Медреформа має забезпечити медичним закладам фінансову самостійність

534

imgsizeНародний депутат, екс-перший заступник Голови Комітету Верховної Ради з питань охорони здоров’я, Заслужений лікар України Ірина Спіріна назвала популістськими деякі ініціативи Міністра охорони здоров’я Олександра Квіташвілі. «Українцям пропонують вільний вибір лікаря. Але чи існують сьогодні механізми цього вибору? Як літня людина із сільської місцевості може скористатися цим правом? Це — популізм, який неможливо реалізувати», — вважає вона.

Також, за її словами, неможливо врахувати й оцінити обсяг наданих лікарями послуг для визначення розмірів необхідного фінансування. «Міністр пропонує, щоб кошти на медицину, що виділяються з державного бюджету, безпосередньо залежали від обсягу наданих послуг. Але хто і яким чином буде ці послуги вираховувати в країні з галопуючою інфляцією? Які критерії цього розрахунку? За чий рахунок доведеться утримувати штат «обліковців»? Адже це — додаткові витрати», — заявила І. Спіріна.

Що стосується питання автономії українських медичних установ, що декларується, то, на її думку, керівники лікарень повинні будуть знаходити додаткові джерела доходів. «Але чи подумав Міністр про те, що сьогодні Україна — за крок від дефолту? А медицина — поки ще бюджетна сфера, і, згідно з Конституцією, держава бере на себе зобов’язання дбати про здоров’я громадян», — зазначила експерт.

Тим часом директор Київського міського центру серця Борис Тодуров під час зустрічі Олександра Квіташвілі з представниками медичної громадськості заявив, що для проведення реформ МОЗ має надати професійному співтовариству «хоча б якусь методологію розрахунку вартості медичних послуг», котрою вони могли б користуватися. На його думку, цю роботу можна виконати протягом трьох місяців.

Своєю чергою, перший заступник Міністра охорони здоров’я України Олександра Павленко повідомила, що в МОЗ вже йде активна робота по визначенню єдиної оптимальної організаційно-правової форми для всіх медичних установ. «З одного боку, ця форма має дати змогу керівникам самостійно розпоряджатися фінансовими потоками, вирішувати господарські питання, забезпечувати гідну і своєчасну оплату праці лікарів. З іншого, в жодному разі не повинні постраждати інтереси пацієнтів, рівень обслуговування людей повинен і буде зростати», — запевнила вона.

О. Павленко нагадала, що зараз в Україні існують дві основні організаційно-правові форми — державне підприємство й державна установа. Юристи МОЗ всебічно вивчають відмінності цих форм, їх плюси і мінуси. «По завершенню цього процесу буде організовано широке обговорення єдиної оптимальної форми. Далі буде будуватися система, де фінансування надається, виходячи не з кількості ліжко-місць, а безпосередньо з послуг, які надаються», — додала О. Павленко, наголосовши при цьому, що «між державними клініками повинна виникнути конкуренція».

За матеріалами сайтів golos.ua та «Інтерфакс-Україна»

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я