Вінниччина: Лише одного з шести онкохворих дітей держава забезпечила ліками

1272

Генеральна прокуратура України вимагає від Міністерства охорони здоров’я терміново припинити порушення прав онкохворих дітей Вінницької області. При чому йдеться про права на якісне лікування та отримання медпрепаратів.

Відповідні вказівки надійшли після депутатського звернення голови Тимчасової слідчої комісії парламенту з розслідування фактів неефективного використання коштів та зловживань у МОЗ, нардепа Анатолія Диріва.

На контролі у прокуратури
У відповідь на журналістський запит у Генпрокуратурі уточнили, що надали прокуратурі Вінницької області доручення провести перевірку. Вона й виявила порушення прав 229 онкохворих дітей області на якісне лікування та забезпечення безоплатними ліками. «Зокрема, через неналежне формування Міністерством охорони здоров’я України номенклатури лікарських засобів та заявок на них, через несвоєчасне придбання та постачання цих препаратів торік потреби регіону задоволено на 81%, а станом на червень 2013 року — на 16%», — йдеться у відповіді на звернення.

Не складно підрахувати, що необхідними ліками за цих умов забезпечена лише кожна шоста хвора дитина.
Аби усунути виявлені порушення, 3 липня 2013 року прокуратура Вінницької області через Генпрокуратуру внесла подання Міністру охорони здоров’я України. Нині воно перебуває на розгляді, але міністерство вже залучило регіональні органи охорони здоров’я, аби проаналізувати номенклатури лікарських засобів та виробів медичного призначення для онко­хворих дітей. Вивчаються пропозиції щодо перегляду обсягів держзамовлень із урахуванням потреби області. А Департамент охорони здоров’я та курортів Вінницької облдержадміністрації готує додаткову заявку на прид­бання лікарських засобів відповідно до потреб регіону.

Цього року краще, ніж завжди
— Основна сума грошового забезпечення на закупівлю специфічних вартісних хімпрепаратів для онкохворих дітей Вінницької області надходить саме за рахунок державного бюджету, — нагадала головний спеціаліст відділу медичної допомоги дітям Департменту охорони здоров’я та курортів Вінницької облдержадміністрації Тетяна Бондаренко. — Ці ліки закуповуються централізовано Мінохоронздоров’я за кошти державного бюджету, їх основний отримувач — Вінницька обласна дитяча лікарня.

За її словами, минулого року заявки на медпрепарати та поставка становили трохи більше 1,5 млн грн.
— На жаль, ці препарати надійшли в область лише наприкінці 2012–на початку 2013 року, — каже Тетяна Бондаренко. — Тобто поставка була значною мірою затримана.

Дещо виправилась ситуація цього року: «Нарешті ми в повній мірі отримали всі ті препарати, щодо яких відчували затримку у 2012 році. Маємо й перші надходження з цьогорічного п’ятимільйонного замовлення — вже отримали препаратів на суму майже півмільйона», — повідомила Тетяна Бондаренко.
До позитивних моментів медик відносить той факт, що цьогорічне держзамовлення теоретично забезпечить область необхідними препаратами основного хіміотерапевтичного блоку на 100%.

— Ще жодного року не було, щоб на таку величезну суму держбюджет нам закупив препарати, — каже Тетяна Бондаренко. — Хіміотерапія — основна потреба онкохворих дітей. Але окрім цього вони потребують і препаратів супроводу. Ті препарати, які не придбало міністерство, закуповуються за кошти обласного бюджету, благодійних внесків тощо. Жодного разу ми, так би мовити, ними балувані не були. Ось і цьогоріч значну частину цих ліків доведеться закуповувати за кошти обласного бюджету. В даному випадку йдеться про суму в 150-200 тис. грн.

З надією на краще
На питання, чи здатне втручання прокуратури виправити ситуацію зі своєчасним надходженням ліків на Вінниччину, чиновник з упевненістю відповідає: «Так!»
— Досвід підказує, що будь-яка перевірка та контроль стимулюють своєчасне забезпечення медикаментами, — зауважує Тетяна Бондаренко. — Батьки, які виховують онкохворих дітей, і без того постійно знаходяться у зоні психологічного тиску — їм дуже важливо не втрачати надії та вірити, що дитина зможе вилікуватись, позбутись страшної хвороби, що вона буде жива та здорова. Саме тому так важливо мінімізувати фінансовий тиск на ці родини.

За її словами, забезпечення матеріально-технічної бази обласної медицини досить задовільне: «Всі онкохворі діти отримують допомогу на базі профільного спеціалізованого відділення у Вінницькій обласній дитячій лікарні. А таким може похвалитись не кожна область».

Найпоширеніший діагноз у маленьких пацієнтів цього відділення — гостра лейкемія. Колись невиліковну хворобу нині успішно лікують: одужує до 73% хворих.
Інших маленьких пацієнтів вклали на лікарняне ліжко гемофілія, новоутворення кісток, суглобів, нирок, печінки, легень. Щороку в області реєструють до 40 вперше виявлених онкозахворювань у дітей.
Стандарти лікування такі ж, як і в дорослих. Переважно — це кілька курсів хіміотерапії. Щоб одужати, в лікарні стаціонарно доводиться перебувати до року. І забезпечення дороговартісними хіміопрепаратами на цей період залишається одним із найболючіших питань.

— Сьогодні розроблені дуже ефективні схеми лікування, головне — забезпечити дітей ліками, — говорить завідувачка відділення Валентина Фурман.
І з цим важко не погодитись…

Максим ЗОТОВ, власкор «ВЗ»,
Вінниця

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я