Премія імені Сахарова «За свободу думки», яка вручається з 1988 року Європейським парламентом за видатні досягнення в галузі захисту прав людини, у цьому році присуджена лікарю Дені Муквеге, хірургу-гінекологу з Демократичної Республіки Конго, засновнику і медичному керівнику лікарні в місті Букаву. Медичний заклад відомий в усьому світі тим, що в ньому лікують жертв сексуального насильства і жінок, які потребують спеціалізованого гінекологічного лікування.
59-річний Дені Муквеге — син протестантського пастора. Медичну освіту він отримав у Франції, потім повернувся на батьківщину, де заснував невелику клініку. Коли почалася Перша конголезька війна, 35 пацієнтів Муквеге в госпіталі в Лемері на сході країни були вбиті прямо на лікарняних ліжках. Лікар мусив тікати до Букаву, що знаходиться в ста кілометрах на північ, і організував там новий госпіталь, який розташовувався в наметах. У 1998 році він також був зруйнований, але за рік лікар почав усе знову.
В останні роки, коли війна у східних районах ДРК фактично поновилася, кількість постраждалих жінок знову почала зростати. Дені Муквеге та його колегам вдалося врятувати велику кількість жертв сексуального насилля і тортур.
Лікар був обурений недостатністю допомоги і уваги з боку світового співтовариства до того, що відбувається в його країні, і у вересні 2012 року виступив зі зверненням, в якому закликав світових лідерів звернути нарешті увагу на трагедію ДРК. Через місяць лікарю дивом вдалося уникнути смерті — на нього та його родину був вчинений озброєний напад.
Після цього Дені Муквеге був вимушений виїхати до Європи. Через декілька місяців він повернувся — на батьківщині його зустріли як героя. Місія ООН в ДР Конго завірила, що забезпечить його безпеку, але жінки Букаву, серед яких було немало і його пацієнток, заявили, що самі готові стати охоронцями лікаря, хоч і не мають зброї. Муквеге удостоєний низки міжнародних нагород, до якої тепер додалася і Сахаровська премія.
Як повідомив, виступаючи в Страсбурзі 21 жовтня, Голова Європарламенту Мартін Шульц, спеціальна парламентська комісія, що обирала ім’я лауреата з трьох фіналістів, одностайно проголосувала за кандидатуру Дені Муквеге.
За матеріалами Радіо «Свобода»