Київська міськрада 24 жовтня 2019 року на засіданні ухвалила рішення щодо автономізації 69 закладів, які надають спеціалізовану та госпітальну допомогу. Таке рішення дозволить медзакладам столиці підписати відповідний договір з НСЗУ та здійснити перехід на нову форму фінансування.
Автономізація закладів меддопомоги – це одне з основних завдань місцевої влади. Медзаклади з бюджетних установ мають перейти на комунальні некомерційні підприємства (КНП) – це обов’язкова умова для їх трансформації у системі охорони здоров’я. Тільки заклади, які перебувають в статусі КНП можуть укласти договори з Національною службою здоров’я України та одержати пряме фінансування з Дербюджету за надані послуги.
Заклади первинної меддопомоги співпрацюють з НСЗУ з липня 2018 року. На кінець 2018 року їх рівень автономізації становив 97%. Тепер вже 1040 закладів «первинки» підписали договір з НСЗУ.
На думку Зоряни Скалецької, очільниці МОЗ для киян створено можливість розвитку закладів і покращення медичних послуг, бо медзаклади внаслідок автономізації отримують свободу і можуть повноцінно господарювати без вказівки «згори».
Всі медичні заклади, що надаюсь амбулаторну спеціалізовану та госпітальну допомогу, мають автономізуватися до квітня 2020 року. Зараз показних таких закладів в Україні становить 64%. Більшість з них (понад 97%) знаходяться на Полтавщині, бо саме в цій області реалізується пілотний проект реформування спеціалізованої меддопомоги. Також програма показала свою ефективність в Вінницький на Харківській областях – 97% та 64,6% відповідно.
У «хвості» трансформації поки що перебуває Дніпропетровська, Чернівецька та Луганська області. В цих регіонах менше 50% медзакладів долучилися до процесу автономізації.
За словами Олега Петренка, керівника Національної служби здоров’я України, процес змін в системі охорони здоров’я вже не спинити. Всі заклади, які надаюсь спеціалізовану меддопомогу, мають пройти шляхом автономізації.
Джерело: МОЗ України