Міністерство охорони здоров’я оприлюднило перелік безкоштовних послуг, які включені до гарантованого пакета первинної медичної допомоги, а також обов’язки сімейного лікаря.
Відповідно до роз’яснень МОЗ сімейний лікар повинен:
- спостерігати за станом здоров’я пацієнтів за допомогою різних досліджень, діагностувати та лікувати найпоширеніші хвороби, травми, отруєння, патологічні, фізіологічні (під час вагітності) стани;
- супроводжувати пацієнтів із хронічними захворюваннями;
- надавати невідкладну допомогу;
- направляти пацієнта для надання йому вторинної (спеціалізованої) або третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги;
- проводити профілактику: вакцинацію, огляди та дослідження пацієнтів із груп ризику;
- надавати консультації;
- призначати ліки та виписувати рецепти, за якими можна отримати препарати за програмою відшкодування вартості ліків;
- оформлювати довідки та лікарняні листки;
- спостерігати неускладнену вагітність та за здоровою дитиною відповідно до вікових особливостей і потреб;
- надавати окремі послуги паліативної допомоги: оцінювати ступінь болю, призначати й виписувати рецепти на наркотичні засоби та психотропні речовини для лікування больового синдрому.
На жаль, у Міністерстві не пояснюють, які «різні дослідження» має проводити сімейний лікар та які «найпоширеніші хвороби» він повинен лікувати й діагностувати. Також немає чітких роз’яснень з приводу «консультацій» — що саме належить до сфери компетенції сімейного лікаря?
Не менше питань викликає і перелік безкоштовних медичних досліджень. Відповідно до інформації, озвученої у МОЗ, у рамках первинної медичної допомоги пацієнтам гарантовано і безкоштовно проводитимуть:
- гематологічні дослідження;
- загальний аналіз крові з лейкоцитарною формулою;
- біохімічні й імунохімічні дослідження сироватки крові;
- дослідження на вміст глюкози в крові;
- дослідження на загальний холестерин;
- інструментальні методи дослідження;
- загальний та інші аналізи сечі;
- електрокардіограму (ЕКГ) у стані спокою;
- мікроскопію мокротиння;
- швидкі тести на ВІЛ-інфекцію, вірусний гепатит, сифіліс.
І це все за 210-370 грн за рік, котрі, як обіцяють у Міністерстві, «ходитимуть за пацієнтом»? А якщо аналізи треба буде робити декілька разів на рік, чи вистачить цього фінансування? Чи може їх проводитимуть за кошти державного бюджету (які, наприклад, прийдуть у медичний заклад первинного рівня у вигляді субвенції)? Цих деталей МОЗ також не пояснює навіть на рівні інформаційної роботи з медичною спільнотою та пацієнтами, не говорячи вже про законотворчі ініціативи. Зараз лише ведеться активна агітаційна робота на підтримку медичної реформи, яка обіцяє українцям досить амбітний, але не обрахований і не продуманий до деталей проект. І всі «пояснення» МОЗ на тлі того, що в нас немає ані Міністра охорони здоров’я, ані детальних розрахунків проведення медичної реформи, — це лише обіцянка красивого майбутнього, а не його перспектива.
За матеріалами офіційного веб-сайту МОЗ України
28го у 2год ночи перед новим роком у мене почалися сильнi болi у лiвому боцi до сiм.лiкаря я не дозвонилася нi в ночi нi протягом 2ох дiб телефонувала на 103 там менi вiдмовили.потiм зателефонувала на районну лiкарню там теж вiдмовили бо немае направлiня вiд сiм.лiкаря.на третю добу лiкарь вийшла на звязок.я iй розповiла про симптоми вона сказала iдь на прийомне вiддiлення там тебе приймуть.та я не могла навiть по хатi ходити.щоб зняти бiль я пила дратоверiн та спазмалгон.через 2 доби я наняла машину и поiхала у корюкiвку де мене приняли з дорогою душею зробили узд и поставили дiагноз хвороба нирок i назначили лiкування.пiсля цього менi страшно навiть думати якщо захворiе моя дитина.це кiнець.тепер буду розривати договор з сiм.лiкарем и шукати iншого.ось вам реформа ось вам людськi життя.дуже вдячна корюковським лiкарям.