У 2017 році буде скасовано паперову звітність для лікарів первинної ланки та прискорено процедуру ліцензування медичних практик, гармонізованих з європейським законодавством. Про це повідомив заступник Міністра охорони здоров’я Павло Ковтонюк під час громадського обговорення проекту Держбюджету на 2017 рік.
«Будь-яка паперова робота буде мінімізована. Якщо сімейний лікар вирішить почати приватну практику, оплата надходитиме безпосередньо на його рахунок. Це дасть змогу створити просту, прозору і зрозумілу для всіх систему», — зазначив він.
За словами заступника Міністра, оператором перерахування бюджетних коштів за надані медпослуги буде страхове агентство. «Логіка дуже проста: громада вибирає лікарів — ми їм платимо, — пояснив П. Ковтонюк. — Таким чином, громади не відправлятимуть «гінців» до Києва для вимолювання додаткових бюджетів на потреби охорони здоров’я, як це практикується зараз».
Також він повідомив, що МОЗ України підтримує пропозицію Мінфіну фінансово стимулювати територіальні громади, котрі першими започаткують зміни щодо автономізації медзакладів на практиці. «Ми повинні створити такий механізм, аби регіони, які швидше, ніж інші, реалізують програму створення госпітальних округів та впровадять принцип «оплата за послуги, а не за ліжко-місця», мали більше преференцій, щоб наш бюджет стимулював реформу, а не консервував наявний стан», — заявив заступник Міністра охорони здоров’я.
Хоча в проекті Держбюджету-2017 додаткових коштів на реформу охорони здоров’я не передбачено, але, за його словами, саме бюджетне фінансування повинне стати стимулом для перетворень у медичній галузі.
«Наразі 60% бюджету системи охорони здоров’я витрачається на зарплати, які становлять у середньому 1,5-2 тис. грн. Без структурної зміни фінансування галузі бюджет й надалі виконуватиме функцію навіть не «підтримки штанів», а «фігового листка», — сказав П. Ковтонюк. Невдовзі на організованому ГО «Клуб мерів» науково-практичному семінарі, котрий відбувся за участю міських голів, їх заступників, керівників структурних підрозділів міськрад і головних лікарів медичних закладів, Павло Ковтонюк пообіцяв: уже найближчим часом МОЗ направить у регіональні підрозділи методику формування госпітальних округів. «Втілення реформ відбувається саме на рівні місцевого самоврядування, але методика повинна бути єдиною для всієї країни. Її затвердить Кабінет Міністрів», — повідомив урядовець.
Міські голови з різних регіонів України підтримали запропоновані Міністерством охорони здоров’я зміни, зокрема скасування Наказу №33 «Про штатні нормативи та типові штати закладів охорони здоров’я», і висловились за подальше якнайшвидше впровадження автономізації медичних закладів та створення госпітальних округів.
За матеріалами прес-служби МОЗ України та видання «Капітал»