Медичний dress code: мода, комфорт і пацієнти

1731

Медики, на противагу великій моді, де сукня-халат кілька років поспіль стабільно лідирує в рейтингах, піддали його анафемі. Ну майже! Сьогодні медичний костюм усе рідше виконує функцію спецодягу, а перетворюється на елемент іміджу й статусу. Та, попри зручність, практичність і якість, лікарів усе більше цікавить, чи сподобається їх одяг пацієнтам.

Сімейний лікар Віолетта Лійка: «Білий халат сьогодні — дійсно не обов’язкова умова лікарського прийому і… певною мірою стресогенний чинник. Особливо для дітей»

Одного разу лікар Роб Хаккет із Сіднея прийшов в операційну в шапочці зі своїм ім’ям та написом surgeon (тобто «хірург»). Оточуючі спочатку пирснули сміхом, а згодом оцінили такий підхід. Так легше ідентифікувати малознайомого колегу, який до того ж ще й у хірургічній масці. Потім подібні шапочки з’явилися в анестезіолога, операційної сестри, асистента хірурга… Згодом ідея лікаря Роба захопила світ. Принаймні медичний. Крім того, на шапочки почали наносити інші написи та персонажів — аби розрядити обстановку в лікарняних стінах. З’явилася і шапочка-американка, яка дещо нагадує кухарську — дуже зручна для лікарів із довгим волоссям. Не пасуть задніх і маски. Посмішка виникає мимоволі, коли бачиш життєрадісний «смайлик» чи собачу мордочку…


Іноді лікарі приходять до виробників не лише зі своєю тканиною (наприклад, замовлений десь в Італії шовк, із якого шиють вишукану жіночу білизну), а й з власними ідеями фасонів для індивідуального медичного костюма. Можливо, деякі з них уже готові до створення свого бренду професійного одягу?


Свобода вибору

Тема професійного костюма для лікаря останнім часом стала доволі актуальною, тому не дивно, що її активно обговорюють на форумах у соц-мережах. Думки різні, але зрозуміло одне: сумний безформний халат, та ще й «універсального» розміру лікарі одягати більше не хочуть. І не тільки тому, що він незручний, має поганий вигляд, дратує пацієнтів (необхідне підкреслити). Є й серйозніші аргументи, приміром, гіпертензія «білих халатів» або синдром «білого халата» в деяких пацієнтів із нестійкою психікою.

Виходить, що цей пережиток минулого заважає вибудовувати конст­руктивні відносини з пацієнтом? Більшість медиків одностайні в тому, що медичний дрес-код не має бути бар’єром між лікарем і пацієнтом. Високі накрохмалені ковпаки чи халати суворого режиму нехай кануть у Лету, адже вони певною мірою впливають на комплаєнс. Деякі лікарі вважають, що ескулап у синій курточці з зображенням морських жителів та червоних брюках однозначно викликає в пацієнта довіру… своєю сміливістю. Вони перевіряли!

Приватні лікарі взагалі не бачать необхідності у спецодязі. На їх думку, фахівець у діловому костюмі чи стильній сукні за чашечкою трав’яного чаю може обговорити з пацієнтом будь-які проблеми зі здоров’ям. У такому невимушеному спілкуванні, мовляв, закладаються партнерські, а не авторитарні стосунки.

Побутує й протилежна думка: «Такий розслаблений стиль підходить, коли пацієнт зайшов потеревенити за життя. А коли на прийомі відвідувач, у якого вже шосту добу зберігається інтоксикаційний синд­ром, і він готовий видати все «на гора» (іноді й на тебе), або пацієнт із гіпертензією «під 250», скабієсом, онкозахворюванням у четвертій стадії… У замученого та нещасного пацієнта, одягненого в спортивний костюм або піжаму, замейкаплений лікар у брендовому діловому костюмі на 20-сантиметрових шпильках із чашечкою чаю навряд чи викличе почуття захоплення, неймовірної довіри і повного «розслабону». Халат із зав’язочками на спині та печаткою автоклава ЦРЛ, костюм із вовни марокканської лами чи мішковина — реальному пацієнтові, а не клієнтові, все одно. Головне, аби лікар діяв професійно».

Швидше за все, кожен з учасників дискусії залишиться при своєму. Та й чи варто шукати варіант, який задовольняє всіх? З нинішньою-то свободою вибору…

Модні будні

Щоправда, для прихильників білих халатів (є такі, і їх досить багато) або тих, хто вимушений дотримуватися клінічного дрес-коду, медична мода пропонує безліч цілком легітимних варіантів.

У будь-якому випадку й іноземні, й вітчизняні бренди медичного одягу піклуються не лише про комфорт, а і про стиль. Білий халат та костюм можуть перетворитися на стильний одяг, якщо вони оздоблені модними елементами і мають оригінальний крій. А халат узагалі можна замінити білосніжною жіночною сукнею!

Серед медиків з’являється усе більше прихильників принтованих костюмів. Перевагу їм надають, звичайно ж, педіатри: «Діти краще реагують на лікаря в цікавому костюмі, легше йдуть на контакт. І, навпаки, лякаються, коли заходить медсестра у стандартному медичному халаті». Якщо принт не подобається, можна прикрасити білосніжний костюм брошкою-бджілкою або аплікацією-сердечком — модні тенденції й переваги цільової аудиторії тут збігаються.

До речі, за кордоном у медиків дуже популярний одяг колекції Sport, що за якістю нагадує форму для заняття фітнесом. Може, це когось здивує, але то 100% поліестер. Адже медичний одяг із бавовни відійшов у минуле. До того ж його треба прати через день, яка бавовна таке витримає?

Про тих, хто визначився

Протистояти стереотипам завжди нелегко. Але коли справа доходить до одягу, а тим більше робочого, краще робити так, аби викликати щиру посмішку. Це правило доречне для лікарів будь-якої спеціальності.

Лікарі різних спеціалізацій мають певні пріоритети. Приміром, хірурги віддають перевагу однотонним костюмам — це практично і зручно. Сімейним лікарям подобаються класичні халати, але вони мають бути з написом, аплікацією, вишивкою. Крім того, халат може бути прикрашений пряжками, поясом, защипами, оздоблений кнопками або блискавками. Медсестри та інший молодший медичний персонал найчастіше обирають сукні. Стоматологи донедавна любили закриті курточки з коміром-стійкою, аби за пазуху не потрапляли часточки тканин та матеріалів під час роботи. Але останній тренд — чорні костюми — зумовили «переворот їх світу», адже дантисти завжди намагалися бути законодавцями медичної моди.

«З настанням тепла почастішали замовлення на червоний колір, також попитом користується фіолетовий, — розповідає Світлана Ремша, менеджер компанії з корпоративного продажу медичного одягу компанії Doktoram. — А жінки-лікарі дуже просять, аби брюки були модного крою: завужені донизу і завдовжки до кісточки».

Нічого дивного — на роботі ми проводимо іноді більше часу, аніж удома. Отже, будні також мають бути яскравими і модними. Весна ж на вулиці!

Олена ЖОГА, «ВЗ»
Фото надані Віолеттою Лійкою,Doktoram.com

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я