Відповідний указ опубліковано на cайті МОЗ України. Протокол оновили 31 грудня 2020 року.
Головною зміною оновленого протоколу є те, що з нього виключили препарат тоцилізумаб для лікування хворих на COVID-19. Застосування цього препарату рекомендується лише при тяжкому перебігу хвороби.
«До складу тоцилізумабу входять моноклональні антитіла, які блокують один із провідних прозапальних цитокінів інтерлейкін 6, від нього залежить синтез інших прозапальних цитокінів.
Інтерлейкін 6 – один із важливих чинників, що провокують лімфоцитарну інфільтрацію у легенях, запалення, судинну реакцію і респіраторний дистрес-синдром. Відтак, коронавірусна інфекція у дихальних органах зберігається, але у легенях не формується респіраторний дистрес-синдром, нема загрози розвитку гострої дихальної недостатності, пацієнт не потребує кисневої підтримки. Таким чином, препарат пригнічує інтенсивність запалення і демонструє органопротекторний ефект у разі гіперреактивної відповіді на вірус. тривають дослідження, які мають дати відповідь, чи можна використовувати тоцилізумаб рутинно при важких формах ковіду, коли відбувається гостре інтенсивне запалення у легенях», – каже кандидат медичних наук, доцент, завідувач лабораторії імунології та молекулярної біології Інституту експериментальної і клінічної медицини НМУ імені О. О. Богомольця МОЗ України, лікар-імунологом Дмитро Мальцев.
Раніше уряд виділив близько 125 мільйонів гривень на купівлю тоцилізумабу та імуноглобуліну.
Чому оновили протокол лікування коронавірусної хвороби
Очільник регіонального Європейського бюро ВООЗ Ганс Клюге надіслав листа Міністерству охорони здоров’я, де зазначив, що Україні варто переглянути свою практику призначення експериментальних ліків від COVID-19.
Зокрема, у ВООЗ наголосили, що українському МОЗ слід переглянути протокол лікування та уважніше слідкувати за світовими дослідженнями, щодо ефективності препаратів, які використовують у лікуванні COVID-19.
Та рекомендували виключити з протоколу тоцилізумаб та імуноглобулін, оскільки вони мають низьку доведену ефективність або повну її відсутність й не знижують ризики смертності від коронавірусу.
Цікаво, що спершу у МОЗ заперечували звинувачення ВООЗ. Зокрема, Степанов навіть повідомив, що українські вчені провели своє дослідження, яке показало непогану ефективність тоцилізумабу.