Конституційний Суд має відмінити розподіл випускників

605

constytuciyny_sudКонституційний Суд почав розгляд справи про відповідність Конституції України Постанови Кабінету Міністрів від 22.08.1996 р. №992 «Про Порядок працевлаштування випускників вищих навчальних закладів, підготовка яких здійснювалась за державним замовленням». Як заз­начається в поданні, згідно із цим документом випускники вишу, що навчалися за спеціальностями медичного профілю, зобов’язані відпрацювати згідно з державним розподілом не менше 3 років, а в разі відмови — відшкодувати в держбюджет вартість навчання і компенсувати всі витрати.

На думку ініціаторів подання, народних депутатів Костянтина Яриніча та Ірини Сисоєнко, обов’язковість такого відпрацювання або відшкодування вартості навчання порушує конституційне право на працю, яка вільно обирається випускником або на яку він добровільно погоджується (ст. 43 Конституції). Також ці вимоги порушують право на безоплатність вищої освіти в державних і комунальних навчальних закладах (ст. 55) та суперечать зобов’язанням держави дотримуватися міжнародної Конвенції про скасування примусової праці.

У Facebook К. Яриніч, зокрема, написав: «Особливу увагу хотів би звернути саме на майбутніх лікарів, сьогоднішніх студентів, які знайшли час прийти до Конституційного Суду й розповіли про реальний стан речей, із якими стикається кожен випускник медичного вишу під час так званого «прозорого» державного розподілу! Яких зусиль вартує молодому фахівцю відкараскатись від направлення на периферію без забезпечення елементарних умов для роботи та проживання! І найгірше, що молодого лікаря ніхто не питає! То чи буде в таких умовах та з такою заробітною платою молодий фахівець працювати за спеціальністю? Мабуть, ні! А потім і маємо гострий дефіцит кадрів в охороні здоров’я. Бо з самого початку фахового становлення студента як лікаря у нього вбивають мрію носити це почесне звання!

Я покладаю надії на те, що тепер, з початком розгляду справи в Конс­титуційному Суді, Уряд швидко акти­візується з напрацюванням механізму вирішення такої ситуації! Та й нічого особливого придумувати не потрібно. Відкрийте реєстри вакантних посад медичного профілю у всіх районах країни, забезпечте їх достовірність, прозорість та повноту, впровадьте елект­ронну систему розподілу (праце­влаштування) студентів на кшталт електронної системи MATCH, що враховує інтегральний рейтинговий показник випускника, та, що найважливіше, створіть економічні і соціальні умови для заохочення (а не примусу!) медика йти працювати в сільську місцевість. Відповідні законопроекти 3312-д, 1332, 1273, які покликані це зробити, мною разом із колегами давно зареєстровані й очікують свого розгляду у Верхов­ній Раді».

За матеріалами Facebook

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я