На початку XIX століття у Миколаєві було збудовано гідропатичний заклад — санаторій «Сухий фонтан» (більш відомий як «Водолікарня Кенігсберга»).
За свою історію стіни цього лікувального закладу бачили і розкіш капіталізму, і лихоманку Громадянської війни, і тяжкі часи Другої світової.
У 2004 році він одержав статус обласної лікарні відновного лікування — лікувально-профілактичного закладу охорони здоров’я області, що забезпечує надання вторинної (спеціалізованої) консультативної, стаціонарної і амбулаторної медичної допомоги з відновного лікування населенню Миколаєва та Миколаївської області.
В обласній лікарні відновного лікування широко використовують природні фактори: лікувальна грязь Куяльницького та Сакського лиманів, бішофіт Полтавського родовища, озокерит, бальзами та концентрати кримського різнотрав’я, п’явки для гірудотерапії. Штучним способом готуються морські, йодобромні, сірководневі, скипидарні та інші лікувальні ванни. Працюють кабінети всіх видів електролікування, біорезонансної терапії, пресотерапії, механотерапії (горизонтального витягування хребта), баротерапії, гідроколонотерапії, підводного душу-масажу, душу Шарко, лазерної терапії різних видів (лазерний душ, сканувальний лазер, внутрішньовенний червоний, зелений лазер, висхідний лазерний душ); грязеві аплікації, обгортання, парафінозокеритолікування. Також тут широко застосовується психо- і рефлексотерапія, усі види масажу, лікувальна фізкультура. Для всебічного обстеження пацієнтів використовується сучасна діагностична апаратура — ультразвукове обстеження, денситометрія, ЕКГ. Є можливість клініко-лабораторного обстеження.
Із 2007 року лікарня почала надавати допомогу хворим після перенесеного гострого порушення мозкового кровообігу, травм та контузій.
Щорічно тут проходять лікування понад 3500 осіб.
Найбільш поширеними захворюваннями в стаціонарах неврологічного профілю є вертеброгенні захворювання та захворювання периферійної нервової системи, на другому місці — судинні захворювання. З усієї кількості хворих на цереброваскулярну хворобу на третьому етапі реабілітації — понад 40%, збільшується кількість хворих після перенесеного інфаркту міокарда та оперативних втручань на серці.
Рівень лікувально-профілактичного процесу досить високий, активно впроваджуються міжнародні стандарти якості відновного лікування.
Лікарі та спеціалісти обласної лікарні відновного лікування — кваліфіковані фахівці, які мають вагомий клінічний та науковий досвід із лікування хворих кардіологічного, неврологічного, загального та гінекологічного профілів.
На сьогодні лікарня має оновлену високотехнологічну сучасну базу медичної апаратури, застосовує новітні прогресивні методи в плані відновного лікування хворих різних профілів та є організаційно-методичним центром з питань реабілітації для медичних закладів міста й області.
Обласна лікарня відновного лікування продовжує традиції «Водолікарні Кенігсберга», яку й сьогодні називають «оазою здоров’я з особливою аурою».
Олена Сметюк, головний лікар Миколаївської обласної лікарні відновного лікування,
спеціально для «ВЗ»