Після відміни ковід-пакетів для центрів ЕМД і підвищення капітаційної ставки на доплати можуть розраховувати не тільки ковідні бригади. Але коштів на виплати значно поменшало, подекуди їх ділять порівну між усіма працівниками, а десь вираховують кожному «за пацієнта». Тепер медик швидкої ще й сам собі бухгалтер?
Про 300% доплат працівники екстренки лише згадують і мріють. Даремно?
З кожною хвилею пандемії робота «швидкої» збивається зі звичного ритму. Спеціально виділені для роботи з ковідними хворими бригади не справляються з потоком «своїх» пацієнтів, доводиться залучати інших медиків, тож і доплати мають отримувати всі. На цьому керівники центрів ЕМД наполягали й раніше, але там, де таку ініціативу проявили, були звинувачені в нецільовому витрачанні коштів, отриманих від НСЗУ за ковідними пакетами. Подекуди справи дійшли до суду, які й досі там «зависли». Сьогодні заперечень щодо ковідних надбавок усьому колективу центрів ЕМД немає. Але й коштів для того, аби здійснити такі виплати всім, не вистачає. Як ділять зароблене в різних регіонах і на які відсотки можуть розраховувати працівники, ми поцікавилися у керівників обласних центрів ЕМД.
Належні доплати отримують усі без винятку
— Виплати за обслуговування ковідних хворих ми отримуємо залежно від ковідного коефіцієнта, на який множиться основний тариф (що більше таких хворих в області, то більші коефіцієнт і виплати). Частину отриманих коштів ми виділяємо на забезпечення бригад деззасобами, захисними костюмами, масками, рукавичками тощо. Але основну частину — 80-85% від отриманої суми — спрямовуємо на доплати працівникам. Ми не обліковуємо кількість хворих на ковід, які обслуговувала та чи та бригада, адже це дуже складно, та й будь-яка бригада неодмінно контактує з кількома такими пацієнтами впродовж місяця. Лише влітку за малої кількості ковідних пацієнтів доцільно було утримувати окремі бригади. Нині ж, коли хворих багато, розподіляємо кошти між бригадами порівну: медичним працівникам більше, водіям — менше. Звичайно, що ці суми незрівнянно менші, ніж ті 300%, які ми виплачували раніше. Бо якщо до відміни ковід-пакетів наш центр отримував приблизно 20 млн грн, то нині — 4,5 млн грн. Ось і порівняйте, наскільки відрізняються доплати.
Дізнайтеся більше: Ковід-пакети для «швидкої» скасували — із чого доплачувати за ризики в разі спалаху епідемії?
Коштів менше — змінюється принцип нарахування доплат
— Доки ми не перетнули межі у 100 викликів на добу, утримували 9 ковідних спецбригад. З наростанням хвилі вони вже не могли самостійно впоратися, тому ми дали дозвіл усім бригадам працювати з ковід- пацієнтами і щомісяця доплачували працівникам, які виїздили на такі виклики, 300% до окладу, решті ж, хто працював у режимі очікування, — додатково по 1 окладу. Так протрималися майже до 1 листопада нинішнього року.
На минулому ж тижні зібрали свою тарифікаційну комісію за участі профспілки і вирішили, що виплачуватимемо 300% тільки за виїзди на підтверджені випадки з госпіталізацією пацієнта. Адже коштів у нас значно поменшало — якщо й надалі з усіх стимулів залишать тільки ковідні коефіцієнти, які встановлені зараз, цих грошей хронічно не вистачатиме. І навіть збільшення капітаційної ставки в наступному році до 270 грн не врятує ситуації — ми не зможемо платити за роботу з ковід-пацієнтами, як раніше, — ні по 300%, ні по 100% до окладу. Виплачуватимемо всім порівну і лише тим, хто виїздить на ковідні виклики. Бо є такі працівники, які написали заяви про відмову від обслуговування подібних викликів (через стан здоров’я, протипоказання до вакцинації, вік тощо), і ми йдемо їм назустріч. Тож і доплат вони не отримуватимуть.
На сьогодні маємо навантаження в межах 100-110 виїздів на добу й 90-100 госпіталізацій. Якщо хвиля пандемії спадатиме і кількість викликів стане меншою ніж 60 на добу, а госпіталізацій — менше 50, тоді ми знову сформуємо ковід-бригади, які змінюватимуть одна одну. Іншого виходу немає.
Якби ми здійснювали нарахування доплат за старими підходами, нам не вистачило б коштів. Бо замість 13-15 млн грн нині ми отримуємо 3-4 млн грн. Тому держава повинна підняти капітаційну ставку. До того ж Президент України обіцяє, що з нового року зарплата лікаря має становити не менше 20 тис. грн. За нинішніх тарифів це неможливо забезпечити — капітаційну ставку треба збільшити щонайменше до 350-360 грн. Оптимально — до 380 грн. Ми вносили таку пропозицію, але нас не хочуть чути.
300% і не менше — усім, крім адміністрації
— На ковідні виклики виїздять практично всі бригади, а їх у нас 53. Намагаємось обмежувати виїзд лише тих працівників, які або досягли поважного віку або за станом здоров’я не могли вакцинуватися. Ті ж, хто виїздить, отримують ЗІЗ третього типу і застраховані на випадок захворювання на COVID-19. Всім, хто бодай раз потрапив на виклик до ковід-пацієнта, діагноз якого підтверджено лабораторно, виплачуємо 300% доплати до зарплати. Щоб не пропустити таких випадків, наші співробітники просять хворих чи їхніх родичів надати пізніше підтвердження діагнозу, бо, наприклад, під час виклику він може бути невстановлений — хворого госпіталізують з іншою патологією, і вже в лікарні з’ясовують наявність інфікування. Тому трапляється, що виплачуємо доплати й через місяць-два, коли нарешті отримуємо такі підтвердження. Для цього в нас працює спеціальна комісія, яка реагує на такі випадки. Якщо ж у хворого лише підозра на ковід, і вона не підтвердилася, зрозуміло, нічого не доплачуємо.
Оскільки всі бригади визначені як ковідні, ми здійснюємо їх ротацію. Наприклад, у великих містах працюють по 7-9 бригад, тому до обслуговування ковідних викликів залучаємо 5 бригад, решту — наступного місяця.
Звичайно, тяжко знайти кошти на виплату 300% усім бригадам за того обсягу коштів, що нині надходять від НСЗУ. Тож вимушені економити на розвитку підприємства. Турбота про кадри — наш пріоритет. Тому доплати у 300% отримують усі працівники центру (лікар, фельдшер, медсестра медицини невідкладних станів і молодша медсестра, водії та екстрені медичні техніки, які працюють на виїзді, й ті, які прибирають та дезінфікують автомобілі після викликів), окрім адміністрації та керівника. Адже люди працюють на межі сил. Кількість викликів збільшилася більше ніж удвічі, є затримки навіть в обслуговуванні ковідних хворих. У резерві тримаємо лише 1 бригаду, яка виїздить на виклики першочергової ургентності — ДТП, падіння з висоти тощо. Всі автомобілі оснащені достатньою кількістю кисню, змінних балонів, до. Тож навіть у разі перебоїв із його постачанням наших запасів вистачало приблизно на 5 днів — до поповнення резервів. До того ж бригади використовують кисневі концентратори.
У Хмельницьку — конфлікт
Невизначеність із тим, кому нараховувати доплати і скільки, породжує непорозуміння в деяких колективах. Оскільки єдиного механізму не розроблено, коштів менше, а ковідних хворих більше, знайти варіант, який влаштовуватиме всіх, дуже складно. Тож конфлікти неминучі. Один із таких виник у Хмельницьку. Група працівників центру ЕМД, які працюють у звичайних, а не в ковідних бригадах, вийшли на площу міста з вимогою встановити справедливу оплату праці.
— Півтора року ми працювали в режимі, коли були виділені окремі ковід-бригади, які отримували 300% доплат. За весь цей час жодної ротації у складі таких бригад не було проведено. Зараз ми в «червоній» зоні, і з кінця вересня ковід-бригади не справляються з усіма викликами. Таких бригад було 3, нині стало 4, але її не створили додатково, а просто зняли з лінії, обмеживши доступність екстреної допомоги для пацієнтів інших категорій. Але й такої кількості бригад замало. Ковідні пацієнти змушені чекати їх годинами, тож і інші бригади виїздять на ковід-виклики. Тобто всі ми стикаємося з ковідними хворими. І неможливо їх ні розмежувати, ні диференціювати, ні навіть порахувати.
Я працюю і на «швидкій», і у приймальному відділенні лікарні, тому бачу, що часто привозять хворого з інсультом або кровотечею, чи судомами тощо і лише в стаціонарі з’ясовується, що в нього ковід. Медики «швидкої» цього не знають і наражаються на небезпеку. За останні три чергування виявили 5 ковід-хворих серед співробітників «швидкої». При цьому я, наприклад, за останній місяць отримала 2 тис. грн «ковідних». Це так оцінюють ризики?
Наше керівництво одноосібно ухвалило рішення «рахувати» хворих на ковід, яких ми обслуговуємо, і згідно з цією кількістю виплачувати «нековідним» бригадам певні суми. Але ми вимагаємо запозичити досвід областей, де відмовилися від ковід-бригад, і доплачують усім порівну. Йдеться не про те, щоб усім доплачувати по 300% — скільки є коштів, стільки й розподілити між працівниками.
Не треба вигадувати щось нове — достатньо подивитися, як працюють наші колеги в інших областях. Але нашого голосу не чують ані керівник центру, ані в обласному департаменті охорони здоров’я, куди ми зверталися. Більше того — на тих, хто домагається справедливості, чиниться шалений адміністративний тиск. Тепер ми вимагаємо, щоб у цій ситуації розібрався Міністр.
До 1 січня 2021 року нам також доплачували за кількість ковідних хворих. Тож ми просили у них ПЛР-тести (а це конфіденційна інформація), щоб внести їх у свою статистику. Це ж не нормально, щоб ми ще й бігали за хворими, «відловлювали» підтвердження їхніх діагнозів, аби отримати доплати за свою роботу! А враховуючи нинішній потік пацієнтів з підозрою на ковід, це взагалі неможливо зробити.
Ми так важко працюємо і ще мусимо ходити до суду, до адвокатів, на телебачення, щоб відстоювати свої права. Вийшли зі своїми вимогами на площу, але жодний представник облради чи облдержадміністрації до нас не вийшов.
Як діяти у правовому полі?
За поясненням ситуації ми звернулися до керівника обласного центру ЕМД Олександра ТЕРЕЩУКА, який підтвердив, що працівники недовідних бригад отримують доплати залежно від кількості «ковідних» викликів, а ковід-бригади доцільні, щоб повністю забезпечити медиків захисними костюмами, а пацієнтів — необхідним киснем, із яким виникають проблеми.
Водночас ми попросили прокоментувати події у Хмельницьку Євгена БАЗИЛЕВИЧА, заступника голови Хмельницької обласної організації профспілки працівників охорони здоров’я.
— Наскільки адекватними були дії адміністрації, профспілкової організації і працівників, які висловили свій протест, судити рано. Наразі триває перевірка щодо нарахування заробітної плати в центрі ЕМД, а не лише ковідних доплат, оскільки працівники звернулися у відповідні структури для перевірки використання коштів у цьому КНП у цілому. Тому коли будуть результати перевірки, тоді й отримаємо вичерпні відповіді на всі питання. Дійсно центр ЕМД зберіг ковід-бригади, як і кілька інших областей України (але таких небагато). Також схема оплати випадків обслуговування ковідних пацієнтів непрофільними бригадами (за даними, внесеними до електронної системи)виглядає наступним чином: за 5-10 підтверджених випадків — близько 25% посадового окладу, 10-20 — 50%, 20-30 —100%, більше 30 — близько 200%.
Профспілка рекомендує медикам відстоювати свої інтереси в правовому полі. Маю на увазі те, що в кожному КНП є колективний договір, де прописані положення про оплату праці. Тому голові профспілки центру ЕМД слід організувати позапланову перевірку умов виконання колдоговору. І якщо з’ясується, що вони були порушені, то це є підставою для колективного трудового спору, який може закінчитися і акціями, передбаченими законодавством.
Ми вже маємо досвід позитивного вирішення колективних трудових спорів на користь працівників.
Якщо умови колдоговору не були порушені, але вони наразі не влаштовують працівників, потрібно їх переглянути. Це можна зробити у будь-який час. Для цього одній зі сторін достатньо лише ініціювати внесення змін чи доповнень до документа чи розробку його нової редакції (як вирішить колектив). Друга сторона відповідно до вимог закону повинна відреагувати у встановлений термін — 7 днів. Після цього скликають конференцію трудового колективу, яка має затвердити ці зміни. Це наша загальна рекомендація на випадок непорозуміння між роботодавцем і керівником. Профспілка активно співпрацюватиме у цьому питанні як із працівниками, так і з роботодавцем.
До речі, положення колдоговору стосуються абсолютно всіх найманих працівників, незалежно від членства в профспілці чи будь-якій іншій організації. Ми намагатимемося, щоб такі конфлікти не повторювалися. Однак ця ситуація була спровокована не тільки якимись внутрішніми проблемами в закладі. На жаль, вона є типовою, і не тільки для служби екстреної допомоги, а й взагалі для вітчизняної системи охорони здоров’я.
На мою думку, Профспілка повинна виступати проти того, щоб в умовах епідемії медикам платили за пролікований випадок. Це абсурдний підхід. Уявіть собі, що за подібним принципом нараховували б зарплату військовим, пожежникам чи поліції.
Тим більше, що в період пандемії кожен виклик «швидкої» може стати небезпечним для здоров’я працівника. І без цього служба ЕМД не є для медиків пріоритетною під час вибору місця роботи. Що ж буде надалі?