Константінос Фарсалінос: Наявна система боротьби з тютюнопалінням неефективна

680

84569892254Те, що паління вкорочує віку та завдає значної шкоди здоров’ю, знають навіть діти. Але більшість курців вважає, що кілька цигарок у день не «зроблять погоди», а щоб реально «ризикнути життям» потрібно щодня викурювати по кілька пачок. Всесвітньовідомий фахівець із кардіоваскулярних захворювань Константінос Фарсалінос стверджує: ризик починається з першої викуреної цигарки!

ВЗ Яка ситуація із серцево-судинною патологією в Греції?

— Серцево-судинні захворювання (ССЗ) є причиною смерті номер один в усьому світі. Через них втрачає життя приблизно половина населення планети. І в Греції, незважаючи на клімат і харчування за типом середземноморської дієти, ситуація така сама. Основними факторами ризику розвитку захворювань серця і судин є цукровий діабет, підвищений рівень холестерину в крові, вік понад 45 років для чоловіків і 55 — для жінок та, звичайно, тютюнопаління. Деякі із цих факторів — невідворотні, але є й такі, що піддаються корекції.

VZ 29-30_2015_Страница_18_Изображение_0001Константінос Фарсалінос, провідний кардіолог Центру Онасіса з кардіохірургії (Афіни, Греція), доктор медичних наук
З метою зниження смертності в нашій країні впроваджено національні програми, але, на жаль, вони мають переважно освітній характер. Це може бути рекламна кампанія на ТБ, що закликає слідкувати за рівнем холестерину і своєчасно обстежуватися. Та тільки одного разу за всю істо­рію грецької медицини товарист­во кардіологів організувало дні безкоштовного визначення рівня холестерину в крові для населення країни.

Ще недбаліше в Греції ставляться до тютюнопаління — головного фактора ризику виникнення ССЗ, який, до речі, можна нівелювати. Адже це не генетика, а звичка, залежність!

У Греції порівняно з іншими країнами ЄС палять найбільше: згідно із результатами дослідження «Євробарометра», опублікованого місяць тому, 38% дорослого населення Греції — заядлі курці. Ми лідируємо в цьому рейтингу, але я дуже сумніваюся, що цим лідерством можна пишатися. Дані «Євробарометра» за минулий рік свідчили, що кількість курців у Греції знизилася, але всього на 2%.

Уряд нашої країни намагався заборонити паління в громадських місцях, прийнявши у 2008 і 2010 рр. відповідні закони, але зазнав нев­дачі: у Греції не поважають закон. Проводяться також соціальні медіакампанії, які інформують населення про шкоду куріння. Теоретично всі усвідомлюють ризики. Можливо, нех­тування цією небезпекою криється в грецькій культурі або національній свідомості, але поки жоден із методів не спрацював. Держава також намагалася підвищити ціни на тютюнові вироби, що призвело, на жаль, тільки до появи тіньового тютюнового ринку.

ВЗ Який механізм заподіяння шкоди серцю та судинам?

— Шкоду здоров’ю завдають продукти згорання тютюнових смол. Сигаретний дим містить понад 4 тис. компонентів, і лише деякі з них вив­чені ізольовано один від одного. Раніше вважали, що відповідальність за пов’язані з тютюнопалінням серцево-судинні зміни несе окис вуглецю. Потім усі зосередилися на вивченні дії нікотину. Виявилося: хоч нікотин і відіграє певну роль в асоційованому з тютюнопалінням збільшенні частоти серцевих скорочень, проте не справляє атеротромботичного впливу. Нікотин також не впливає ні на виникнення, ні на поширення атеросклерозу.

Епідеміологічні дослідження підтверджують припущення, що тютюнопаління провокує розвиток інфарк­ту міокарда (ІМ) та фатальної ішемічної хвороби серця (ІХС) (J. A. Ambrose. The Pathophysiology of Cigarette Smoking and Cardiovascular Disease). Навіть цигарки з низьким вмістом смол і бездимний тютюн справляють аналогічний вплив. Після припинення тютюнопаління протягом трьох років значно знижується ризик розвитку ІМ, а показники частоти виникнення ССЗ у екс-курців і людей, які ніколи не палили, зрівнюються тільки через п’ять років. Результати клінічних і експериментальних спостережень вказують також на прямий зв’язок між тютюнопалінням і розвитком стабільної стенокардії, гострого коронарного синдрому, атеросклерозу й аневризми черевної аорти. Перебіг атеросклерозу грудної аорти за оцінкою черезстравохідної ехокардіографії також істотно обтяжується палінням. При цьому зазначають вплив як активного, так і пасивного тютюнопаління на послідовне збільшення товщини інтими медіальної частини аорти. В організмі людини тютюновий дим передусім порушує ендотелійзалежне розширення кровоносних судин. Як відомо, судинорозширювальні функції забезпечує оксид азоту (NO). Численні дослід-ження показали, що тютюнопаління суттєво знижує його доступність. Наша дослідницька група вивчала ендотелій клітин сироватки крові курців й отримала такі самі результати. Зміна біосинтезу NO може давати як первинні, так і вторинні ефекти ініціації та прогресування атеросклерозу й тромбозу.

Ще одним важливим компонентом еволюції атеросклерозу є запальна реакція. Виявлено, що тютюнопаління зумовлює збільшення рівня лейкоцитів у периферичній крові на 25% . Воно також пов’язане з підвищенням рівня маркерів запалення, включаючи С-реактивний протеїн, інтерлейкін-6 і фактор некрозу пухлин. Крім того, згубна звичка спричиняє активацію проатерогенних молекул і призводить до зміни міжклітинних взаємодій, провокуючи виникнення вогнища запалення в стінці судини.

Ще один шлях, що призводить до розвитку серцево-судинних патологій, — вплив тютюнових смол на ліпідний профіль. У крові кур­ців значно вищий рівень холестерину, тригліцеридів і ліпопротеїдів низь­кої щільності, тоді як вміст ліпопротеїдів високої щільності значно менший, ніж у людей, які не палять. Механізми, відповідальні за ці реакції, поки недостатньо вивчені. Останнім часом побутує думка, що це може бути пов’язано із резистентністю до інсуліну. А сама резистентність провокує зв’язок між курінням і розвитком серцево-судинних захворювань.

Окремо активно вивчаються функції тромбоцитів курців і їх анти-, про­тромботичні фактори. Отримано переконливі дані, що свідчать про дисфункцію тромбоцитів в осіб, які мають цю згубну звичку. Тютюнопаління достовірно зменшує чутливість тромбоцитів до екзогенного NO, а це призводить до їх підвищеної активації й адгезії. Також зареєстровано зміни тканинного фактора (TF) та інгі­бітора проліферативної активності клітин лінії TF-1 й спричиненого цим збільшення тромботичного потенціалу. Виявилося, що підвищення рівня циркулюючого TF зберігається навіть протягом 2 годин після паління.

ВЗ Одне із ваших досліджень у галузі превентивної медицини присвячене субклінічній серцевій дисфункції. У чому його суть?

— Появі виражених симптомів хвороби передують різні «приховані» процеси, які можуть тривати роками. Ми намагалися з’ясувати, чи можна виявити хворобу в дуже ранній стадії, щоб запобігти її розвитку за допомогою усунення фактора ризику або медикаментозного впливу. Тобто мова йде про субклінічну серцеву дисфункцію, коли лікар бачить певні негаразди в роботі серця, а пацієнт ще нічого не відчуває. Для такої ранньої діагностики ми використовуємо ехокардіографічне й ультразвукове дослідження, спостерігаючи за скороченням серцевого м’яза і током крові. У разі підозри на захворювання легень можна виконати аспірометрію, яка також здатна виявити порушення ще до появи симптомів. Таким чином, ми всіляко намагаємося знайти способи спостереження за процесом розвитку хвороби, — це допоможе запобігти незворотним процесам.

В одному з досліджень ми застосовували цю методику для виявлення серцевої дисфункції в курців, щоб сформулювати об’єктивний прогноз про вплив тютюнових смол на серце. Спочатку знімали контрольні показники, потім у режимі реального часу спостерігали за процесами, які відбуваються безпосередньо під час паління. Цей самий спосіб використовуємо для порівняння ризиків від звичайної цигарки й альтернативних продуктів зниженого ризику. Якби ми послуговувалися звичайними методиками, нам знадобилося б років 15, щоб виявити, померла людина від проблем із серцем, спровокованих тютюнопаління, чи з іншої причини. Тепер ми можемо досліджувати вплив згубних звичок на здоров’я людини на найбільш ранньому етапі, фокусуючись на субклінічних процесах. Так само ми обстежуємо людей з іншими факторами ризику — цук-ровим діабетом, підвищеним артеріальним тиском, високим рівнем холестерину в крові. В ідеалі такий метод слід використовувати в усьому світі у всіх групах ризику: якщо ми хочемо знизити смертність від ССЗ, починати потрібно з профілактики.

ВЗ Але це не єдина методика, відкриття якої пов’язане з вашим ім’ям. Розкажіть про метод під назвою Strain imaging.

— Ця методика створена на основі ультразвуку, який використовується ще з 1960 року. Наш метод має наз­ву «візуалізація натягу м’яза» (Strain imaging) і дає можливість побачити, як рухається кожна частина серцевого м’яза порівняно із сусідньою. Для цього ми розробили нові апарати та програмне забезпечення, за допомогою яких можна точно виміряти параметри скорочення м’яза й виявити ранню дисфункцію. Метод поки широко не застосовується в медичній практиці, але я впевнений, що через кілька років картина зміниться. Рано чи пізно кожен пацієнт, якого направлятимуть на УЗД серця, буде зобов’язаний пройти обстеження натягу серцевого м’яза. Я залучений до дослідження параметрів натягу м’яза з 2011 року. На початку проводив це дослідження в аспірантурі бельгійського університету, а потім отримав стипендію від Асоціації грецьких кардіологів. Метод уже досить «зрілий», але вимагає апаратів нового покоління і спеціалізованого програмного забезпечення. Наразі ми використовуємо візуалізацію натягу м’яза для виявлення ішемії, яка свідчить про стеноз однієї з коронарних артерій, і прогнозування можливої зупинки серця, спровокованої неконтрольованим артеріальним тиском.

ВЗ Ви пропагуєте кардіозахист серед курців?

— Єдиний кардіозахист — це кинути палити. Не існує ліків, які зможуть захистити серце від процесу горіння і тютюнових смол.

ВЗ А як щодо нікотинзамісної терапії?

— На жаль, статистичні дані підтверджують — вона неефективна. Сертифіковані медикаменти, замінники нікотину (гумка, пластирі, інга­лятори тощо) працюють тільки в 20% випадків — у пацієнтів із нікотиновою залежністю. Тому нинішня система медикаментозної боротьби з тютюнопалінням провальна. Основа залежності — біхевіоризм. На цю тему проведено багато досліджень. Наприклад, у Великій Британії виготовили цигарки без нікотину і запропонували їх курцям, які до цього не палили добу. При цьому люди відчували полегшення, не отримавши жодного граму нікотину. Тобто їх задовольняв поведінковий аспект. Він дуже важливий, тому альтернативні продукти, що імітують процес тютюнопаління, мають великий потенціал.

ВЗ Наприклад, електронні цигарки? Ви проводили масштабне дослідження щодо їх використання.

— Так, це було опитування курців, які перейшли на електронні цигарки. У ньому взяли участь 19,5 тис. осіб з усього світу. Ми хотіли проана-лізувати, що відчувають люди при переході зі звичайних на електронні цигарки і чи виникають у них при цьому проблеми. Виявилося, що 80% опитуваних перейшли в статус екс-курців. Інші продовжують палити, при цьому знизивши денну кількість цигарок із 20 до 4 штук. Опитувальник також містив питання про стан серцево-судинної системи в курців до і після переходу на електронні цигарки. Цікаво, що люди, у яких були проблеми з артеріальним тиском, помітили: після переходу зі звичайних цигарок на електронні ситуація стабілізувалася. Предметом цього дослідження була не безпека продукту, а ставлення до нього і досвід його використання людьми. Курцеві важлива думка таких самих залежних, як він. А нам це дає розуміння правильного підходу до цієї цільової аудиторії. Ми дійшли висновку: людям не подобається використовувати медикаменти, а «замінники задоволення», навпаки, мають хороший попит. Тому наша дослідницька група чинила опір, коли ЄС хотів класифікувати електронну цигарку як лікарський засіб.

До слова, паралельно із нашим, проводилися й інші подібні дослід-ження. Експерти із США встановили, що переважна більшість (91,1%) осіб, які використовували електрон­ні цигарки, кинули палити, а решта зменшили споживання звичайних цигарок у 5 разів.

ВЗ Чи існують дослідження, які доводять прямий зв’язок між кількістю викурених цигарок і частотою захворювань серцево-судинної системи?

— У багатьох дослідженнях доведено: що більше цигарок людина викурює, то вищі в неї шанси набути захворювання серця або судин. Нап­риклад, Іnter heart study — дослід­ження, яке проводилося в багатьох країнах світу, вказує на існування лінійної кореляції між кількістю викурених цигарок і ризиком розвитку ІМ. Крім того, у курців спостерігають вищі рівні фібриногену, які корелюють із кількістю викурених цигарок. Дослідники встановили, що ризик зростає вже після першої викуреної цигарки. Багато людей не вбачають проблеми в тому, що викурюють у день 3-5 цигарок. Звичайно, якщо порівнювати з 20-ма цигарками в день, ризик інфаркту нижчий, але він все-таки є і про нього потрібно пам’ятати.

Розмову вела Тетяна ПРИХОДЬКО, «ВЗ»

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я