Офіційний веб-портал Державної служби України з лікарських засобів опублікував Наказ №140-к від 25.07.2014 р. про новий розподіл обов’язків між Головою Служби Михайлом Пасічником, його першим заступником Оленою Алексєєвою та заступником Андрієм Захарашем.
Цьому наказу від 25.07.2014 р. передували ще як мінімум 2 таких самих накази за підписом Михайла Пасічника, який обійняв посаду Голови Держлікслужби 04.06.2014 р. (Накази №94-к від 25.06.2014 р. та №81-к від 10.06.2014 р.). Однак тексту цих офіційних документів на сайті немає. І це невипадково. Адже порівняння двох останніх наказів дає чітке уявлення про перерозподіл влади і повноважень усередині Держлікслужби.
З 25.07.2014 р. повноваження першого заступника Голови Держлікслужби Олени Алексєєвої істотно розширені, а Андрія Захараша — значно звужені. Під Алексєєву виведено функції проведення ліцензування господарської діяльності з виробництва та імпорту ліків і їй же перепідпорядковано Управління ліцензування, сертифікації виробництва і контролю за дотриманням ліцензійних умов. Враховуючи багаторічну роботу О.Алексєєвої на посаді виконавчого директора Асоціації «Виробники ліків України», такий розподіл функцій — пряма передумова до зловживання службовим становищем та корупційної діяльності.
Також першому заступнику тепер підпорядковується Управління контролю якості та безпеки медвиробів. Очевидно, що саме у такий спосіб планується вирішити проблемні питання з контролю ринку виробів медичних, що так активно лобіюються низкою бізнес-об’єднань та професійними організаціями, пов’язаними з великим бізнесом.
Важливо, що всі реально значимі повноваження заступника Голови Андрія Захараша відтепер продубльовані в повноваженнях Олени Алексєєвої. Так, пунктом 2.4 Розподілу обов’язків від 25.07.2014 р. Олена Алексєєва має право «видавати накази, окремі доручення, розпорядження, організовувати контроль і перевірку за їх виконанням, підписувати від імені Держлікслужби угоди, фінансові документи, ліцензії, сертифікати, погоджувати нормативно-технічну документацію». Раніше ці повноваження були закріплені тільки за Андрієм Захарашем (п.3.4 Розподілу).
Таким чином, припущення журналістів про те, що Андрія Захараша залишили на посаді виключно для «особливих» завдань, під якими не ризикне підписатися ніхто інший, підтверджується. А в разі його незгоди, але за гострої потреби — під документом, наприклад, про відновлення обігу сумнівних препаратів, стоятиме інший підпис.
За інформацією Pharma.net.ua