Львівщина: Пацієнти з нирковою недостатністю приречені?

1098

PochkaПротягом останнього десятиріччя у Львівській області, як і в цілому по Україні, спостерігається значне збільшення кількості пацієнтів із нирковими захворюваннями. Тим часом система надання медичної допомоги хворим нефрологічного профілю не здатна забезпечити належний рівень лікування, через що постійно зростають кількісні показники інфікування сечової системи й уражень нирок унаслідок цукрового діабету та артеріальної гіпертензії.

Кількість пацієнтів щорічно збільшується

Замісну ниркову терапію (ЗНТ) у Львівській області надають трьома методами: за допомогою програмного гемодіалізу, перитонеального діалізу і завдяки трансплантації донорської нирки. Програмний гемодіаліз проводять у відділенні хронічного гемодіалізу №1 і відділенні амбулаторного хронічного гемодіалізу №2 Львівської обласної клінічної лікарні (ЛОКЛ) за регіональною програмою надання медичної допомоги хворим нефрологічного профілю. Торік її виконання було профінансоване на суму 35,8 млн грн (на 4 млн грн більше, ніж у 2013 р.).

VZ 27-28_2015_Страница_13_Изображение_0001Оксана Русин, завідувачка відділення хронічного гемодіалізу Львівської обласної клінічної лікарні, обласний позаштатний нефролог Департаменту охорони здоров’я Львівської ОДА
Цьогоріч виділили 28 млн грн на закупівлю витратних матеріалів для гемодіалізу та 9,6 млн — для перитонеального діалізу. Таким чином, відділення забезпечене витратними матеріалами лише до вересня 2015 р., а з ліків закупили тільки гепарин і частково препарати для лікування стаціонарних хворих. Більшість же лікарських засобів пацієнти, у яких зазвичай є низка супутніх захворювань, насамперед через вторинний імунодефіцит й анемію, мусять купувати за власні кошти.

Нині на 30 діалізних місцях програмний гемодіаліз отримують 253 пацієнти, також відділення забезпечує проведення сеансів гемо­діалізу хворим із гострими ушкодженнями нирок. Зараз на обліку у відділенні перебувають 27 пацієнтів зі сформованим судинним доступом, яким найближчим часом необхідно розпочати гемодіаліз, 47 пацієнтів, що отримують ЗНТ методом перитонеального діалізу, і 98 пацієнтів із трансплантованою ниркою, яким проводять імуносупресивну терапію. І кількість пацієнтів, що потребують проведення діалізної терапії, щороку неухильно збільшується.

Діалізних місць катастрофічно не вистачає

Недотримання стандартів діалізного лікування через перевантаження відділень, недостатнє фінансування супутньої терапії не дають змоги забезпечити відповідну медичну й соціальну реабілітацію хворих. Нині у ЛОКЛ на листі очікування — 480 пацієнтів із хронічною хворобою нирок IV ст., але в більшості випадків хворі на момент госпіталізації не перебувають на обліку і вимагають негайного проведення ЗНТ. Крім того, через обмежену кількість діалізних місць персонал відділення не може здійснювати роботу з активного виявлення хворих із термінальною нирковою недостатністю.

«Збільшити кількість систем неможливо через брак площі у відділенні, — пояснює завідувачка відділення хронічного гемодіалізу Львівської обласної клінічної лікарні, обласний позаштатний нефролог Департаменту охорони здоров’я Львівської ОДА Оксана Русин. — Через недостатню кількість діалізних місць колегіаль­но вирішуємо, кому першочергово провести ЗНТ. Місця звільняються лише у двох випадках — смерті пацієнтів та здійснення трансплантації нирки».

013_region_lviv

Вихід із ситуації шукаємо разом

Враховуючи перевантаження всіх відділень гемодіалізу та наявну кількість пацієнтів з Північного регіону (Яворівського й Мостиського районів), що отримують ЗНТ, нещодавно відкрили відділення амбулаторного хронічного гемодіалізу №3 на базі Новояворівської ЦРЛ №1. Це дасть змогу підвищити доступність лікування методом гемодіалізу для мешканців цих регіонів і розвантажить відділення хронічного гемодіалізу.

Наприкінці минулого року ЛОКЛ отримала вкрай своєчасно благочинну допомогу — 52 апарати Frese­nius5008S і 4 системи водопідготовки, які вже введені в експлуатацію і забезпечують безперебійну роботу трьох відділень гемодіалізу. Загальна вартість подарованої благодійниками апаратури — 1512 тис. Євро. Загалом торік відділення хронічного гемодіалізу ЛОКЛ залучило майже 34 млн грн позабюджетних коштів: за них закупили обладнання на 24 млн грн, витратні матеріали для гемодіалізу — на 8 млн грн, провели регламентні роботи та ремонт апаратів «штучна нирка» на 500 тис. грн, відремонтували приміщення на майже 600 тис. грн, придбали нову постільну білизну тощо.

Перспектива — у розвитку донорства

Перитонеальний діаліз проводиться пацієнтам із віддалених регіонів, яким важко діставатися до центру гемодіалізу, і хворим, яким неможливо забезпечити судинний доступ. Перспективним і дешевшим є метод трансплантації нирки. Проте в нашій країні ще не набула поширення трансплантація органів від людей із діагностованою смертю мозку. Буває, що пацієнти із хронічною нирковою недостатністю звертаються до родичів хворих нейрохірургічних відділень, але, як правило, отримують відмову в донорстві.

«Щоб ця система запрацювала, потрібне ще й фінансове забезпечення, — переконана Оксана Русин. — Адже організм донора протягом доби необхідно підтримувати в життєздатному стані, а на це потрібні кошти. Та все ж трансплантація є надзвичайно вигідною. Вартість тільки витратних матеріалів для проведення гемодіалізу на рік обходиться державі у 180 тис. грн. Перитонеальний діаліз ще дорожчий — 400 тис. грн на рік, тоді як трансплантація із супутнім медикаментозним забезпеченням коштує 20-80 тис. грн. І голов­не — цей метод забезпечує значно вищу якість життя пацієнта».

Людмила СТРАЖНИК, власкор «ВЗ», Західний регіон

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я