракту найкраще піддаються лікуванню виразка шлунка та дванадцятипалої кишки, некалькульозні холецестити, гастрити, коліти; із захворювань бронхолегеневої системи — бронхіальна астма, хронічні бронхіти; із сечостатевої системи — аднексити у жінок, простатити у чоловіків.

Часто трапляються випадки, коли хворий пролікувався всіма відомими методами, а його стан не поліпшився. Тут на допомогу приходить рефлексотерапія. Як приклад — у одного з пацієнтів після перелому не відновлювалася функція кисті. І лише після 7-8 сеансів рефлексотерапії почалося відновлення провідності нервових волокон (це було підтверджено під час електроміографії), а через місяць — і функції кінцівки. Ще один випадок: після ампутації нижньої кінцівки у хворого виникла трофічна виразка, яка не загоювалася 3 місяці. Після 12 сеансів лазерної рефлексотерапії рана звузилася, а ще через 2 курси лікування (кожен по 10-12 днів) затягнулася повністю.

Добре піддається лікуванню методами рефлексотерапії міжхребцева грижа (медіанна чи парамедіанна), судинна патологія (облітеруючий ендартеріїт тощо).

Водночас метод рефлексотерапії має і свої протипоказання: злоякісні та доброякісні новоутворення, запальні захворювання з підвищенням температури, захворювання органів дихання та кровообігу у стадії суб- та декомпенсації, активна форма туберкульозу, печінкова та ниркова недостатність, гострі ­інфекційні захворювання, виражена анемія, стан психічного збудження, вік до 5 років та після 75 років (у людей похилого віку рефлекторна відповідь знижена), вагітність.

ВЗ Нині в госпіталі перебуває багато воїнів АТО. Чи застосовують у їх лікуванні альтернативні методи?
— Безумовно. Воїни АТО — це 35% пацієнтів нашого відділення. Оскільки в госпіталі існує етапність надання медичної допомоги та сортування пацієнтів, такі хворі потрапляють до нас вже після лікування в хірургічних відділеннях (їх госпіталізують переважно у зв’язку з мінно-вибуховими травмами). І найпоширенішими післяопераційними ускладненнями у таких хворих є атонія сечового міхура та кишечника (за допомогою рефлексотерапії її можна усунути швидше — протягом 3-5 днів), а також фантомні болі після ампутації кінцівок. Рефлексотерапія — ефективний метод купірування больового синдрому, який базується на тріаді: усунення м’язового спазму, поліпшення кровопостачання, викид біологічно активних речовин — ендогенних опіатів, які чинять знеболювальну дію. У воїнів АТО також поширені постстресові стани (невротичні синдроми тощо) — голкотерапія ж нормалізує діяльність симпатичної та парасимпатичної нервової системи, тому тут також доцільно застосовувати методи рефлексотерапії.

ВЗ Чи потребують нові обставини роботи додаткового навчання персоналу, в тому числі і за кордоном?
— Мої спостереження дають підстави стверджувати, що наші фахівці мають не менший досвід і знання, ніж зарубіжні колеги. Це погана звичка — недооцінювати своїх спеціалістів. Натомість, у нашому госпіталі лікується дедалі більше пацієнтів із інших країн, і відділення рефлексотерапії у них дуже «популярне». Певний час я жив і працював за кордоном, вивчав іноземну медицину і хочу сказати, що не все «заморське» варто сліпо копіювати. Потрібно розвивати різні напрями, але не кидатися в крайнощі — то в бік західної медицини, то в бік східної. До того ж, у нас високо розвинена вітчизняна наукова база, багаті традиції фітотерапії. Тож потрібно цінувати своїх вчених, використовувати власні природні ресурси для створення ефективних лікарських препаратів. В Україні багато унікальних лікарських рослин, яких більше немає ніде. Нині вітчизняна охорона здоров’я бере курс на Європу і намагається привести все до зарубіжних стандартів. Але при цьому ми не маємо права зводити нанівець багаторічні напрацювання українських вчених.

Розмову вела Наталя Вишневська, спеціально для «ВЗ»

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я