Ситуацію із новим коронавірусом вже неодноразово порівнювали зі спалахом грипу: обидві інфекції відносяться до групи респіраторних. І насправді COVID-19 (коронавірус) та грип хоч і мають різних збудників, але в той же час мають багато подібностей. Дізнайтеся про найбільш важливі з них, а також те, як ефективно захиститися від обох цих хвороб.
Чим схожі COVID-19 та грип?
Отже, COVID-19 та грип – це заразні респіраторні захворювання, котрі спричиняються вірусами, що поширюються подібним чином – повітряно-крапельним шляхом між людьми, що знаходяться в тісному контакті (на відстані менше ніж 2 метри).
Збудники грипу та коронавірусу передаються при фізичному контакті через краплі, що виділяються при розмові, чханні або кашлі у носія. Ці віруси можуть також поширюватися, якщо людина торкається інфікованої поверхні, а потім – свого рота, носа або очей.
Тому в обох випадках будуть результативними одні і ті ж самі заходи із запобігання поширенню інфекції, насамперед – дотримання:
- гігієни рук (регулярне миття водою з милом протягом принаймні 20 секунд, або застосування дезінфікуючого засобу для рук на спиртовій основі, котрий містить щонайменше 60% етанолу);
- респіраторного етикету (прикривання рота і носа при кашлі або чханні згином ліктя чи серветкою, яку після цього викидають).
Подібність симптомів коронавірусу та грипу
Коронавірус та грип мають деякі спільні симптоми, найбільш характерні із них:
- лихоманка;
- кашель;
- задишка або утруднене дихання;
- втома;
- біль у горлі;
- нежить або закладений ніс;
- м’язові болі;
- головний біль;
- нудота або блювання (ця ознака частіше зустрічається у дітей, ніж у дорослих).
Ще одна спільна риса коронавірусу та грипу: і COVID-19, і грип можуть призвести до серйозних ускладнень, таких як пневмонія, гострий респіраторний дистрес-синдром, поліорганна недостатність, ендокардит, міокардит і смерть. У той же час вважається, що вторинна бактеріальна інфекція – ускладнення, котре більш притаманне грипу, а не коронавірусу.
Дізнайтеся більше: Чи завжди коронавірус викликає пневмонію?
Обидва ці захворювання можуть впливати на людей по-різному: в той час коли один інфікований може перенести хворобу «на ногах», у іншого розвиваються ускладнення. Отже, симптоми обох захворювань можуть варіюватися від повної відсутності проявів до важких ускладнень.
Таким чином, можна стверджувати, що COVID-19 і грип мають подібну клінічну картину: обидва віруси викликають респіраторні захворювання з варіантами перебігу від безсимптомного або легкого до важкого, або з летальним результатом. Проте, оскільки грип вивчається медичними фахівцями набагато довше, лікарі знають набагато більше й про те, як його лікувати, тоді як вивчення особливостей коронавірусу все ще триває.
Оскільки COVID-19 та грип мають подібні прояви, то обидва стани важко діагностувати лише на основі симптомів, тому потрібно проводити лабораторну діагностику.
Варто також вказати, що людина може мати обидва ці захворювання одночасно.
Різниця між коронавірусом та грипом
В той же час COVID-19 та грип мають кілька специфічних відмінностей. По перше, COVID-19 та грип викликаються різними вірусами: перше захворювання спричиняється збудником, який називається SARS-CoV-2, тоді як грип – вірусами грипу A та B.
До однієї із найважливіших відмінностей можна віднести темпи передачі інфекції, а також те, що симптоми коронавірусу та грипу проявляються в різний час. Так, у випадку грипу А, середня тривалість інкубаційного періоду (час від моменту зараження до виникнення симптомів) зазвичай менше: симптоми COVID-19 проявляються через 2-14 днів після зараження, а симптоми грипу – приблизно через 1-4дні.
Згідно з даними ВОЗ, репродуктивне число, тобто кількість осіб, яких може заразити один хворий, при COVID-19 знаходиться в діапазоні від 2 до 2,5, що набагато вище, ніж при грипі, чиє репродуктивне число складає в середньому 1,4. Однак проведення таких оцінок у значній мірі залежить від конкретного контексту і часу, тому ці прямі порівняння не завжди коректні.
Іще одна відмінність між цими двома інфекціями полягає в тому, що грип піддається лікуванню специфічною терапією, оскільки для цього було розроблено противірусні препарати. Наразі лише один противірусний препарат, який називається ремдесивір, схвалений для лікування COVID-19, але його ефективність ще має вивчатися. Тому дослідники зараз оцінюють багато інших препаратів для лікування коронавірусу.
Дізнайтеся більше: Симптоми COVID-19 в Україні та світі.
Різниця в симптомах коронавірусу і грипу
Симптоми цих захворювань все ж мають деякі відмінності: у випадку захворювання на коронавірус людина можете втратити здатність відчувати смак або запах.
Також COVID-19 визнано більш злоякісним: важкі ускладнення, що загрожують життю, приміром, пошкодження легень, частіше зустрічаються при коронавірусі, ніж при грипі. На відміну від грипу, коронавірус має і специфічні ускладнення, такі як утворення тромбів та мультисистемний запальний синдром.
Частка випадків важкого і вкрай важкого перебігу коронавірусного захворювання вище, ніж при грипі. Рівень смертності також вищий у випадку COVID-19 (3-4%), ніж при грипі (до 0,1%), проте знову ж таки, при таких розрахунках потрібно зважати на фактор доступу до медичної допомоги.
За статистикою ВООЗ:
- 80% випадків коронавірсної інфекції характеризуються легким або безсимптомним перебігом;
- 15% – важким перебігом, при якому потрібно застосовувати оксигенотерапію;
- в 5% випадків захворювання переноситься вкрай важко, і хворий уже потребує штучної вентиляції легенів.
Любомира ПРОТАСЮК, спеціально для «ВЗ»
Джерело: World Health Organization, Mayo Clinic, Johns Hopkins.