Правоохоронні органи Китаю затримали чотирьох співробітників британської фармацевтичної компанії GlaxoSmithKline, котрі обіймають керівні посади, за підозрою у скоєнні серйозних економічних злочинів і причетності до схем корупції.
Як прокоментували представники служб безпеки КНР, уповноваженими органами перевіряється інформація про те, що співробітники компанії підкуповували китайських чиновників з метою збільшення продажів продукції GlaxoSmithKline на китайському ринку. На ці цілі, згідно з даними правоохоронних органів КНР, компанія виділила близько 3 млрд юанів (приблизно 500 млн доларів), які за 6 років були перераховані на рахунки туристичних агентств і згодом осіли у кишенях китайських чиновників від медицини, керівників лікарень і лікарів в обмін на виписування ними препаратів компанії пацієнтам.
За версією слідства річний бюджет компанії затверджувався з урахуванням «витрат на підтримання ділових відносин із високопоставленими урядовцями і консультантами з медичних питань». Домовленості з місцевими чиновниками дозволяли GlaxoSmithKline маніпулювати ціною на ліки, піднімаючи її в десятки разів. За даними китайської влади, британська компанія вдавалася до послуг турагентств для заохочення чиновників — відповідні свідоцтва були виявлені по всій країні.
У розпорядженні видання The New York Times є документи, які свідчать, що протягом останніх трьох років послугами агентства користувалися ще як мінімум шість міжнародних фармацевтичних компаній, серед яких Merck, Novartis, Roche і Sanofi. Агентства надавали їм послуги з організації конференцій, бронювання готелів, оформлення віз та авіаквитків до Австралії, Італії, Японії, Кореї, США і міст Китаю.
Скандал завдав значної шкоди репутації британської GlaxoSmithKline, адже слідчі порівняли компанію з кримінальною організацією. На рахунки одного з турагентств було переведено близько $ 16 млн, що абсолютно не відповідає обсягу наданих GlaxoSmithKline послуг.
Крім того, стало відомо, що GSK незаконно випробовувала ліки на жителях Азії та Східної Європи. «Смертний гріх для світу науки» — так назвали це експерти з питань біоетики.
Фармацевтична компанія GlaxoSmithKline проводила експерименти із застосуванням лікарських засобів (зокрема, проти розсіяного склерозу) на людях, навіть не маючи результатів тестування цих препаратів на тваринах, і тим самим ставила під загрозу здоров’я добровольців. І не тільки: під час проведення випробувань у людей навіть не запитували згоди, незважаючи на існуючі наукові протоколи, — йдеться у статті газети Corriere della Sera.
«Річ у тім, що в бідних країнах Азії, а також Східної Європи немає відповідного наукового обладнання, медперсонал менш компетентний, крім того, там з легкістю обходиться правило про отримання особистої згоди від добровольця», — зазначає видання. «Так званих «піддослідних кроликів» можуть піддавати небезпеці, дуже часто добровольці отримують ще не перевірені ліки, — вказує видання, підкреслюючи, що «все це відбувається сьогодні, через майже 50 років після прийняття Гельсінської угоди, котра заклала етичні основи проведення експериментів на людях».
За матеріалами інформаційних ресурсів kommersant.ua, vademec.ru, asiareport.ru, from-ua.com, та www.reuters.com