Всесвітня організація охорони здоров’я віднесла вигорання до категорії факторів, які впливають на стан здоров’я або контакт зі службами системи охорони здоров’я, повідомила на власній сторінці у соціальній мережі Фейсбук в.о. міністра хорони здоров’я Уляна Супрун.
Емоційне вигорання безпосередньо стосується роботи, і у ВООЗ вважають, що цей термін не варто застосовувати щодо інших сфер життя.
Водночас, важливо розуміти, що йдеться не лише про велике навантаження на роботі, а також про значний і тривалий стрес. Саме тому емоційне вигорання часто трапляється у тих, хто постійно взаємодіє з іншими людьми — лікарів, психологів, вчителів та поліцейських. Наприклад, від 25 до 75% медичних працівників по всьому світу стикаються з емоційним вигоранням, залежно від спеціальності лікаря.
Сьогодні у США та Європі з емоційним вигоранням стикається кожен третій. Тому варто заздалегідь дбати про своє психічне здоров’я, аби не потрапляти до групи ризику. Вигорання може повторюватися, тож варто навчитися вчасно розпізнавати його наближення, намагатись не допускати та мати план дій на випадок кризи, аж до зміни діяльності.
Як повідомила Уляна Супрун, вигорання створює суттєві проблеми в житті людини та заважає її нормальній життєдіяльності. Це синдром, що є результатом хронічного стресу на роботі.
Симптомами емоційного вигоряння, на думку лікарів, є:
- відчуття мотиваційного та фізичного виснаження;
- психологічне дистанціювання від професійних обов’язків;
- цинічне чи негативне ставлення до своїх обов’язків;
- зниження працездатності.
Серед факторів, які впливають на появу емоційного вигорання — постійна робота в позаробочий час, надмірне навантаження, “нездоровий” трудоголізм і прагнення бути залученим у всі процеси, а також монотонність роботи та відсутність помітних її результатів.
Емоційне вигорання, як вважає Уляна Супрун, легко сплутати з депресією, адже людина в обох станах однаково пасивна і позбавлена сил.
Емоційне вигорання та депресія дійсно дуже схожі, і часто їх розглядають як пов’язані проблеми. Але дослідження доводять, що різниця є. Вигорання можна визначити за рівнем кортизолу в крові. При вигоранні кортизол не виділяється зранку — тому вже на початку дня здається, що сил немає. Кортизол не виділяється і у відповідь на стресовий чинник, або ж тіло не реагує на нього як наслідок. Коли в людини депресія — кортизол у надлишку, коли вигорання — його бракує.
В.о. міністра охорони здоров’я дала декілька порад, які допоможуть уникнути або зменшити вплив на поведінку людини вигорання на роботі.
Що треба робити, аби уникнути емоційного вигорання або подолати його:
- Дбати про збереження балансу між роботою та особистим життям.
- Робити перерви на відпочинок під час робочого дня.
- Виділяти час на заняття, не пов’язані з роботою.
- Обговорити з роботодавцями можливу зміну графіку, навантаження або принаймні різноманіття завдань.
- За потреби звернутися до психолога чи психотерапевта.
- Достатньо спати та відпочивати.
- Регулярно займатися спортом.
Джерело: сторінка Уляни Супрун у facebook