Константінос Фарсалінос: Фінансувати профілактичні заходи має держава

721

dergfin_zdravoohranТе, що профілактика дешевша за лікування, знають усі лікарі. Але цю очевидну істину не бажають визнавати політики. Те, що скупий платить двічі, довели країни з нестабільною економікою — небажання фінансувати превентивну медицину зробило їх громадян заручниками серцево-судинних та онкологічних захворювань, які в цивілізованому світі цілком успішно лікують на початкових стадіях.

ВЗ Ви і як науковець, і як практикуючий кардіолог знаєтеся на превентивній медицині. Що, на вашу думку, може вважатися ідеальною профілактичною доктриною? Які завдання вона має вирішувати в першу чергу?

VZ 41-42_2015_Страница_12_Изображение_0001Константінос Фарсалінос, науковий консультант Медичного центру серцевої хірургії імені Онассіса і Університету Патр, Греція
— Запобігати тяжким, соціально значущим хворобам надважливо, причому як для самої людини, так і для країни, у якій вона мешкає. На жаль, немає лікарських препаратів для профілактики серцево-судинних захворювань: усе залежить від способу життя людини та від тих зусиль, які докладає держава, аби популяризувати принади саме здорового способу життя. Також необхідна всебічна пропаганда методів діагностики захворювань на ранніх стадіях, наприклад, ПАП-тесту для жінок, що дає змогу виявити передракові клітини на шийці матки, PSA-тесту для визначення ранніх ознак раку передміхурової залози в чоловіків. Я вже не кажу про рутинну мамографію — її мусить проходити кожна жінка, що досягла 50-літнього віку, раз у два роки. Розумна держава не тільки пропагує, а й фінансує подібні дослідження чи скринінги, хоча б заради зменшення вартості лікування, яка зростає на пізніх стадіях захворювання. Але такі матеріальні витрати мають винятково довгострокові перспективи, тому країни з нестабільною економікою неохоче вкладають у них гроші, адже результату швидко не отримаєш. Проте вагання і сподівання зекономити заганяють державу в глухий кут: стрімко зростають показники захворюваності та смертності, а отже — збільшуються й витрати.

Прикладом розумної системи профілактики я б назвав медичну політику скандинавських країн. Там стратегічним напрямком якраз є превентивна медицина, на яку витрачаються великі кошти.

ВЗ Що, на вашу думку, має бути першим кроком на шляху до превентивної медицини?

— Мені здається: починати слід з діалогу між лікарями та політиками. Потрібно донести керівництву країни, що вкладати в профілактику варто, але спочатку це будуть самі інвестиції… і лише через багато років — переваги. Ставка на профілактику має бути державною політикою системи охорони здоров’я в кожній країні, але запустити процес повинні саме медики! Це мають бути такі аргументи, які не потрібно додатково доводити: медична спільнота повинна підготувати для політиків докази, що ґрунтуються на клінічних дослідженнях і досвіді інших країн. Але цим функції лікарів у впровадженні профілактичної медицини не обмежуються: вони мають надавати населенню доступну та зрозумілу інформацію й всебічно пропагувати превентивні методи.

Наступним кроком має бути виділення коштів на профілактику. У деяких країнах збереглася ситуація, коли населення самостійно платить за дослідження, здатні виявити захворювання на ранніх стадіях. Це величезна помилка медичного та політичного менеджменту держави, адже людина навряд чи охоче заплатить за медичну послугу, коли її нічого не турбує. Тому, звичайно, фінансувати такі витрати має саме держава.

ВЗ На якому етапі розвитку профілактична медицина Греції?

— У Греції більшу частину профілактичних заходів оплачує держава. Проблема поки що в недостатньому рівні освіти населення — ми працюємо над цим.

ВЗ Якщо з онкологічними захворюваннями все більш-менш зрозуміло, то що є раннім маркером хвороб серцево-судинної системи?

— На жаль, жодного раннього маркера кардіологічної нестабільності не існує. Але є фактори ризику, які збільшують вірогідність виникнення серцево-судинних хвороб. Один з основних винуватців кардіологічних захворювань — тютюнопаління. Далі — цукровий діабет, артеріальна гіпертензія та високий вміст ліпідів у крові. Отже, з контролю цих факторів і має складатися превентивна кардіологія. Всесвітні асоціації кардіологів рекомендують кожній людині ще до настання 20 років визначати рівень ліпідів у крові. Якщо параметри в межах норми — аналіз варто повторювати раз у п’ять років. Це і буде своєрідною профілактикою. У випадку, коли виявлено відхилення від нормального рівня, одразу потрібно застосовувати методи інтервенційної медицини. Артеріальний тиск кожна людина мусить контролювати самостійно. Також кожен сам повинен вирішити для себе питання — палити чи ні. Це, на мою думку, має бути свідомим вибором, адже паління обтяжує анамнез у кілька разів: загальний ризик для здоров’я має обраховуватися не шляхом додавання окремих провокаторів, а шляхом їх множення.

ВЗ Що на сьогодні є «ідеальним» замінником цигарки, якщо в людини не вистачає сили волі кинути палити самостійно?

— Ідеальних замінників не існує — ідеальною можна вважати лише відмову від цієї згубної звички. Є, звичайно, електронні цигарки, позбавлені процесу горіння завдяки системі нагріву тютюну. У процесі горіння на кінчику цигарки утворюється температура приблизно 800 °С, за якої з тютюну у вигляді диму виділяються канцерогени, формальдегіди, отруйні метали тощо. Оскільки коренем зла є температура, системи нагріву тютюну позбавлені процесу горіння й оснащені контролем температурного режиму. Це спеціальні пристрої, які нагрівають тютюн до температури 200 °С, чого вистачає для вивільнення нікотину, але недостатньо для виділення шкідливих речовин. Немає горіння — немає й диму, а також отих самих 7 тис. шкідливих речовин, які супроводжують процес класичного паління. Але, незважаючи на це, навіть ці альтернативні продукти я б розглядав винятково як тимчасові засоби, що мають згодом призвести до повної відмови від згубної звички.

ВЗ Методика, яку ви презентували в Україні, також є методом превентивної медицини?

— У певному сенсі — так! Це інноваційна технологія візуалізації, що намагається знайти проблеми у функціонуванні серця ще до появи в людини скарг. Ми прагнули створити метод, який би виявляв саме предиктори хвороби й, окрім цього, давав змогу зробити адекватний прогноз на майбутнє. У випадку, коли хвороба вже розвинулася, за допомогою цього методу також можна оцінювати ефективність терапії. Методика має назву «Ехокардіографічне обстеження субклінічної систолічної дисфункції серця: візуалізація деформації». Донедавна систолічну серцеву функцію визначали ехокардіографічно, вимірюючи фракцію викиду. Систолічна функція хоч і пов’язана з ефективним рухом серцевого м’яза, але параметра, який би безпосередньо оцінював його функціональність, немає. Тобто ми спостерігали пацієнтів із серцевою недостатністю, але зі звичайними систолічними показниками: серцева недостатність з нормальною фракцією викиду. Візуалізація деформації — це новий метод ехокардіографії, який дає змогу безпосередньо оцінити серцевий м’яз, досліджуючи систолічну функцію. За допомогою двовимірної спекл-трекінг (speckle tracking) ехокардіографії можна визначити систолічну функцію, вимірявши деформацію на звичайних двомірних зображеннях, аналіз яких проводиться автономно на спеціальній апаратурі.

ВЗ Коли була створена методика і чи впровадили її в медичну практику?

— Насправді метод розроблено ще 10 років тому. Але тоді його не було впроваджено: розробники не могли визначитися, як вимірювати всі показники. Програмне забезпечення, встановлюване на апарати для УЗД самими виробниками, не давало змоги уніфікувати виміри. Інакше кажучи, не було загального алгоритму, зрозумілого всім. Проте нещодавно Європейська й Американська асоціації ехокардіографії створили робочу групу, що мала впровадити метод дослідження в повсякденну лікарську практику й уніфікувати методику під усі апарати, наявні на ринку (їх сім). Для цього було проведено масштабне клінічне дослідження й оцінено результати робити методики на всіх відомих УЗ-апаратах.

У ньому взяли участь 63 пацієнти, функцію серця яких визначали на всіх апаратах. Робоча група з’ясувала: для проведення такої діагностики зовсім не потрібна супермашина, достатньо універсального програмного забезпечення. Більше того, ми тепер можемо виміряти деформацію на старих зображеннях хорошої якості, збережених у програмі DICOM, — варто лише перегнати запис. Переганяємо через програму — і стан міокарда та ризики для пацієнта на день дослідження як на долоні. Звичайно, потрібно навчити лікаря УЗД працювати із програмою, але я не бачу в цьому нічого складного.

ВЗ Методику впроваджено у вашій клініці в Афінах?

— Я застосовував методику ще до того, як її уніфікували під інші апарати, й маю найбільший досвід її використання. Вона не є превентивною у загальноприйнятому сенсі, тобто ми не вимагаємо, щоб кожен пройшов таке обстеження. Мова йде про тих пацієнтів, у яких виявлено фактори ризику, — для них ця діагностична методика безцінна.

Розмову вела Тетяна ПРИХОДЬКО, «ВЗ»

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я