Кишечні бактерії можуть накопичувати ліки та впливати на їх ефективність

47

Вчені з’ясували, що бактерії у кишечнику мають здатність накопичувати ліки, а їхня активність може знижувати ефективність лікарських засобів. Про це повідомляє видання Medical News Today з посиланням на дослідження науковців у журналі Nature.Попередні дослідження на мишах показують, що деякі антидепресанти (дулоксетин), які підвищують рівні серотоніну і норадреналіну у людей, можуть також змінити мікробіом кишечника.

Вчені з Відділення токсикології Ради медичних досліджень (MRC) Кембридзького університету у Великій Британії та Європейської лабораторії молекулярної біології в Німеччині вирішили дослідити механізм, що лежить в основі взаємодії між кишечними бактеріями та ліками.

Повідомляється, що науковці виростили 25 штамів звичайних кишечних бактерій з 15 препаратів, використавши три препарати як контрольну групу, і вивчили їх взаємодію в 375 різних парних групах бактерій і ліків. Дослідники ідентифікували 29 раніше невідомих взаємодій за допомогою 18 видів бактерій та семи ліків.

Зазначається, що з 29 нових взаємодій бактерій і лікарських засобів 17 виникли в результаті зберігання ліків бактеріями, які вчені називають біоакумуляцією, а 12 – через модифікації ліків бактеріями або біотрансформації. Дослідники також підтвердили біоакумуляцію дулоксетину в чотирьох штамах кишечних бактерій.

Співавтор та дослідник з відділення токсикології MRC, доктор Кіран Патіл наголосив, що деякі препарати біоакумулюється кишечними бактеріями без хімічної модифікації.

«Вибір дулоксетину був обумовлений його широким використанням, раніше відомими побічними ефектами, пов’язаними зі шлунково-кишечним трактом, такими як збільшення ваги, а також через варіабельність реакції у різних людей», – пояснив він.

Автори роботи виявили, що дулоксетин зв’язується з метаболічними ферментами бактерій та змінює їх метаболіти.

«Це не тільки знизило доступність ліків, але також зменшило накопичення ліків, змінило метаболізм бактерій і молекули, які вони секретувати», – наголосив Патіл.

Повідомляється, що дослідження було обмежене контрольованими лабораторними умовами, тому про клінічну значущість його результатів поки говорити зарано. Фахівці додали, що вони отримали глибокі молекулярні знання щодо взаємодії бактерій і ліків. Вони планують далі вивчати вплив мікробіому кишечника на реакцію на ліки та виявити побічні ефекти у людей.

Раніше видання The Pharma Media повідомляло, що вчені виявили здатність деяких кишечних бактерій знижувати ефективність ліків проти діабету. Дію метформіну може пригнічувати молекула, яку виробляють бактерії, що живуть в кишечнику.

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я