Зараз на всіх рівнях активно обговорюється питання реформування медичної галузі. Своїми думками щодо реформи із «ВЗ» поділився директор Департаменту охорони здоров’я Львівської облдержадміністрації Богдан Чечотка.
ВЗ Що, на ваш погляд, шкодить просуванню реформи?
ВЗ Львівська область не переходила на створення ЦПМСД як окремих юридичних структур: ви вважаєте недоцільним поділ ЦРЛ?
— Львівщина має вже понад 25-річний досвід впровадження сімейної медицини. Йдемо досить повільними, але виваженими кроками. В області акцент завжди робили на якості, а не на кількості сімейних лікарів. За цей час наші фахівці мали змогу ознайомитися з досвідом надання медичної допомоги за принципом загальної практики сімейної медицини в багатьох країнах, зокрема США, Канади, Польщі, Литви, Великобританії, Австрії, Німеччини тощо. Враховуючи зарубіжний досвід, добре розуміємо прорахунки у становленні інституту сімейного лікаря в Україні, знаємо, що терміново потрібно виправляти. Власне з цієї причини медична громадськість області одностайно не підтримала ідею створення центрів первинної медико-санітарної допомоги як окремих юридичних структур. Ми не створювали ЦПМСД «на папері» (як деякі області), а відкрито, ще в 2012 році, заявили і МОЗ України, й Адміністрації Президента, що не підтримуємо цей крок.
Ми не провели централізації всіх амбулаторій загальної практики сімейної медицини: не бачимо переваг у створенні цих надбудов над ефективно працюючими амбулаторіями загальної практики сімейної медицини (а їх у нас уже триста). Однак, ми прорахували такі ризики, як суттєве зростання видатків на утримання адмінперсоналу в ЦПМСД, розбалансування процесу надання медичної допомоги жителям села, втрату взаємозв’язку між амбулаторною і стаціонарною ланкою в ЦРЛ тощо.
Наша позиція полягає в тому, щоби зміцнювати центральні районні лікарні, а не руйнувати їх. І це спільне, узгоджене рішення Департаменту охорони здоров’я облдержадміністрації, обласного депутатського корпусу і районних рад усіх адміністративних територій. Зрештою, донині ніхто не переконав нас у тому, що ця позиція Львівщини є хибною. Адже підсумки реформування в пілотних областях так і не підведені, переваги й недоліки не узагальнені, до медичної громадськості не доведені.
ВЗ Ваше ставлення до страхової медицини?
— Дуже позитивне! В нинішніх умовах необхідно активно заохочувати людей до добровільного медичного страхування. Це стане перехідним етапом, що дозволить зі зміцненням економіки почати запровадження обов’язкового медичного страхування. Але одне тільки страхування не дасть бажаного ефекту. Тому вважаю, що в Україні охорона здоров’я має фінансуватися принаймні з двох джерел: бюджетних коштів (державного і місцевих бюджетів) і надходжень від медичного страхування (обов’язкового й добровільного). Також маємо сприяти розвитку приватної медичної практики. Тобто кожний громадянин повинен отримувати гарантований безкоштовний базовий рівень медичної допомоги, а доклавши власні кошти, він може звернутись до медзакладу приватної форми власності — коли виникне таке бажання.
Людмила СТРАЖНИК, власкор «ВЗ», Західний регіон