2 червня 2014 року Державна служба України з лікарських засобів вкотре звернулася до Міністерства охорони здоров’я України, цього разу з відкритим листом, з приводу фактичного призупинення процесу імплементації європейських вимог належної виробничої практики, практик зберігання та дистрибуції лікарських засобів у нашій країні. Перший заступник Голови Держлікслужби України Інна Демченко закликала очільника МОЗ О.Мусія якомога серйозніше поставитися до цього питання, адже зволікання може бути розцінено Секретаріатом PIC/S як порушення Україною взятих на себе зобов’язань. Це призведе не тільки до регресу в питанні євроінтеграції України, а й до повернення періоду неконтрольованого допуску на фармацевтичний ринок країни ліків сумнівної якості. Чи буде почуте останнє попередження? На жаль, наступні події не дають такої впевненості.
Хроніка одного дня: різні підходи до «боротьби» з корупцією
3 червня цього року студенти-медики, лікарі та фармацевти пікетували Кабінет Міністрів України. Головною їхньою вимогою була відставка Міністра охорони здоров’я Олега Мусія, який не дотримує, на їхню думку, свого слова щодо боротьби з корупцією в медицині країни, натомість ставить під загрозу нормальний розвиток фармацевтичної галузі України. Однак Міністр не схотів помітити каменя у свій город, використавши мітинг як черговий привід для гучних заяв про боротьбу з корупцією. «МОЗ активно працює над викоріненням корупції в галузі», — заявив Міністр охорони здоров’я у відповідь на вимоги пікетувальників провести очищення органів влади, зокрема Міністерства охорони здоров’я України, від зловживань.
А далі Олег Мусій запевнив: «Всі ваші надії Міністерством будуть втілені, особливо щодо боротьби з корупцією — це моя принципова позиція. Я оголосив бій корупціонерам, які брали участь у схемах при попередньому керівництві МОЗ. Звільнені заступники Міністра, до яких було багато претензій у «Медичного контролю», люстраційного комітету. Процес очищення самого верхнього ешелону в МОЗ відбувся. З минулого тижня триває перегляд складу керівників середньої ланки», — сказав Міністр охорони здоров’я.
Того ж дня, 3 червня 2014 року, було заблоковано роботу Державної служби України з лікарських засобів. Прес-служба відомства повідомила на своєму офіційному сайті:
«3 червня 2014 року о 8 годині ранку близько 50 осіб, які представлялися «Правим сектором», «Антикорупційним комітетом», «Автомайданом» та ГО «Гроза», заблокували роботу державного органу, що контролює якість лікарських засобів в Україні.
Ймовірно, це може бути пов’язано з відкритим листом Державної служби України з лікарських засобів щодо затвердження в Україні європейських стандартів виробництва та реалізації лікарських засобів.
Виникає запитання — кому і для чого потрібно блокувати роботу органу, що контролює якість ліків в Україні?».
Блокування Держлікслужби України тривало і наступного дня, 4 червня.
«Це безпрецедентний у світі випадок блокування органу держконтролю, тому про ситуацію, що склалася, Держлікслужба поінформувала ВООЗ, Європейський директорат з контролю якості, PIC/S та інші регуляторні органи. Сподіваємося, що здоровий глузд переможе, і європейські стандарти виробництва та реалізації лікарських засобів, дію яких зупинено МОЗ України, знову діятимуть», — наголошується в повідомленні прес-служби Держлікслужби України.
Щодо відкритого листа, то, на жаль, жодної відповіді на нього Державна служба України з лікарських засобів не отримала, якщо не вважати відповіддю… зняття з посади заступника Голови Держлікслужби Інни Демченко.
Призначено нового Голову Держлікслужби України
4 червня 2014 р. Кабінет Міністрів України прийняв рішення призначити Головою Державної служби України з лікарських засобів Михайла Пасічника — протеже нинішнього Міністра охорони здоров’я Олега Мусія.
З 2003 по 2005 рр. М.Пасічник обіймав посаду заступника Міністра охорони здоров’я та Голови Державної служби лікарських засобів і виробів медичного призначення.
На момент нинішнього призначення Михайло Пасічник очолював ВГО «Аптечна професійна асоціація України».
Основним же бізнесом М.Пасічника донедавна була збанкрутіла компанія «Фалбі» (аптечна мережа та дистрибуція ліків). За даними учасників ринку, основні збитки від банкрутства «Фалбі» лягли на державний «Укрексімбанк», який кредитував компанію. Більшість постачальників «Фалбі» також опинилися в числі постраждалих. Представники галузі висловлюють побоювання стосовно коректності такого призначення (експерти наводять приклад нардепа-регіонала Д.Святаша, який заборгував «Укрсиббанку» значну суму, $ 100 млн, і довгі роки прикривався політичним протекторатом влади).
За інформацією прес-служби Держлікслужби України, Pharma.net.ua та з місця подій