Швидка за п’ять хвилин, парамедики замість фельдшерів, високі зарплати та нове обладнання — саме такою у МОЗ України обіцяють зробити екстрену медицину в найближчі п’ять років. На пілотні проекти у 2019 році планують виділити майже 1 млрд грн. Однак поки що закуплені нові автомобілі стоять у боксах, бо в столичному Центрі ЕМД та МК катастрофічно не вистачає медперсоналу.
Машини швидкої допомоги Центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф міста Київ не встигають повертатися на базу — надто багато викликів надходить від мешканців столиці. В об’єднану центральну диспетчерську потрапляють усі дзвінки на номер 103. За допомогою GPS-трекерів диспетчери бачать, звідки надходить виклик і яка бригада перебуває найближче до екстреного пацієнта. Відслідковують і те, як рухається кожна швидка, чи не потрапила вона у затор, тощо.
Не на камеру заступник директора Центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф міста Київ каже, що новими автомобілями заклад забезпечений, однак працювати на них нікому, бо дуже важко укомплектувати бригади. Завідувач першого відділення Центру Валерій Турій навіть показав кімнату відпочинку медиків, де було порожньо, бо всі — на викликах. Він зазначив, що на швидкій в основному працюють люди передпенсійного віку, плинність кадрів дуже велика, а молоді фахівці після училища чи інституту залишаються, доки не знайдуть спокійніше та тепліше місце.
Якщо виходити з розрахунку одна бригада на 10 тис. населення, то столиці необхідно 500 бригад, а фактично працюють 180. Колишній фельдшер Центру Ярослав Вус, котрий шість років пропрацював на швидкій, розповідає, що його робочі будні були пеклом.
«Швидка допомога не тільки до бабусь приїжджає «поговорити». Швидка допомога приїжджає «поговорити» і в Лук’янівський СІЗО. Нас також викликають, коли когось підстрелять, у сім’ї, де тато б’є маму або дітей, туди, де є наркопритони і передозування, — перелічує Ярослав Вус функції медиків ЕМД. — У всьому світі лікарі працюють щонайбільше 12 годин поспіль, бо на 13-й годині ти вже мертвий. А в нас зміна триває 24 години, просто нумерується, як двічі по 12».
Валерій Турій пояснює: «Згідно із законодавством ми не маємо права так перенавантажувати медиків. Але в нас працює дуже велика кількість людей, котрі мешкають в інших населених пунктах і яким приїздити сюди щодня, навіть на 12 годин роботи, складно. Тому й ставимо здвоєні зміни».
Важкі умови праці, велике навантаження та мізерна зарплата — ось чому на швидкій не затримуються. Після закінчення вишу лікар отримує трохи більше 3 тис. грн. А той, хто пропрацював 20 років, як-от Валерій Турій, — 10 тис. грн. Однак, на його думку, за таких умов і такої роботи і це — надто низька зарплатня.
Нові машини для надання екстреної допомоги столична влада придбала чотири місяці тому. Утім, за словами Ярослава Вуса, автопарк у Києві хоч і оновили, та не всі машини укомплектували реанімаційним обладнанням: «Лише 20% швидких у Києві мають дефібрилятори, 80% їздять, фактично, просто так. Швидка допомога — це маршрутка з мигалками, які в більшості випадків не працюють, бо їх збивають у дворах об гілки».
Однак у МОЗ серйозно зазіхнули на реформу саме екстреної медичної допомоги. І на наступний рік окрім планових 6 млрд грн виділили для розвитку ще один додатковий 1 млрд грн бюджетних грошей. Розпочати мають із диспетчеризації. «Зараз у тих регіонах, де немає центральної оперативної диспетчерської служби, дзвінки на 103 можуть потрапляти або в обласний центр, або в сусідній район, — розповідає керівник експертної групи з питань надання екстреної медичної допомоги Директорату медичних послуг МОЗ України Олександр Данилюк. — Централізованих диспетчерських немає в Житомирській, Кіровоградській, Луганській, Рівненській, Хмельницькій, Черкаській та Чернівецькій областях. Гроші підуть також на підвищення кваліфікації лікарів і закупівлю автомобілів із повноцінним обладнанням: дефібриляторами, дихальною апаратурою, автоматичними шприцами-дозаторами, тобто всім, що необхідно для якісного надання екстреної медичної допомоги».
Крім того, він наголосив, що заплановано й підвищення зарплат медиків. Так, для екстрених медичних техніків закладено заробітну платню від 8 тис. грн із доплатами, а для фельдшерів і лікарів — від 12 тис. грн із виплатами за категорії та доплатами.
Реформа екстреної медицини реалізуватиметься наступні п’ять років. У цифрах її результатом має стати скорочення часу виклику швидкої з 3-5 до 1 хвилини. Прибуття бригади медиків має бути однаковим, як у місті, так і в селі — близько 8 хвилин. Багато хто з працівників критикує розпочату Міністерством охорони здоров’я реформу екстреної служби. Чим вона закінчиться — покаже час.
За матеріалами телеканалу ZIK