Луганські трансфузіологи можуть постачати препарати донорської крові не лише в регіони України, а навіть у сусідню Росію — Білгородську та Ростовську області. Єдина перепона — це поки що відсутність ліцензії на право займатися зовнішньоекономічною діяльністю та заборона на вивезення імунобіологічних препаратів за кордон.
На сьогодні служба крові Луганської області представлена 24 закладами (7 станцій переливання крові та 17 відділень трансфузіології). За словами директора Департаменту охорони здоров’я Луганської ОДА Павла Малиша, така розгалужена структура дозволяє створювати комфортні умови для донорів, адже їм не потрібно їхати далеко від своєї домівки, щоб потрапити у відповідний медичний заклад. Завдяки роботі трансфузіологічної служби кожна лікарня на Луганщині повністю забезпечена якісними препаратами крові.
«Більше 10 років у нас утримується стабільна кількість донорів — близько 75 тисяч на рік. При цьому 97% з них здають кров безоплатно, тому медичні заклади так само безоплатно отримують препарати донорської крові», — підкреслив Павло Малиш.
Фахівець додав, що для забезпечення потреб регіону достатньою кількістю компонентів і препаратів крові необхідно, щоб у донорстві брали участь не менше 30 осіб з тисячі населення. Луганська область забезпечує 34 донації з тисячі, поступаючись першим місцем по Україні лише АР Крим (34,5). На жаль, у регіонах ситуація з донорством дуже різниться, тому середньоукраїнський показник поки що дорівнює 18.
«У Луганській області налагоджена цілодобова робота чергової бригади, готової зробити заготівлю будь-якого компонента крові як у нічний час, так і у вихідні та святкові дні», — повідомив директор Луганського обласного Департаменту охорони здоров’я.
Регіону є чим пишатися: Луганська обласна станція переливання крові сьогодні виробляє 23% препаратів крові в Україні. Проте завдяки оснащеності закладу за останнім словом техніки є можливість давати у півтора разу більше. Крім цього, область повністю забезпечена кваліфікованими медичними кадрами. На базі кафедри онкології та радіології Луганського державного медичного університету організований курс з трансфузіології, де навчаються студенти 5-6 курсів, інтерни та лікарі хірургічного профілю.
Як зазначила заступник головного лікаря з виробництва ЛОСПК Олена Агафонова, на Луганщині виготовляється найповніший список зареєстрованих в Україні препаратів крові. Це альбумін трьох концентрацій (5%, 10%, 20%), полібіолін, сім видів імуноглобуліну; готується випуск факторів згортання. Торік Луганська обласна станція переливання крові стала лідером з виробництва альбуміну — виготовлено 2400 літрів.
До кінця 2013 року буде перероблено близько 15 тонн плазми (у 2012 році — 11 тонн). Оскільки обсяги переробки плазми перевищують 8 тонн на рік, Луганській обласній станції переливання крові присвоєна вища категорія.
«Родзинкою» Луганської служби крові є лабораторно-виробничий корпус ЛОСПК, збудований за кошти обласного бюджету та введений в експлуатацію у 2004 році. Потужність переробки — 20 тисяч літрів плазми щорічно. «Аналогів цього відділення в Україні поки що немає», — не без гордощів підкреслила Олена Агафонова.
Відділ з виробництва і переробки препаратів крові оснащений сучасною системою підготовки та очищення води, установками ультрафільтрації та сублімаційного висушування.
«Ми можемо пишатися своєю фракційною системою, за допомогою якої відбувається осадження основних білкових фракцій з донорської плазми. Фракціонування відбувається при негативних температурах. Виробнича загрузка плазми — 150 літрів (для виготовлення препаратів великого обсягу — альбуміну); також є система для імуноглобулінів. На 5-7 касетах за чотири години виготовляється серія альбуміну», — розповіла заступник головного лікаря ЛОСПК.
Розлив препаратів крові відбувається у зоні стерильності класу А («чиста кімната») у ламінарному боксі — герметично закритій системі, де повітря проходить три рівні очищення.
За словами О.Агафонової, луганчани першими в Україні стали використовувати методику ультрафільтрації при виробництві імуноглобуліну (з 2011 року). Ця технологія дозволяє зберегти більшу функціональність молекули білка, адже використовується більш щадний температурний режим.
Велика увага у відділенні безумовно приділяється забезпеченню інфекційної безпеки крові та її компонентів. Докладається максимум зусиль, щоб служба крові відповідала світовим стандартам.
«Інфекційна безпека компонентів та препаратів крові гарантована. Це досягається шляхом повторного тестування донорів, чия плазма знаходиться на карантинізації, стовідсоткової лейкофільтрації еритроцитної маси і проведення ПЛР-тестування в режимі real time», — наголосив директор Луганського обласного Департаменту охорони здоров’я Павло Малиш.
Для скринінгу донорської крові використовуються всі світові методики, трансфузіологи працюють на найсучаснішому обладнанні — наприкінці 2011 року ЛОСПК була оснащена двома імунохемілюмінісцентними аналізаторами «Архітек» для тестування донорів. Техніка дозволяє досліджувати донорську кров на 4 інфекції шляхом постановки реакції в одній пробірці, що є більш чутливим і специфічним, ніж імуноферментний аналіз.
Завдяки цьому за останні роки показники виявлення ВІЛ-інфекції серед донорів утримуються на рівні 0,04 (по Україні — 0,12).
Марія ЖИДКОВА, спеціально для «ВЗ», м. Луганськ