Країни Європи починають обережний вихід з карантину, попри застереження ВООЗ

131

Минулого тижня після перерви на карантин почали відкриватися магазини в Норвегії, Австрії та Данії, а діти знову можуть ходити в школи і дитсадки. Через місяць після введення карантинних заходів для стримування пандемії коронавірусу, деякі європейські країни знімають обмеження – поступово і вкрай обережно.

Зростання захворюваності COVID-19 в цих країнах помітно сповільнилося, і це дозволило припустити, що пік епідемії там вже пройдено. ВООЗ підтверджує, що приріст нових випадків захворювання в деяких регіонах Європи дійсно зменшився, але при цьому епідемія продовжує набирати обертів у Великобританії і Туреччині.

«У всьому світі 90% випадків COVID-19 припадає на США і Європу. Так що в цілому ми ще не спостерігаємо піку пандемії», – заявила представниця ВООЗ Маргарет Харріс на брифінгу в Женеві 14 квітня.

У виграші ті, хто почав раніше

Тиждень тому Австрія, Норвегія, Данія та Чехія оголосили про плани скасування деяких обмежень вже в квітні, повідомляє американський телеканал CNBC.

В Австрії поступово відкриваються міські парки, невеликі магазини, в тому числі, магазини товарів для дому і саду. Якщо хвороба тут залишиться під контролем, то інші магазини відкриються 2 травня, а ресторани – в середині травня. Покупці повинні носити маски та дотримуватися суворих правил дистанціювання: не більше однієї людини на кожні 20 кв. метрів торгових площ, уточнює The Guardian.

«Ми відреагували швидше, ніж інші країни, і з великими обмеженнями, тому зуміли уникнути гіршого. Наша швидка і жорстка відповідь тепер дає нам можливість швидше вийти з цієї кризи», – сповістив канцлер Австрії Себастьян Курц. Він назвав послаблення карантинних заходів після Великодня «воскресінням» країни, але застеріг співгромадян: криза ще далека від завершення.

За даними ВООЗ на станом 20 квітня, в Австрії виявлено 14 710 випадків коронавірусу та 452 смерті від цієї хвороби. Карантинні заходи в країні були введені 16 березня. Жителям рекомендувалося по можливості працювати з дому і виходити на вулицю тільки при гострій потребі. Відповідно до прийнятого на початку квітня рішенням уряду, покупці в австрійських супермаркетах, продуктових магазинах та аптеках повинні носити захисні маски або закривати ніс і рот іншим способом, повідомляє BBC.

У Норвегії громадянам дозволили поїздки у заміські будинки

З 20 квітня починається покрокове скасування карантинних обмежень і в Норвегії. Минулого тижня міністр охорони здоров’я країни Бент Хойє заявив, що владі вдалося взяти епідемію під контроль. Показник передачі коронавірусу від зараженої людини до здорової знизився – до введення карантину в країні одна людина заражала, в середньому, 2,5 осіб, зараз цей показник дорівнює 0,7.

Прем’єр-міністр країни Ерна Сульберг ознайомила співгромадян з першими кроками щодо виходу з карантину: з 20 квітня починають працювати дитячі садки, 27 квітня школярі та студенти відновлюють очне навчання, в той же день знову відкриються перукарні та салони краси.

Ресторани, бари, кінотеатри, театри і концертні зали поки залишаються закритими. Всі великі спортивні та культурні заходи поки під забороною – орієнтовно до 15 червня. Заходи соціального дистанціювання і дотримання гігієни залишаються в силі. Прем’єр особливо підкреслила, що громадяни не повинні розслаблятися, оскільки якщо рівень захворюваності знову піде вгору, обмеження повернуться.

Карантин в Норвегії був введений 12 березня і, за словами прем’єр-міністра, для країни це були «найсуворіші обмежувальні заходи, прийняті в мирний час». Незважаючи на всі обмежувальні заходи, 90% населення підтримали стратегію уряду щодо стримування епідемії. Статистика підтверджує правильність обраної тактики: станом на 15 квітня в Норвегії зафіксовано 6623 випадки COVID-19 і всього 139 смертей.

Єдине, з чим норвежцям було важко змиритися – це заборона на відвідування заміських будинків. Позбавлені можливості виїжджати на вихідні в свої улюблені дерев’яні «хютте» на березі фіордів або в горах обурені норвежці назвали це рішення «антиконституційним», і владі навіть довелося вводити великі штрафи (до $1 500) і закликати на допомогу поліцію і армію, щоб взяти ситуацію під контроль. З 20 квітня ця заборона теж буде знята.

Як Данія планує вихід з карантину?

У Данії з 15 квітня почали відкривати дитячі садки і початкові школи. Однак багато інших обмежень, включаючи заборони на проведення публічних заходів для груп більше 10 осіб, будуть діяти ще протягом 4 тижнів. Влада закликає мешканців країни продовжувати дотримуватися правил гігієни та соціального дистанціювання.

«Це буде трохи схоже на ходіння по канату. Якщо ми зупинимося на шляху, то можемо впасти, а якщо будемо поспішати, то все може зійти нанівець. Тому ми повинні обережно робити крок за кроком», – повідомив прем’єр-міністр Данії Метте Фредеріксен на брифінгу для преси на початку минулого тижня.

Суворі карантинні обмеження в Данії були введені 11 березня. Країна закрила кордони для іноземців, припинили роботу ресторани, кафе, спортивні зали, школи і дитячі сади. За недотримання карантинних заходів в країні введені вкрай суворі покарання. Закон про надзвичайну ситуацію, прийнятий парламентом Данії, дає органам охорони здоров’я право примушувати жителів здавати аналізи, проходити лікування і дотримуватися карантину, а в разі необхідності – закликати на допомогу поліцію, повідомляє газета The Local. Згідно з цим законом, відмова виконати вимоги медиків і епідеміологів може закінчитися судовим покаранням.

Жорсткі заходи принесли плоди – Данія пройшла пік епідемії відносно безболісно. На сьогоднішній день в країні виявлено 7384 хворих на COVID–19 і 355 летальних випадків.

Італія та Іспанія теж потроху оживають

Карантинні обмеження частково знімаються і в найбільш постраждалих від коронавірусу країнах Європи. Зростання захворюваності там істотно сповільнилося, тому влада Іспанії дозволяє робочим повертатися на деякі заводи і будівельні майданчики, а в Італії відкриваються деякі магазини і запрацювали заводи, що виробляють комп’ютери.

У Чехії з минулого тижня відкриті деякі магазини і пом’якшені правила проведення спортивних заходів, не пов’язаних з великим скупченням народу. Ця країна однією з перших в Європі ввела жорсткі карантинні заходи і зараз, за ​​словами міністра охорони здоров’я Адама Войтеха, «чітко видно, що ми управляємо пандемією, а не пандемія нами».

Німеччина, Франція та інші країни поки не поспішають зі скасуванням карантину

«Ми поки не можемо говорити про те, що епідемію вдалося стримати. Кожен день у нас все ще багато нових випадків. Те що ми спостерігаємо – це уповільнення», – таку думку висловив Лотар Вілер, директор Інституту Роберта Коха в Німеччині.

Президент Франції Еммануель Макрон оголосив, що карантин буде діяти до 11 травня. Після цього можна буде починати поступове пом’якшення – з відкриття дитячих садків і початкових і середніх шкіл.

Єврокомісія закликає держави ЄС розробити єдину стратегію виходу з карантину, яка була б добре скоординована між країнами. Це необхідно для мінімізації негативних побічних ефектів і можливості нових сплесків епідемії.

Джерело: LSM.lv

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я