В Україні 1 січня 2017 року стартував перший етап медичної реформи, що полягає у зміні фінансування первинної ланки. Як повідомляє МОЗ, перетворення відбуватимуться в галузі протягом року і будуть поетапними. Вони запроваджуватимуться разом з інформуванням лікарської та пацієнтської спільнот.
Протягом першого півріччя медична галузь працюватиме у штатному режимі, а переважна більшість підготовчої роботи відбуватиметься на рівні МОЗ України, Уряду, Парламенту та регіональних управлінь охорони здоров’я, громад і медичних закладів. Підготовка галузі до впровадження реформи в першому півріччі 2017 року передбачає:
- доопрацювання нормативної бази щодо реформування, зокрема двох законів та низки наказів МОЗ;
- адаптацію міжнародних протоколів лікування для первинної ланки;
- формування гарантованого переліку послуг (у зв’язку зі збільшенням видатків бюджету на медицину у 2017 році середня вартість обслуговування пацієнта на первинці буде переглянута у бік збільшення);
- затвердження на рівні Уряду складу та меж госпітальних округів;
- впровадження із січня 2017 року референтного ціноутворення;
- запровадження реімбурсації ліків із квітня 2017 року;
- розробку та впровадження першого компоненту системи електронної охорони здоров’я — реєстру пацієнтів, лікарів, медичних закладів.
Крім того, МОЗ озвучило 5 ключових пріоритетів на 2017 рік:
- продовжити формування інституційних основ для реформ у медичній галузі, зокрема ініціювати закон про державне медичне страхування та створити національного страховика — Національну службу здоров’я України;
- втілити новий механізм фінансування охорони здоров’я на первинці;
- підготувати вторинну ланку до впровадження страхової моделі медицини у 2018 році;
- запровадити електронну систему охорони здоров’я в тій частині, яка потрібна для реформи первинної ланки;
- впорядкувати в кожній громаді медичну інфраструктуру, підготувавши галузь до впровадження страхової моделі медицини.
У січні 2017 року МОЗ і Уряд планують затвердити календарний план розгортання реформ, погодити межі госпітальних округів та ініціювати зміни до Закону «Основи законодавства України про охорону здоров’я».
За матеріалами офіційного веб-сайту МОЗ України