22 вересня набув чинності Наказ МОЗ України від 07.08.2015 р. №496 «Про внесення зміни до Правил виписування рецептів та вимог-замовлень на лікарські засоби і вироби медичного призначення», завдяки якому пацієнти, що потребують замісної підтримувальної терапії (ЗПТ), отримають доступ до рецептурного відпуску таблетованої форми метадону.
Зміни до закону були ініційовані ДУ «Український центр контролю за соціально небезпечними хворобами МОЗ України», який спільно з Управлінням фармацевтичної діяльності та якості медичної продукції МОЗ координує діяльність 170 лікувально-профілактичних закладів із впровадження ЗПТ.
У більшості випадків хворі з наркозалежністю вживають препарати під наглядом медичного працівника, за винятком стабільних пацієнтів і тих, хто не може відвідувати лікувальний заклад через проблеми зі здоров’ям. Для зазначених категорій передбачено надання ЗПТ в умовах створеного стаціонару на дому та за рецептами. Проте практика щодо рецептурної форми видачі препаратів ЗПТ не набула значного поширення через відсутність дозволу на відпуск таблетованої форми метадону — 90% учасників програми отримують зазначену форму препарату. Відтепер учасникам програми ЗПТ забезпечений покращений доступ до препаратів і високий рівень прихильності до лікування. Зміни, про які говорили кілька років, було внесено за рекордно короткий строк — менше ніж за три місяці. Програму ЗПТ в Україні розпочато у 2004 р. у відповідь на стрімке поширення епідемії ВІЛ/СНІДу, основною рушійною силою якої стали саме споживачі ін’єкційних наркотиків. У всьому світі вона визнана найефективнішим методом фармакологічного лікування опіоїдної залежності, а препарати метадон і бупренорфіну гідрохлорид, які застосовуються при ЗПТ, у 2005 р. ВООЗ включила до Переліку основних лікарських засобів. Програма ЗПТ сприяє скороченню вживання заборонених опіоїдів, зниженню рівня злочинності, смертності від передозувань і поширеності ВІЛ-інфекції, гепатитів В і С серед споживачів ін’єкційних наркотиків тощо. Програма ЗПТ розглядається як економічно ефективний метод лікування та профілактики ВІЛ/СНІДу й інших соціально небезпечних хвороб і приносить користь усьому суспільству завдяки зменшенню тягаря, обумовленого негативними наслідками вживання наркотичних речовин.
За матеріалами прес-служби МОЗ України