За даними ВООЗ щорічно 303 тис. жінок у світі помирають під час вагітності і пологів, 2,7 млн дітей — протягом перших 28 днів життя, а 2,6 млн — народжуються мертвими. Але майже всі випадки мертвонародження і половина всіх випадків смерті новонароджених не зазначаються у свідоцтвах про народження або смерть і, отже, не реєструються, не відображаються у звітності та не розслідуються системами охорони здоров’я. В офіційних звітах масштаби материнської смертності недооцінюються на 30-70%.
«Як наслідок, країни часто не мають уявлення про кількість випадків смерті та їх причини і тому не здатні вживати ефективних і своєчасних заходів для запобігання смерті інших новонароджених і матерів», — заявив директор Департаменту ВООЗ з репродуктивного здоров’я та наукових досліджень Айєн Ескью.
Нещодавно ВООЗ підготувало класифікацію випадків мертвонародження та неонатальної смерті, яка допомагає пов’язати їх з певними вадами здоров’я вагітних, такими як діабет або підвищений артеріальний тиск. Класифікацію можна використовувати в усіх країнах з низьким, середнім і високим рівнем доходу. Також ВООЗ видало керівництво для сприяння країнам у розслідуванні окремих випадків смерті, у якому викладено й підходи до реєстрації випадків смерті, наприклад, жінок, що народжують вдома.
Епіднагляд за материнською смертністю є порівняно новим напрямком. За нормами ВООЗ, комітети з огляду материнської смертності повинні збиратися, як мінімум, двічі на рік, проте на сьогодні лише 46% країн відповідають цим вимогам. Проведення перевірок і оглядів випадків смерті — важливий механізм зниження смертності серед роділь і новонароджених та забезпечення підзвітності країн щодо виконання завдань, визначених Глобальною стратегією ВООЗ з охорони здоров’я жінок, дітей і підлітків.
За матеріалами УНІАН