Медвиші — в топ-3 за кількістю прийнятих бюджетників, прохідний бал зріс

3051

Щороку вступна кампанія підкидає нові сюрпризи, які начебто на краще, але часом обертаються проблемами як для вступників, так і для медуніверситетів. Цьогоріч найбільшу стурбованість викликало запровадження профільної дисципліни «математика» для вступу на медичні спеціальності, що могло негативно позначитися на кількості бажаючих вступити до медвишів. Додаткові перешкоди виникли й для випускників медичних коледжів. Чим завершилася вступна кампанія 2021 на місця державного замовлення?

Традиційно найпопулярнішими спеціальностями залишаються «Медицина» і «Стоматологія»

Роман ФАФУЛА, відповідальний секретар приймальної комісії Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького

— За підсумками цьогорічної вступної кампанії можна стверджувати, що зацікавленість вступників спеціальністю «Медицина» не зменшилася. Про це свідчить і кількість поданих ними заяв, зокрема до нашого університету. Якщо у 2020 році їх було більше 3800, то цього річ — понад 4800. Традиційно найпопулярнішими спеціальностями залишаються «Медицина» і «Стоматологія». Найоб’єктивніше рейтинг медичних закладів освіти серед вступників характеризує такий показник, як мінімальний бал рекомедованих до зарахування на місця держзамовлення. Зокрема в нашому університеті за спеціальністю «Медицина» він становив 180,7, що є найвищим показником серед усіх медичних закладів вищої освіти в Україні. Торік цей показник був 169 балів. Найвищим він виявився й за спеціальністю «Стоматологія» — 198,9. Дещо нижчий (174,8) — за фахом «Педіатрія», однак також є найвищим по Україні.

В цілому впродовж останніх років намітилася стійка тенденція до зниження інтересу вступників до педіатрії. Хоча цьогоріч кількість заяв на цю спеціальність у нас була дещо вищою, ніж торік. Приємно вразив і той факт, що цьогоріч значно розширилася географія абітурієнтів: понад 60% рекомендованих до зарахування вступників нашого університету — з інших областей України. Тож і держзамовлення ми виконали.

Інша справа, що не всі вступники, які отримують рекомендацію до зарахування, залишаються — деякі з них ідуть на інші, так звані кон’юнктурні спеціальності. Така ситуація характерна для всіх медичних закладів вищої освіти — через чинні умови прийому. Тож частина місць залишається не заповненою і використовується для переведення пільгових вступників. До речі, цьогоріч їх кількість зменшилася. Наприклад, за спеціальністю «Медицина» ми зарахували лише трьох вступників за квотою. Ще одна приємна новина — 85% рекомендованих до зарахування вступників поставили наш університет пріоритетом номер один.

Не всі, хто мріяв стати лікарем, змогли подати заяви

Олександр НАУМЕНКО, перший проректор з науково-педагогічної роботи та післядипломної освіти НМУ імені О.О. Богомольця, доктор медичних наук, професор, Заслужений лікар України

— Наш університет на 100% виконав план держзамовлення на всі спеціальності. На всіх факультетах був конкурс. І головне — навіть не в кількості отриманих заяв (хоча їх було на 1500 більше ніж торік), адже сьогодні один вступник може подавати їх кілька в один виш, а в тому, що цьогоріч кількість абітурієнтів до нашого університету збільшилася на 500 осіб, що не може не тішити. На спеціальність «Медицина» на місця державного замовлення ми зарахували 665 першокурсників (як і торік), а за деякими спеціальностями й більше, ніж у минулому році. Наприклад, на факультет підготовки лікарів для Збройних сил України — у 2,5 разу більше (37 студентів). У нашому університеті на бюджеті навчатиметься найбільше (серед усіх медвишів) майбутніх педіатрів (70 осіб).

На жаль, не всі абітурієнти, які мріяли про професію лікаря, цьогоріч змогли подати заяви, адже рівень знань з математики у випускників шкіл виявився недостатньо високим, а щоб отримати право вступати до медвишу потрібно було набрати 150 балів ЗНО із цього предмету. Однак слід зазначити, що мінімальний прохідний бал на всі спеціальності цьогоріч був вищим, ніж у 2020-му. Наприклад, на «Медицину» — 179 (торік — 175,8), «Педіатрію» — 173 і 168 відповідно. При цьому конкурс на педіатричний факультет був удвічі менший, ніж на лікувальний. І це проблема вже багатьох останніх років. Вирішити її можна лише в один спосіб — надавши випускникам педіатричних факультетів можливість обирати «дорослі» медичні спеціальності. Наразі це неможливо. Але потрібно зважитися на цей крок. За 6 років навчання студент зрозуміє, ким він хоче бути насправді, бо у 17 років більше приваблює те, що «модно звучить». Своєю чергою, ми хочемо відкоригувати навчальні програми підготовки за спеціальностями «Педіатрія» та «Медицина», щоб все-таки встановити якусь взаємозамінність.

Водночас слід розуміти, що медуніверситетам у мегаполісах дещо легше: хто не мріє провести студентські роки у великому красивому місті? Однак є медуніверситети, де прохідні бали значно нижчі — і 160, і 150. Тому не можна розраховувати на те, що в нас буде багато контрактників — вони швидше пройдуть на бюджетні місця в менш престижні виші. Але поки що за заявами абітурієнтів на контракту форму навчання в нас також вистачає.

Умови прийому дещо суперечливі

Ігор ДРАЧ, відповідальний секретар приймальної комісії Тернопільського національного медичного університету І. Я. Горбачевського

— Незважаючи на те що цьогоріч приймальна комісія не робила небюджетних конкурсних пропозицій, загальна кількість поданих заяв збільшилася. Так, у 2020-му зареєстровано близько 3500 заяв, а 2021 року — понад 3900. Також зросла популярність нашого університету серед вступників, які закінчили коледжі або інститути, — усього вони подали 479 заяв проти 240 у 2020 році.

Щодо якісного складу абітурієнтів, то на більшість спеціальностей він не змінився, однак суттєво зріс на найпопулярнішу освітню програму — лікувальну справу. Так, у 2020 році мінімальний бал рекомендованих на бюджет на цю спеціальність становив 154, а цього року вже 175. За спеціальністю «Стоматологія» він становив 195 у 2020 році і 196 у нинішньому, «Фізична терапія, ерготерапія» — 179 і 180, «Сестринська справа» — 162 і 167, «Парамедик» — 145 і 166 відповідно. За результатами широкого конкурсу наш університет – один із семи медичних вишів України, які виконали держзамовлення.

Кожного року в умовах прийому з’являються суттєві новели, деякі з них є суперечливими. Так, подання електронних заяв для вступу на основі диплома молодшого спеціаліста/бакалавра справді розвантажило приймальні комісії. Проте було важче донести абітурієнтам інформацію про опубліковані зразки завдань, програми вступних іспитів, про можливість одразу приїжджати з оригіналами необхідних документів тощо. У дні виконання вимог до зарахування доводилося формувати особові справи для таких абітурієнтів «з нуля», тобто на певних етапах приймальна комісія була навантажена нерівномірно.

Одне із нових зобов’язань для вишів – необхідність публікувати рейтингові списки рекомендованих на навчання за кошти фізичних та/або юридичних осіб з 10 серпня. Ця норма продиктована датою зарахування бюджетників, після чого їхні заяви на контракт автоматично виключаються з рейтингових списків. Таке нововведення полегшує оцінку шансів для вступу на деякі конкурсні пропозиції, проте дезорієнтує вступників, які, наприклад, не були рекомендовані на навчання за кошти держбюджету станом на 28 липня.

Світлана ТЕРНОВА, «ВЗ», Лариса ЛУКАЩУК, спеціально для «ВЗ»

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я