Лікарю на замітку: що допоможе обрати правильний тонометр?

658

Ринок медичного обладнання представлений великою кількістю різноманітних моделей тонометрів. У гонитві за клієнтом виробники наввипередки змінюють дизайн, додають функції, вносять модифікації, аби прилад показував якомога точніші дані. Проте залишається відкритим питання: якому варіантові слід віддати перевагу?

Існує теорія, згідно з якою елементарну пальпацію пульсу широко використовували ще в Стародавньому Єгипті, а от вимірювання тиску не практикували аж до XVIII сторіччя. Перші числові дані були зафіксовані хірургом Фавром у 1856 році. Так, під час операції лікар під’єднав артерію до ртутного манометра і отримав точні показники.

Предком сучасних приладів вважають сфігмоманометр, авторство винаходу якого приписують австрійському лікарю Самуелю Зігфриду Карлу Ріттеру фон Баш (1881 рік). А за 15 років італійський лікар Сципіона Ріва-Роччі представив загалу метод, актуальний і нині.

Ще одним переломним моментом виявився 1905 рік. Саме тоді російський хірург Микола Сергійович Коротков запропонував у тандемі з «рукавом Ріва-Роччі» на плечовій артерії використовувати стетоскоп. Так, протягом тривалого часу тонометр, сконструйований за принципом прослуховування тонів Короткова, був чи не єдиним приладом для вимірювання тиску.

Винахід автоматичного тонометра датують 1965 роком і пов’язують з іменем американського лікаря Сеймура Лондона.


Сьогодні існують два види тонометрів: механічні й електронні. Останні поділяються на автоматичні та напівавтоматичні. Проте, як показує практика, хоча прогрес і не стоїть на місці, лікарі віддають перевагу перевіреним методам і відповідно перевіреним приладам.


«Особисто я волію користуватися механічними тономет­рами. Як на мене, вони менш вередливі, аніж автоматичні. Коли я бачу, що прилад поводить себе дещо некоректно, я можу викликати майстра — він подивиться, налагодить. Дрібний ремонт, коли, скажімо, відпала стрілочка абощо, я можу виконати самотужки. З електронікою ж така самодіяльність недоречна.

Стосовно побажань до пристрою, то я хотіла б, аби виробники в базову комплектацію додавали манжети різних розмірів. Зокрема, коли треба виміряти тиск у дитини, то досить незручно обмотувати манжету кілька разів. Напевно, це основний «мінус» приладу, а в цілому мене повністю задовольняє те, як працюють механічні тонометри», — розповідає Надія Людвіченко, сімейний лікар із 40-річним досвідом.


Хоча механічні тонометри чудово зарекомендували себе як в експлуатації, так і в точності вимірювань, розглянути новинки медичної техніки все ж таки варто.


Механчний тонометр Microlife AG1-30

Бренд: Microlife

Тип вимірювання: механічний

Місце вимірювання тиску: плече

Індикатор аритмії: немає

Розмір манжети: 22-32 см

Гарантія: 2 роки

Прилад характеризується точністю вимірювань, похибка становить ±3 мм рт. ст. у межах від 18 до 33 °C і ±6 мм рт. ст. у межах від 34 до 46 °C.

Діапазон вимірювань тиску — від 0 до 300 мм рт. ст. Головка стетоскопа діаметром 22-32 см вбудована в манжету. Груша цієї моделі виготовлена з латексу, що насамперед подовжує термін експлуатації. До того ж вона має голчастий клапан, який дає змогу більш плавно випускати повітря.


Автоматичний тонометр на зап’ясток Medisana HGN

Бренд: Medisana

Тип вимірювання: автоматичний

Місце вимірювання тиску: зап’ясток

Індикатор аритмії: є

Пам’ять: 60 значень

Гарантія: 3 роки

Тонометр має компактні розміри і досить простий у користуванні. Працює на технології Fuzzy logic, котра забезпечує оптимальний рівень нагнітання повітря в манжету, завдяки чому є можливість «відчувати» пульсацію судин.

Діапазон вимірювання тиску — 20-300 мм рт. ст., а пульсу — 40-200 ударів за хвилину. Похибка вимірювань для тиску становить ±3 мм рт. ст., пульсу — ±5%.


Напіавтоматичний тонометр AND UA-705

Бренд: A&D Medical

Тип вимірювання: автоматичний

Місце вимірювання тиску: плече

Індикатор аритмії: є

Розмір манжети: 22-32 см

Пам’ять: близько 30 вимірювань

Гарантія: 7 років

Діапазон вимірювання тиску в цьому пристрої становить від 20 до 280 мм рт. ст., а пульсу — від 40 до 2000 ударів за хвилину. Також апарат характеризується широким спектром діагностичних функцій.

Похибка вимірювань тиску — менше ніж 3 мм рт. ст. у діапазоні 40-150 мм рт. ст. і 2% — у діапазоні 150-280 мм рт. ст., пульсу — 5%.


Автоматичний тонометр Omron M2 Basic (HEM-7121-RU)

Бренд: Omron

Тип вимірювання: автоматичний

Місце вимірювання тиску: плече

Індикатор аритмії: є

Розмір манжети: 22-32 см

Пам’ять30 вимірювань

Гарантія: 5 років

OMRON M2 Basic створений на основі удосконаленої технології IntelliSense, котра забезпечує максимально комфортне для пацієнта нагнітання повітря до манжети й не потребує повторного накачування чи встановлення відповідного рівня тиску повітря. Діапазон вимірів дорівнює показникам від 0 до 299 мм рт. ст. для тиску і від 40 до 180 ударів за хвилину для пульсу.


Настільний механічний тонометр Little Doctor LD100

Бренд: Little Doctor International

Тип вимірювання: механічний

Місце вимірювання тиску: плече

Індикатор аритмії: немає

Розмір манжети: 25-36 см

Гарантія: 1 рік

Цей настільний механічний тонометр працює за методом вимірювання тонів Короткова. Щодо його технічних характеристик, то варто виокремити такі: має фільтр зворотного клапана,
а погрішність вимірів може становити ±3 мм рт. ст.

Вероніка Коробенюк, «ВЗ»

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я