На базі дитячого стаціонару Львівської міської дитячої клінічної лікарні, який нині має потужне клініко-діагностичне оснащення та висококваліфікованих спеціалістів різних профілів, відкрито 15 ліжок для відновного лікування. Вперше в місті тут впроваджено методики відновного лікування новонароджених дітей із використанням сучасної фізіотерапевтичної апаратури.
Особливістю роботи міської дитячої лікарні є надання медичної допомоги дітям з ураженнями нервової системи з моменту народження. Зокрема, це недуги гіпоксично-ішемічного, травматичного, запального походження та ураження опорно-рухового апарату. У ранньому відновному періоді такі діти проходять лікування у неврологічному та ортопедо-травматологічному відділеннях. Щороку продовження реабілітації потребують близько 2 тисяч малюків, яке найчастіше проводять у приватних центрах, до того ж не систематично.
— Тому є потреба в систематизації реабілітаційних заходів і їх комплексності. Саме з цією метою в умовах дитячого стаціонару і відкрито 15 ліжок для відновного лікування, — каже головний лікар міської дитячої клінічної лікарні Дмитро Квіт.
Здобутки
На сьогодні тут проліковано 26 дітей, із них 19 із ДЦП, 4 зі спинномозковими килами, 3 дітей після черепно-мозкової травми та 2 з артрогрипозом. Середній курс стаціонарного реабілітаційного лікування розрахований на 12-14 днів, за цей час кожна дитина проходить від 5 до 10 методик. Цей комплекс доповнюється фізіотерапевтичними процедурами. Через 3-6 місяців, залежно від показань, дитина проходить повторний курс реабілітації.
«Відділення дуже затребуване. Ми його заповнили вже на третій день після офіційного відкриття. У нас навіть створилася невеличка черга. Враховуючи це, ми плануємо на літо, крім стаціонарного блоку з цілодобовим перебуванням і харчуванням, у післяобідній час зробити денний стаціонар для дітей з особливими потребами. У відділенні перебувають діти віком два тижні від народження і до 18 років. Тут працюють 4 лікарі-реабілітологи, 3 неврологи, травматолог, психолог, логопед, лікар функціональної діагностики. Тобто це командна робота з кожним пацієнтом», — говорить Дмитро Квіт.
А головною особливістю роботи цього відділення є полімодальний підхід із застосуванням різних методів впливу на пацієнта.
«У відділенні, крім гідротерапії та кінезотерапії, є широкий арсенал електропроцедур. Ми також широко використовуємо теплові процедури — це парафіно-озокеритові обгортання певних груп м’язів із пізнішою розробкою. Є у нас і процедури рефлексотерапії — це вплив на біологічно активні точки різними способами. Всі ці процедури в комплексі потенціюють дію одна одної і дають максимальний ефект для відновлення. Їх у нас отримують короткими курсами, потім пацієнти виписуються і йдуть в інші установи, де їм надають соціальну та психологічну реабілітацію. Таким чином, процес відновлення триває постійно, а для наших пацієнтів — дітей із неврологічними ураженнями, після травм, з ортопедичною вродженою патологією, після перенесених важких захворювань внутрішніх органів, після нейротравм — це життєва необхідність. Усі вони потребують відновлення не в кінці лікування, а паралельно з медикаментозним, патагомонічним лікуванням. Це дуже важливо, що цей процес змогли забезпечити в клініці», — розповідає Наталя Машталер, завідувачка реабілітаційного відділення ЛМДКЛ.
Проблеми
Будь-яке спеціалізоване ліжко — хірургічне, нейрохірургічне, травматологічне — дуже дорого утримувати. Тому їх повинні займати ті, хто дійсно потребує інтенсивної терапії. Тих, хто виходить із цього стану, потрібно переводити у спокійні умови — такі, як у цьому відділенні. Тут ліжка дешевші в обслуговуванні, умови не такі напружені, як, приміром, у хірургії. Також є інший великий сегмент пацієнтів, які повинні тут лікуватися, — це діти з вродженими вадами, найчастіше з ДЦП. Суть у комплексному підході. Працюють усі: реабілітологи, лікар за профілем, фізіотерапевти, медсестри з масажу. Це правильне розв’язання проблем людей, які потребують повернення нормальних функцій — комплексно, системно і регулярно.
Окрім фізіотерапевтичних методів лікування лікарі міської дитячої клінічної лікарні використовують:
• метод Войта-терапії для корекції позотонічних рефлексів;
• методику рухової пропріокорекції за допомогою апарату «Гравітон», що сприяє вертикалізації дитини і створенню правильного рухового стереотипу;
• методику біологічно зворотного зв’язку для безмедикаментозної корекції гіперактивності і дефіциту уваги у дітей;
• метод стабілометрії на апараті «Стабілан», який дає унікальну можливість об’єктивізувати і діагностувати на ранніх стадіях порушення вестибулярних функцій та ефективно тренувати вміння дитини утримувати рівновагу.
Із дня відкриття відділення вже проведено 240 занять на цих апаратах.
«На жаль, до сьогодні в Україні не було в потрібному масштабі комунальних установ, які могли б надати таку комплексну допомогу. Вивчивши ситуацію, управління охорони здоров’я у 2006 р. прийняло рішення, що ми маємо це зробити. У 2009 році у нас уже був реальний проект, але через фінансову ситуацію його запуск затримався до 2012 р. У минулому році ми знайшли благодійників — наших колег у Німеччині. На умовах, що ми робимо ремонт, а вони дають обладнання, цей проект був реалізований. В Україні є приватні реабілітаційні центри, а серед державних та комунальних такого рівня точно нема. Ми пишаємося, що перші в Україні зробили нехай невеличке, всього на 15 ліжок, реабілітаційне відділення. Це перший крок! Ми обов’язково рухатимемося вперед», — наголошує начальник управління охорони здоров’я ЛМР Володимир Зуб.
Ігор ГАЛУЩАК,
спеціально для «ВЗ», Львів