Медична реформа сама потребує реформування?

906

5 червня 2013 року відбулися парламентські слухання на тему «Сучасний стан, шляхи і перспективи реформи у сфері охорони здоров’я України». Більшість депутатів визнали: сучасний стан охорони здоров’я в країні може призвести до катастрофи, якщо терміново не вжити заходів.

Святослав ХАНЕНКО, Всеукраїнське об’єднання «Свобода»: Владі потрібно визнати помилки!

«Нині часто можна почути заклики громадськості й деяких політиків взагалі припинити процес реформування. Але зупинка реформ призведе до остаточної деградації галузі, поглиблення проблем, які існують нині. Тому вже зараз на найвищому рівні влади потрібно визнати помилки й кардинально переглянути підходи до реформування», — зауважив Святослав Ханенко.

Свободівець повідомив, що про справжню реформу системи охорони здоров’я можна буде говорити лише тоді, коли лікар загальної практики-сімейної медицини стане самостійною юридичною особою, тобто фондотримачем, який, окрім медичної функції, здійснюватиме економічні, фінансові, юридичні, організаційні заходи для збереження здоров’я своїх пацієнтів.

«Поки що відбувається відверта дискредитація інституту лікаря загальної практики. Це є небезпечним викликом щодо перспективи майбутнього ефективного реформування системи охорони здоров’я України», — підкреслив парламентар.

Святослав Ханенко наголосив, що зараз надважливо остаточно визначитися з тим, яку систему охорони здоров’я ми будуємо: «Це має бути відображено в Концепції державної політики у царині охорони здоров’я, а кроки щодо її реалізації — у відповідній Державній програмі розвитку системи охорони здоров’я, затверджених відповідними Законами України. В них має бути чітко визначено характеристики всіх складових елементів системи охорони здоров’я відповідно до рекомендацій ВООЗ, а саме: економіка, фінансування, управління, лідерство, наука і знання, інформація та інформатизація, медичні стандарти й технології, кадри охорони здоров’я та система надання послуг».

«Рекомендації наших парламентських слухань мають визначити чіткий та узгоджений напрямок дій державних органів і суспільства, спрямований на реальний розвиток ефективної системи охорони здоров’я. Я наголошую: в документі має бути зазначено необхідність термінової розробки й ухвалення Законів України про Концепцію державної політики в галузі охорони здоров’я та Державну програму розвитку системи охорони здоров’я України», — зазначив депутат.

Окрім цього, за словами свободівця, необхідно створити Національний інститут громадського здоров’я — державну наукову установу, підпорядковану Кабінету Міністрів України. Академії Медичних Наук доцільно ініціювати створення наукових установ для здійснення наукових розробок і досліджень у стратегічних напрямках розвитку системи охорони здоров’я.

Святослав Ханенко підкреслив, що на часі також зміни в освіті. Галузі потрібні фахівці за спеціалізаціями «медичне право», «медична (ядерна) фізика»; для роботи в галузі профілактики проблем, пов’язаних із обігом та вживанням алкоголю та наркотиків; із реабілітації. Актуальним є питання законодавчого врегулювання створення університетських клінік.

«Система державних закупівель у галузі охорони здоров’я абсолютно корумпована. Одним із елементів корупційної схеми, без сумніву, є Міністерство охорони здоров’я. Цю систему реанімувати неможливо. Тому потрібно домогтися того, щоб МОЗ було виключено з процесу державних закупівель», — наголосив депутат.
Парламентар також акцентував увагу на тому, що необхідно звільнити міністерство від виконання невластивих йому функцій і передати повноваження щодо управління державними закладами охорони здоров’я та держзакупівель Національній медичній агенції. Міністерству ж як державному регулятору слід сконцентруватися на забезпеченні виконання 49-ї та інших статей Конституції і Законів України.

Свободівець, будучи членом Комітету Верховної Ради з питань охорони здоров’я, висловив подив фактом ігнорування з боку міністра охорони здоров’я Раїси Богатирьової персональної звітності та відповідальності перед профільним комітетом. Святослав Ханенко підкреслив, що це спонукає депутатів до того, аби поставити на розгляд ВР питання про її термінову відставку.

Марія ІОНОВА, фракція Політичної партії «УДАР Віталія Кличка»: Руйнівні наслідки медреформи необхідно мінімізувати

«В МОЗ не помічають, що в пілотних регіонах, де були проведені заходи, які передбачені реформою, населення масово виступає проти закриття лікарень і поліклінік. Діалог із профспілками медичних працівників, який має бути постійним, нагадує сварку, коли, докоряючи один одному, партнери говорять кожен своє і не чують іншого», — наголосила представниця «УДАРу».

Народний депутат зазначила, що профспілки цілком обґрунтовано висловлюють скептицизм щодо планів реформаторів реструктуризувати лікарні без збільшення бюджетних витрат і запровадження страхової медицини. Є сумніви і щодо дотримання трудових прав медиків. «У Чернігівській області, зокрема, закривається дитяче кардіологічне відділення і скорочується 28 працівників. Слів «скорочення», «звільнення», «закриття» в документах про медичну реформу не знайдеш. Це у нас іменується оптимізацією, реструктуризацією, перепрофілюванням», — зазначила Марія Іонова.

За словами нардепа, катастрофічно низький рівень фінансування системи охорони здоров’я замовчується. «За підсумками минулого року — це 3,3% ВВП. Реформа потребує і потребуватиме надалі значних фінансових вливань, перш за все — на сучасне медичне обладнання, адже лікарі все ще працюють на тій застарілій матеріальній базі, що збереглася з часів СРСР. Подекуди несистемно купується дорога сучасна апаратура, але використовується вона здебільшого нераціонально. «Викручуються» на місцях за рахунок так званих «благодійних внесків».

Тетяна БАХТЕЄВА, голова Комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров’я: Політики не помітили, як країна втратила 7 млн громадян

«У рейтингу стану здоров’я громадян країн світу, проведеному агентством «Блумберг», Україна посіла 99-те місце зі 145 країн. Нас обійшли практично всі країни пострадянського простору — Грузія, Вірменія, Литва, Узбекистан, Білорусь, Росія. Після нас тільки Киргизстан, Туркменістан, Казахстан і країни Африки. І причина такої ситуації — в багаторічній бездіяльності, політичній боротьбі і порожніх дискусіях», — сказала Тетяна Бахтеєва.

Вона зазначила, що за останні 15 років Україна втратила 7 млн громадян: «Ці людські втрати можна порівняти з населенням таких країн, як Данія, Грузія, Фінляндія, Норвегія».

Т.Бахтеєва також акцентувала увагу на тому, що тривалість життя українців на 10-12 років менша, ніж у жителів європейських країн, хоча у 1960 році наша країна за цим показником посідала 7 місце у світі, а «сьогодні ми на 150-му».

Серед причин демографічної кризи Т.Бахтеєва назвала складну екологічну та технологічну ситуацію в багатьох регіонах України, вплив наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та нездоровий спосіб життя частини населення.
«Без впровадження нових принципів управління та фінансування охорони здоров’я, без модернізації та належного кадрового забезпечення її установ, без забезпечення ранньої діагностики, профілактики та диспансеризації ми не зможемо подолати глибоку демографічну кризу», — наголосила Тетяна Бахтеєва.

Раїса БОГАТИРЬОВА, Міністр охорони здоров’я України: Тільки на перший етап реформи потрібен мільярд гривень

«До кінця 2013 року заплановано створити 548 центрів первинної санітарної допомоги. Для забезпечення реформи первинного рівня охорони здоров’я на 2013 рік потрібен мільярд гривень», — уточнила Раїса Богатирьова.

За її словами, завершення реформи первинної медико-санітарної допомоги заплановано на 2020 рік, коли перехід до надання первинної медичної допомоги на засадах загальної практики-сімейної медицини має відбутися в усій країні.

Проте інші парламентарі вважають, що проблема не лише у фінансуванні. Аналітичний огляд парламентських слухань сучасного стану, шляхів і перспектив реформи у сфері охорони здоров’я України читайте в наступному номері «ВЗ».

За матеріалами svoboda.org.ua, klichko.org, ukrinform.ua,
epravda.com.ua

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я