Латвія: У варикозу немає шансів!

1341

Близько 40% людей у світі страждають на хронічну венозну недостатність. Раніше цей діагноз ставили здебільшого літнім пацієнтам, але останнім часом він молодшає буквально на очах. Чи можна допомогти позбутися хвороби, не витрачаючи багато часу на реабілітацію? Фахівці Балтійської клініки вен — найсучаснішої медичної установи, яка спеціалізується на даній патології, стверджують: інноваційні методики, котрі дозволяють пацієнтам ефективно вирішити проблему з венами і швидко повернутися до динамічного життя, існують.

VZ 11-12_2015_Страница_18_Изображение_0001Петеріс Герке, хірург-флеболог, керівник хірургічного відділення Балтійської клініки вен, член Всесвітньої, Європейської та Латвійської асоціацій хірургів
«Еволюційно людина створена для руху. Чим більше вона нерухома, чим довше статична, тим вища ймовірність захворювання венозної системи, — починає розповідь хірург-флеболог, керівник хірургічного відділення Балтійської клініки вен, член Всесвітньої, Європейської та Латвійської асоціацій хірургів, доктор Петеріс Герке. — Раніше від проблеми позбавлялися радикально: хвору вену видаляли методом мініфлебектомії. Операція проводилася під наркозом, після неї залишалися шрами. Крім того, був потрібний довгий відновний період. Незважаючи на ці недоліки, хірургічну методику досі використовують в усьому світі як основну. Ми ж вирішили піти далі: наші фахівці багато років прагнули до того, щоб лікування венозної недостатності було не просто необтяжливим, а й максимально комфортним для пацієнта. Для цього нам довелося зібрати на базі однієї клініки всі існуючі у світі методики — в тому числі ті, які насправді можна вважати інноваційними. Кожен метод має свої особливості й переваги, і це добре, коли у пацієнта є вибір! На ранній стадії захворювання ми застосовуємо малоінвазивні методи, наприклад, склеротерапію, коли в ушкоджену судину вводяться ліки і таким чином блокується ділянка хворої вени. Другий варіант — транскутанна лазеротерапія — опромінення хворих вен через шкіру. Але, на жаль, пацієнтів, які звернулися до нас на самому початку захворювання, не так уже й багато. Більшості все ж таки показано хірургічне втручання. Сьогодні ми пропонуємо чотири сучасні хірургічні методики, і жодна з них не має нічого спільного із застарілим уявленням про «шматування» вен. Чотири кити, на яких тримається сучасна судинна хірургія: лазер, пара, радіочастоти і біологічний клей. Всі вони дозволяють блокувати хвору ділянку вени, зупинити порушений потік крові, ліквідувати пошкоджені клапани».

Мікрохвильова піч для вен

Перші 3 методики базуються на застосуванні високої температури — близько 120 С. Вони менш травматичні, ніж операція, але мають свої особливості — щоб захистити тканини від перегріву, по ходу вени ін’єкціями вводиться знеболююча рідина. Серцю доводиться тимчасово працювати з більшим навантаженням, що не дуже добре для літніх пацієнтів із захворюваннями серця. Після операції у більшості випадків доводиться носити компресійну білизну і протягом місяця не засмагати на сонці.

«У 1998 році почав застосовуватися метод радіочастотної абляції вен VЕNUS — він докорінно змінив сучасні принципи хірургії вен. В основі методу лежить не витягування ділянки хворої вени, а її закриття за допомогою тепла, яке виробляє радіочастотний катетер, введений через укол голкою у вену. Це дуже прогресивна технологія, принцип дії якої подібний до мікрохвильової печі. Електромагнітне випромінювання буквально висушує вену: всередині не залишається рідини, і вена невдовзі стискається. Кілька місяців потому на місці пошкодженої судини утворюються вже повноцінні тканини. Цим самим методом можна позбавитися від капілярного варикозу: під впливом радіохвиль тоненькі ниткоподібні судини зникають, ніби їх і не було».

Лазерні дива

Перша операція в Балтії із використанням лазера була проведена в стінах Балтійської клініки в 2002 році. Ендовенозна лазерна хірургія вен — найпопулярніший в Європі метод ендомінальної абляції вен. Як джерело енергії використовується лазерне світло. На початку застосовувався короткохвильовий лазер і світловий дріт кінцевого типу, пізніше, завдяки розвитку технологій, на заміну прийшли дріт радіального світла та довгохвильовий лазер. Їх вплив був максимально селективним, і післяопераційний період став повністю безболісним.

«За 13 років лікарі нашої клініки провели понад 10 тис. лазерних операцій та отримали величезний досвід, оперуючи пацієнтів навіть із найважчими патологіями вен, — продовжує керівник хірургічного відділення. — Сьогодні ми використовуємо 3 види лазерних пристроїв. Усі лазери діють саме на воду, що знаходиться в кровоносній судині, і закривають вену, яка потім всмоктується в тканини. Таким чином до мінімуму знижуються відчуття болю після операції і відбувається стрімке одужання».

Ефект праски

2008 року французи під керівництвом доктора Міллерет започаткували новий метод закриття вен мікроімпульсами водяної пари. Використовується спеціальний зонд, отвір якого виступає в ролі пульверизатора, — по внутрішній стінці вени розпорошується дистильована вода, нагріта до 120оºС. На відміну від лазера, пара поширюється в усі сторони в радіусі 2 см, а значить, один мікроімпульс здатний заблокувати досить великий відрізок вени. Гаряча пара впливає на білок, що знаходиться в стінці вени, — він стає твердим, нееластичним і стискається. Таким чином, блокується ділянка хворої вени. Окрім того, газ потрапляє в усі «кишеньки» стінок вен та бічні гілки. Метод новий, але вже міцно укоренився у світовій практиці, адже йому віддають перевагу при повторних операціях і в разі анатомічно складного лікування.

Біоклеїмо!

Балтійська клініка вен стала першим центром у Східній Європі й шостим у світі слідом за Німеччиною, США, Голландією, Великою Британією та Австрією, де впроваджено ексклюзивний метод лікування варикозної хвороби біоклеєм. Цей метод користується заслуженою повагою в медицині — він популярний при лікуванні аневризми судин і в травматології. Але про можливість використання біологічного клею в лікуванні варикозного розширення вен суспільство дізналося тільки в кінці 2010 року. Ефективність і безпеку цього методу підтвердило кілька клінічних досліджень, які були презентовані на Конгресі американської колегії флебологів у Бостоні (США). Клейовий метод лікування вен також отримав міжнародне схвалення FDA.

«Принцип дуже простий: використовуючи спеціальний зонд і дозатор, в кровоносну судину вприскують клей, який миттєво контактує зі стінкою вени та викликає спазми, — пояснює доктор Герке. — Вена стягується, стискається, і саме в цей момент клей згущується й не дає ій розтиснутися. Вся процедура проходить під ультрасонографічним контролем. Через 3 місяці ділянка вени, в яку потрапив клей, відмирає. Однак, використовуючи біоклей, можна блокувати тільки великі стовбурові вени. Якщо до них прилягають бічні гілки, не пов’язані з іншими великими венами, то з часом і вони відмиратимуть.

У порівнянні з попередніми ендовенозними методами цей набагато щадніший: після операції у пацієнта немає болю, гематом та рубців, оскільки вена не травмується. Якщо для лазера, пари і радіочастот необхідний місцевий наркоз, то операція з біоклеєм проходить взагалі без наркозу. Потреби носити компресійні панчохи або обмежувати себе в перельотах чи перебуванні на сонці немає. Біоклей підходить не лише для літніх людей, а й для коморбідних пацієнтів, які страждають на захворювання серця або нирок. Після операції пацієнт проводить у денному стаціонарі всього 1-2 години і самостійно йде додому, а через декілька днів повертається до активного життя».

Час ділитися досвідом

Балтійська клініка вен у співпраці з американською компанією створила перший центр навчання методам флебології біоклеєм у Східній Європі. У ньому судинні хірурги, флебологи й лікарі інших спеціальностей, що виконують ультрасонографію судин і мають відповідну кваліфікацію в ендовенозній хірургії, будуть опановувати найновіші й найпрогресивніші технології лікування вен. Балтійська клініка вен отримала таке право завдяки найбільшому досвіду і тому, що в стінах однієї установи зібрані всі найкращі й найсучасніші методики. «Якщо колись латвійські спеціалісти їздили запозичувати досвід за межі Латвії, то зараз уже кілька років провідні судинні хірурги та флебологи відвідують нашу країну, щоб навчитися працювати з усіма доступними на даний момент у світі ендовенозними методами, — закінчує свою розповідь доктор Герке. — Сьогодні ми ділимося знаннями з колегами з Казахстану, України, Росії, Естонії, Азербайджану та Норвегії: наші двері відкриті для всіх бажаючих!»

Тетяна Приходько, «ВЗ»

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я